Skip to content

NkTalk

Posted on:16 stycznia 2010 at 18:08
Reading TIme:2 min czytania

Ostatnio wiele mówi się o największym polskim portalu - Nasza Klasa- w kontekście zmian, do jakich doszło w tym miesiącu. A zarazem dano przekaz, że NK nie ma zastoju i idzie inną drogą niż dotychczas - inne i ambitniejsze cele. Pojawienie Śledzika wywołało ogólnonarodowy lament, ujawniło prawdziwą twarz polskich Internautów. Czy jest szansa, aby NK Talk miał znacznie lepszy, cieplejszy odbiór wśród użytkowników?

Zmiany w ostatnich tygodniach

O tym internetowym komunikatorze można napisać wiele, podobnie zresztą jak o całej NK. Najczęściej ją porównuje się do znacznie większego i konkurencyjnego (nawet w skali polskiej) serwisu - Facebook.u. I mają rację, bo dopóki NK była miejscem szkolnych spotkań po latach, to ciężko było cokolwiek porównać pod względem roli, natomiast od kilkunastu dni to już zupełnie inne miejsce spotkań ale nie tylko szkolnych. Taka zmiana niezbyt przypadła do gustu innym, twierdzących, że poszła całkowicie na komercję i tym samym skazana jest na powolnie zdychanie. Kazdy serwis musi kiedyś na siebie zarobić, bo w końcu chodzi o zwrot dokonanych inwestycji, bez których praktycznie nie miałaby szans na rozwój. Dlatego rozumiem proces komercjalizacji w postaci rozszerzonych usług (zwiększony limit zdjęć, odwiedziny czy też gifty). Wobec tego użytkownik ma oczywisty wybór: albo zaakceptować fakty albo usunąc konto.Historia narodzin śledzika pokazuje, że my jako naród nie jesteśmy tacy otwarci na innowacyjność, rozwój czy akceptację tego, co już jest faktem. Microblogging, Video/Fotorelacje itp.

Czym się to je?

NK Talk testuję już od dłuższego czasu, dopóki była w fazie zamkniętych testów, korzystanie z tego wynalazku było pozbawione sensu aż do momentu otrzymania możliwości zaproszenia innych. Wtedy rola webowego komunikatora zdecydowanie wzrosła i stała się ciekawym i ważnym dodatkiem dla tej społecznościówki.

Sam interfejs nie różni się niczym specjalnym od dobrze znanych komunikatorów, stąd też większość nie będze miała problemu z użytkowaniem go na co dzień. Jedyna różnica to taka, że nie potrzebujemy dodawać kontaktów do listy, bowiem owa lista jest oparta na tej ze znajomymi, a więc cały ten proces bardzo uproszczono - nie potrzeba nr gg / id danej sieci.

NK Talk w praktyce

NK Talk było kwestią czasu, czymś tak naprawdę naturalnym na drodze ewolucji i można przewidzieć dalszy rozwój. Przykładów tego typu jest sporo, najbardziej znanym jest gTalk, który stał się nierozłącznym elementem każdej poczty od Google i niewątpliwie rozwinął się multimedialnie (audio / video / przesył plików). Tego samego możemy spodziewać się po stronie Naszej Klasy, bowiem NkTalk ma być / jest oparty na protokole XMPP.

Zatem jest całkiem realne tzw. out-browser komunikatora, byłoby to rozwiązanie całkiem innowacyjne w porównaniu do Czatów. De Facto API fejsbuka pozwala na stworzenie specjalnych wtyczek dla komunikatorów, ale nie będzie to tak samodzielne jak właśnie serwer jabberowy.

Pytanie co byłoby lepsze: API fejsbuka czy XMPP od NK? Okaże się za jakiś czas.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...