Skip to content

ubuntu cz 1. - alsa i problemy z dźwiękiem

Posted on:16 października 2009 at 10:38
Reading TIme:3 min czytania

Mija pierwszy miesiąc użytkowania linuksowego OS, wspomniałem już znacznie wcześniej o powodach, dlatego nie będę się powtarzał. Czas zatem pokusić się o małe podsumowanie z ostatniego miesiaca, a właściwie to z 1.5.miesiąca.

Problemy z ALSA

Ci, którzy obserwowali mnie na blipie / flakerze, mogą pamiętać, że miałem już za sobą mały rozbrat z ubuntu,a mimo to wciąż pracuję z tym systemem. Niestety dopadła mnie zmora linuksowych niedoskonałości (nie licząc grafiki) - niedziałający i niestartujący dźwięk (czyli problemy z alsa). W zasadzie nie pamiętam, jak do tego doszło ale z pomocą wielu osób, pracujących na alternatywnych systemach, starałem rozwiązać ten szit. Było to tak: w nocy był dźwięk, chodziła muzyczka, obejrzało się film (sensacyjny ofkors) i poszło się spać. Po ileś tam godzin snu, włączyłem ponownie PC i…zoonk.

Rozwiązań jest wiele, może pomóc aktualizacja alsy (znaleziono na forum), a może tylko rekonfiguracja karty dźwiękowej (imo zintegrowanej), o której wspomniałem już wyżej. Ale możemy zacząć od początku:

  1. Należałoby usunąc wszystko co jest związane z alsa (z pulse-audio także) czyli configi (katalog domowy), nastepnie (jako root czyli sudo su):

apt-get remove —purge alsa

  1. Warto sprawdzić czy mamy użytkownika w grupie Audio:

cat /etc/passwd | grep audio cat /etc/group | grep audio

Jeśli nie, to

adduser TWOJA-NAZWA-USERA audio useradd -G audio TWOJA-NAZWA-USERA

U mnie wyświetliło tak:

audio29:bobiko

  1. Sprawdzamy jakiego kernela mamy:

ls /boot/

W moim przypadku wyświetliło ze mam: 2.6.xx 4. Instalujemy jako root

sudo su apt-get install alsa alsa-base alsa-utils gnome-alsamixer

  1. Po zainstalowaniu, jako root wydajemy polecenie

alsaconf

Gdy wyświetli polecenie nieznane, warto pobrać alsa-utils z alternatywnego źródła, gdzie trzeba wybrać platformę itp. 6. Po pobraniu, odinstalowac alsa-utils

apt-get remove alsa-utils

  1. Zainstalowac właściwego alsa-utils pobranego przed chwilą. Po tym, odpalamy w konsoli jako root

alsaconf

a następnie wybieramy odpowiednią kartę dźwiękową. 8. Po skonfigurowaniu, ustawiamy mikser

alsa-mixer

  1. Zachowujemy konfigurację

alsatcl store

Dźwięk powinien chodzić świetnie, ale niestety to rozwiązanie w moim przypadku nie rozwiązuje całkowicie problemu, bowiem przy każdym restarcie systemu muszę przywołać z konsoli ustawienia za pomocą polecenia z poziomu root’a: alsatcl restore

Tak czy inaczej, problem częściowo rozwiązany, a podziękowania należą się przede wszystkim Maćkowi i eXine’owi za cierpliwość w tłumaczeniu i rozwiązaniu problemów.

Dalsza przygoda

Moje dalsze przygody z tym systemem piszę w historyjce na flakerze: Moja szkoła Ubuntu, gdzie można znaleźć różne zrzuty ekranu, różne mniej / bardziej ciekawe rzeczy. A że na flakerze (i w zasadzie na blipie też) sa i pomocni użytkownicy, to naprawdę z wielką chęcią się wymienia z doświadczeniami, można zadać niegłupie pytania i otrzymać oczywiście odpowiedzi, a w najlepszym przypadku oczywiście pomoc doraźną. I tu jest fenomen, bo w czasie rzeczywistym można naprawdę otrzymać wiele ciekawych rozwiązań, które niekiedy ciężko znaleźć za pośrednictwem wujka Google -  kwestia pozycjonowania danych wpisów bądz takich, niezwiązanych z daną tematyką, potraktowanych jak zwyczajne śmieci.

So…

Obecnie staram się poznać wszystkie środowiska IDE dla PHP pod Ubuntu na rzecz pisania pracy inżynierskiej - tematu niestety nie mogę zdradzić, ale dodam, że będzie to aplikacja webowa. Przyszło mi zmierzyć się z svn, jego zaletami i wadami, eclipse, netbeans (te IDE pisane w Java są prawdziwymi kobyłami) etc. czyli norma. Studia studiami, w końcu plan się ustabilizował i nawet nieźle wygląda, co korzystnie wpłynie na sposób zarządzania z wolnym czasem. I cholercia można by się nauczyć tego LaTeX, co by posłużył się przy pisaniu niezbędnej dokumentacji.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...