Skip to content

Dropbox - obsługa wielu kont

Posted on:30 stycznia 2010 at 19:24
Reading TIme:2 min czytania

Dropbox umożliwia przechowywanie i synchronizowanie plików pomiędzy różnymi kontami i komputerami. Oprogramowanie, udostępnione przez usługodawcę, są dostępne dla większości systemów operacyjnych, w tym z rodziny Windows, Ubuntu, Fedora oraz inne dystrybucje i oczywiście MacOS X. Pliki, które są zamieszczone w specjalnie dedykowanym miejscu, mogą być współdzielone z innymi użytkownikami a także są dostępne z poziomu przeglądarki WWW. Można także załadować pliki, logując się za pomocą webowego interfejsu.

Dropbox z mojej perspektywy

Korzystam z tej usługi praktycznie od samego początku, jak jeszcze było w fazie testowej i prawdę mówiąc - bardzo się cieszyłem, że zyskałem miejsce, działających na podobnych zasadach co hosting. Synchronizacja przebiega niemalże bez problemu a ja bez norweskiej kombinacji mogę udostępnić dokumenty, zdjęcia itp innym. Na obecną chwilę, z uwagi na pisanie pracy inżynierskiej, dropbox to sprawdzony sposób na przechowywanie potrzebnych plików i współdzielenie nimi z drugim autorem - lukersem.

Dropbox i obsługa wielu kont w Ubuntu

Domyślnie aplikacja nie pozwalana obsługiwanie wielu kont, bo w końcu jest możliwe współdzielenie katalogów. Załóżmy że mamy katalogii prywatne i firmowe i nie chcemy ich łączyć, to niestety czegoś nie uzyskamy - oficjalnie. Co nie zmienia faktu, że można uruchomić kolejne kopie tego samego programu z innymi ustawieniami, właściwie dla każdego systemu operacyjnego.

Z racji, że używam od wielu miesięcy Ubuntu, przedstawię sposób uruchomienia kopii w tym systemie. Jest ono trywialne, ogranicza się jedynie do pobierania demona z Internetu i wklepania komend.

  1. W katalogu domowym należy utworzyć katalog o dowolnej nazwie np. “.dropbox-alt”.
  2. W konsoli należy uruchomić instalator:

HOME=$HOME/.dropbox-alt /usr/bin/dropbox start -i

W tym momencie w tle jest pobierany daemon, który jest potrzebny do uruchomienia drugiej instancji 3. W trakcie instalacji wpisujemy login i hasło nowego konta, wybieramy folder docelowy i …wszystko 4. Aby uruchomić kopię, należy do konsoli wpisać:

HOME=$HOME/.dropbox-alt /usr/bin/dropbox start

  1. W tray’u pojawia się druga ikonka:

Bazowałem na artykule z Wiki Pojektu, gdzie również opisane są sposoby uruchomienia w innych systemach operacyjnych na różnych platformach.

Indeksowanie zawartości katalogu / ów

Kościak opublikował całkiem przyjemny skrypt, generujący plik index.html z zawartością katalogu, który chcemy udostepnić innym.

Sposób instalacji i użytkowania jest bardzo prosty, wręcz banalny:

  1. Pobieramy skrypt ze strony projektu
  2. Wrzucamy do katalogu np. do ~/dropbox-index
  3. Uruchamiamy konsolę i wpisujemy prostą komendę:

./dropbox-index/dropbox-index.py ~/Dropbox/‘nazwa katalogu’

Otrzymujemy plik index.html z listą plików z podanego katalogu 4. Możemy także zaindeksować podkatalogi, trzeba wtedy dodać argument -R

./dropbox-index/dropbox-index.py -R ~/Dropbox/‘nazwa katalogu’

Jeśli byłyby jakieś problemy to dajcie znać autorowi w komentarzu pod tym wpisem.

Gdy ktoś nie ma

..to może skorzystać z tego zaproszenia - przy okazji pomożecie mi zyskać kolejne cenne miejsca. Powodem, dla którego szukałem takiego rozwiązania, jest chęć udostępnienia źródła dla kolegów i koleżanek ze studiów. Ano chcę zrobić im dobrze a ja z kolei nic do stracenia nie mam.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...