Skip to content

cups-pdf alternatywą dla FinePrint (wirtualna drukarka)

Posted on:22 października 2009 at 01:03
Reading TIme:2 min czytania

Cups jest przenośną warstwą drukowania w systemach operacyjnych opartych na Uniksie, twórcą była Apple Inc firma Easy Software Products, która została w 2007 roku wykupiona przez Apple Inc. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie zadaniami druku i obsługa ich kolejek, a także tworzenie sieciowych drukarek. Natomiast cups-pdf jest namiastką wirtualnych drukarek, tworzących pliki PDF z wszystkich źródeł dokumentów, jakie chcemy wydrukować.

Dla mnie, cups-pdf jest godnym następcą windowsowej drukarki wirtualnej - FinePrint, w której można ustawić druk 4 stron na jednej, wybrać odpowiedni rozmiar kartki, a także dodać / usunąć zadania. Jednak jest płatną aplikacją i niestety, jak do tej pory nie widziałem innej alternatywy. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jestem (jeszcze) studentem i praktycznie przez niemal cały okres studiów drukarka była/jest używana - jak nie wykłady, to projekty, zadania czy e-books. Heh, wówczas tusz szybko się czerpie a na kolejne nowe było czasem żal wydawać - wiadomo, że laserowe niby drogie ale i wydajniejsze. I stąd taka potrzeba drukowania typu 4 in 1.

Proces instalacji cups i pochodnych programów jest taki sam jak  poprzednio, czyli konsola (w trakcie konfiguracji zostaniemy poproszeni o wpisanie loginu i hasła):

  1. Wpisujemy:

sudo apt-get install cups cups-pdf

  1. Restartujemy CUPS:

sudo /etc/init.d/cups restart

  1. Po zainstalowaniu należy w przeglądarce wpisać adres:

http://localhost:631/

i skonfigurować drukarkę ale:

  1. Opis stworzenia wirtualnej drukarki można znaleźć na forum ale są pewne nieścisłości, dlatego pozwoliłem sobie tworzyć kolejne ale z poprawnymi już parametrami.
  1. Niestety nie do końca to działa i przy próbie użycia wirtualnej drukarki pojawia się błąd

/usr/lib/cups/backend/cups-pdf failed

Rozwiązanie jest naprawdę aż do bólu proste: należy w katalogu domowym utworzyć folder PDF. Jak widać, demon CUPS nie radzi z stworzeniem folderu katalogu domowym, szkoda że nie umie tego napisać. Albo można uprościć tak, by pdf’y były stworzone w domowym katalogu. Wówczas należy wyedytować plik:

sudo gedit /etc/cups/cups-pdf.conf

gdzie należy odnaleźć linię:

Out ${HOME}/PDF

i zamienić na:

Out ${HOME}

I zapisać.

  1. Po tym wszystkim należałoby ponownie zrestartować serwer druku

sudo /etc/init.d/cups restart

Kto by pomyślał, takie głupie rozwiązanie dla takiego problemu, ale na szczęście udało się rozwiązać i … tym samym znalazłem alternatywę dla płatnego FinePrint. I dobrze :) ekonomicznie, ekologicznie - same plusy.

PS Z tym problemem zmagam się od momentu instalowania drukarki Canon IP1300, do którego nie było typowych sterowników i trzeba było poszukać alternatywnych rozwiązań.

PS.1: Opis dodawania wirtualnej drukarki został zaczerpnięty z forum



Możesz napisać do mnie e-mail lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...