Skip to content

Radio Shows

Posted on:19 sierpnia 2009 at 03:42
Reading TIme:5 min czytania

Od pewnego czasu polubiłem audycje radiowie dostępne Internecie i w taki o to sposób mogłem być na bieżąco z utworami i remiksami, które później dało się usłyszeć na imprezkach. Różnorodność tych wszystkich radioshows znacznie ułatwia wybór stacji, gatunków muzycznych czy samych dj’ów.

Celowo używam tu angielskiego zwrotu, bo nie chcę by doszło do jakiś skojarzeń z polskimi audycjami, które mają zupełnie inne cele i priorytety a tymbardziej target słuchaczy. Radioshows charakteryzuje się tym, że po prostu leci specjalnie przygotowany set przez dj’a dla słuchaczy bądz nadawane w wersji On Air - w tle słychać rozbawiony tłum.

Jako zadeklarowany wielbiciel muzyki klubowej (Trance & House), mam kilka swoich ulubionych dj’ów, których zasługi dla światowego clubbingu są bezcenne. Przede wszystkim: Armin Van Buuren, Above & Beyond, Tiesto, Marcus Schulz czy David Guetta lub Erick Morillo.

Wspólnymi cechami wszystkich audycji radiowych są

Początki

Dokładnie nie pamiętam, kiedy tak naprawdę zacząłem słuchać setów z różnych imprez, ale wiem na pewno że były to ripy z imprez organizowanych przez kluby: Ekwador z Manieczek i Best z Wrześni, a zawsze dostarczał brat, który mieszkał w internacie na Golęcinie - zawsze mogłem liczyć na dawkę techno.

Niewątpliwie pomogły tradycyjne radiostacje - zapomniana już Radio Warta i rmi fm (dzisiejsza Poznań @ PlanetaFM), których audycje nagrywałem na kasetach magnetofonowych. Tak, to była czysta amatorka i nikt wtedy się nie przejmował z prawami autorskimi - liczył sie rip, lans & bounce.

Dzisiaj pozostały kasety, dreszcze po emocjach i łezka kręci w oku, bo jednak trzeba było się namęczyć, nie to co dziś, Internet, P2P, znane już na całym świecie imprezy w Polsce.

A State Of Trance

Niewątpliwie Armin Van Buuren to najbardziej znany i lubiany dj na świecie, zapraszany wszędzie, gdzie tylko się da. Jego czwartkową czwartkową audycję, nadawaną od marca 2001 roku, śledzi kilka/naście/ dziesiat tysięcy słuchaczy, niezależnie od strefy czasowej. ASOT można słuchać za pośrednictwem kanału trance di.FM co tydzien w czwartki o 20tej czasu polskiego. Natomiast Eska Live RMX dzień później nadaje na antenie powtórkę

Trance Around The World

Radio prowadzone przez trio: Tony McGuiness, Jono Grant oraz Paavo Siljamäki - razem znani jako Above & Beyond. Jest również fascynujące co wspomniany ASOT, ciut mniej popularny ale równie uwielbiany na świecie. To właśnie to trio dj’ów są właścicielami najlepszego labelu na świecie - Anjunabeats i to sprawia, że zawsze można liczyć na każdą świetną audycję radiową - zaczyna się ona co tydzien w piątki od godziny 20tej czasu polskiego, listę linków do radioshow mozna znaleźć tutaj, natomiast na falach nadawane jest przez PlanetaFM z godzinnym opóźnieniem co nie zmienia faktu, że warto w aucie włączyć :)

Anjunabeats Worldwide

Radio firmowane przez trio A&B, ale prowadzone przez Olivera Smith’a lub Marka Pledger’a; jedno z najlepszych radioshows na świecie, niewątpliwie jest miejsce, gdzie można zapoznać się z ofertami wchodzących gwiazd świata Trance. W każdym miesiącu,w pierwszych 3 tygodniach rotacyjnie grają James Grant, Mark Pledger, Super8 & Tab natomiast w 4.tygodniu dyżuruje specjalny gość radia, współpracujący z labelem Anjunabeats. Na żywo można usłyszeć tradycyjnie na di.FM w niedziele od godziny 18 - relaks przy tym radiu jest po prostu niezapomniany. Z kolei na poznańskiej PlanetaFM można usłyszeć w nocy z środy na czwartek.

Global DJ Broadcast

Dzieło firmowane przez Marcusa Schulz’a , specjalizującego się nieco w mocniejszych odmianach trance. Cechą charakterystyczną cotygodniowej audycji radiowej jest Global DJ Broadcast World Tour - nagrana na żywo audycja z róznych miejsc świata. W tym miesiacu byla relacja z Global Gathering Russia. Na żywo mozna posłuchać za pośrednictwem di.FM w czwartki od godziny 18tej, natomiat na af.FM także w czwartki, 2h poźniej, zaś na falach, tradycyjnie poznańska PlanetaFM powtarza w nocy z piatku na sobotę.

Tiesto’ Club Life

Kultowa już audycja prowadzona przez znakomitego holenderskiego dj’a Tiesto, podobnie jak w/w trwa ona 2 godziny. Jednak podzielona jest na 2 części - podczas pierwszej godziny emitowane są najnowsze hity, natomiast część druga poświęcona jest prezentacji różnych gatunków przez Tiësto. Na żywo można usłyszec na stronie holenderskiego radia 538 w piątki od godziny 22, natomiast w RMF Maxxx powtórki lecą w niedziele od 23.

Radiostacje

Wymieniłem zaledwie 5 audycji radiowych, słuchanych regularnie bądz od czasu do czasu, dlatego warto zapoznać się z ofertami różnych radiostacji (tych klasycznych i tych internetowych), bo nie jestem w stanie okiełmać tego wszystkiego co się dzieje wokoł mnie. Poza tym nie każdemu może przypaść dj, ale równie szybko można znaleźć alternatywę.

Niekwestionowany liderem jest di.FM, promujący największą jak dotąd liczbę audycji na najwyższym poziomie, co jest niezwykle istotne dla każdego słuchacza - oprócz trance, jest mnóstwo kanałów niczym alfa i omega.

AfterHours FM również prezentuje się ciekawie, promując mniej lub bardziej znanych dj’ów. Warto podkreślić, że ta radiostacja nadawała Coldharbour

I faktycznie, polskie radiostacje przodują w porównaniu do pozostałych z Europy, czy może z całego świata - zdecydowanie liderem jest poznańska PlanetaFM, która (jak na razie) godnie kontynuuje dzieło poprzednika, RMI.FM. Brakuje jedynie ASOT do pełni szczęścia, ale należy się cieszyć z tego co się ma.

Podsumowanie

Takie radio shows to jedno z ważniejszych budulców wizerunku dj’a, wchodzącego w świat muzyki klubowej,dzięki temu dociera do każdego zainteresowanego słuchacza, poszukującego świetnych, nowych i energicznych kawałków - to mogą zapewnić tylko najlepsi dj’e:)

Osobiście potrafię słuchać setów godzinami, niezależnie czy jestem wtedy przy stanowisku czy w samochodzie - po prostu włączam i jest. Zimą non-stop włączony był foobar, wspierający format playlisty .cue i sprawiał, że nigdy się nie nudziłem - mowa oczywiście o podcastach, dostępnych w wielu miejscach do pobrania. Latem nie jest tak kolorowo, bo więcej czasu spędzam poza firewallem, niekiedy zapominam, że akurat dziś coś tam leci. Z pomocą przychodzi PlanetaFM, która nadaje z opóźnieniem te w/w audycje, dzięki czemu jestem mimo wszystko na bieżąco.

I na koniec taka uwaga: to sport dla konkretnych i wymagających słuchaczy ;)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...