Skip to content

1 Listopada

Posted on:31 października 2009 at 23:36
Reading TIme:2 min czytania

Dzień Wszystkich Świętych czy też Wszystkich Zmarłych - 1 listopad. Jak co roku, odwiedzimy groby bliskich nam osób, pomodlimy się, w ciszy wspomnimy o nich, by potem spotkać się z rodziną i rozmawiać o aktualnych sprawach. To jest właśnie coś pięknego, niepowtarzalnego, oryginalnego w skali światowej.

Lubię

Nie wiem jak Wy, ale lubię akurat te święto i jak co roku, nie zabraknie mnie na cmentarzach. Uważam, że posiada niepowtarzalny klimat, gromadzimy się w skupieniu, modląc, wspominając najbliższych a także spotykając się z resztą rodziną, co w zeszłym roku o tym pisałem . Wielokrotnie pisałem, że pasjonuje mnie historia, biografie i wydarzenia które miały jakiś sens dla ludzkości. I stąd z nieskrywaną przyjemnością odwiedzam stare cmentarze, o których ludzka pamięć zapomniała i ulegają samodegradacji. Żyd, Niemiec, Bolszewik, Ewangelik, Katolik, Poeta..I tak wszyscy do piachu pójdziemy..

A może by tak?!

Przyznam szczerze, że jak na typowo polskie święto przystało, Dzień Wszystkich Zmarłych ma charakter smutny i dołujący, niekiedy odbijający się na większości z nas, zwłaszcza gdy losy naszych przodków w wyniku wielkich wojen z XX wieku stały się zagmatwane, często też źródła o pochodzeniu rodów familijnych przestały być wiarygodne. Ale czy to musi być akurat powód do grobowej atmosfery, jaka się wytwarza w tym szczególnym dniu?! Amerykanie zupełnie inaczej podchodzą do tych rocznicowych wydarzeń; odbywają się apele, składanie hołdu, zaraz po tym odbywa wielka feta, parada ku czci bohaterów.

Namiastką może być hucznie obchodzona rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mając taką doniosłą, przepełnioną nadzieją, atmosferę, chętniej byśmy obchodzili wydarzenia, kształtujące nasze społeczeństwo a młodzież miałaby być może jakiś wzorzec do naśladowania.

Warto tez przystanąć wieczorem na chwile i popatrzeć na palące się znicze, wyrażającą naszą pamięć o bliskich i zupełnie obcych. Przepiękny efekt.

Wspominki

W telewizji, jak co roku, będziemy mieli okazję obejrzeć reportaże nt zmarłych w tym roku, wspominając najciekawsze i zabawne anegdoty z ich życia. Polska straciła wiele ważnych osobowości, jak chociażby filozof Leszek Kołakowski. Listę osób tradycyjnie można znaleźć na Wikipedii.

Jedzcie ostrożnie!

Nie zapominajmy o innych uczestnikach ruchu - wg. policji, na drogach wyruszyło ponad 20mln osób. Więc nogi z gazu, nie mówiąc już o zasadach ograniczonego zaufania.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...