Skip to content

Start..z ubuntu

Posted on:10 grudnia 2008 at 00:57
Reading TIme:2 min czytania

W końcu stało się! W końcu uruchomiłem modem iplusa pod Ubuntu. Nie jest to może jakaś nowość, ale mając na uwadze poprzednie edycje i stary model (patrz tutaj ), obecna wersja daje narzędzia i stwarza nowe możliwości, które z pewnością przyczynią sie do jeszcze większej popularyzacji distro.

NetworkManager

Nie mam zamiaru przedstawiać listy zmian, ktore zaszły w 8.10, ale na szczególną uwagę zasługuje narzędzie [NetworkManager], który m.in wykrywa modemy GSM a w dodatku proponuje gotowe konfiguracje dla poszczególnych sieci w Polsce i na tym koniec z problemami. Sam aplet nie ogranicza się do sieci komórkowych, bo z powodzeniem obsługuje także inne standardy z taką samą prostotą, czego z pewnoscią nie spotkamy w windzie.

Początkowo chciałem mieć Kubuntu ze względu na pięknie środowisko graficzne i inne ciekawe dodatki, ale z drugiej strony, GNOME prezentuje się  równie ciekawie jak KDE, jest proste i bez zbędnych dodatków (które zresztą można doinstalować). W przeciwienstwie do Ubuntu, Kubuntu tak łaskawe w konfiguracji nie jest, po prostu nie do końca jest dopracowany. Początkowo wszystko przebiega sprawnie, modem wykryty, ale niestety nie posiada gotowych ustawień - nic trudnego wpisujemy aby nazwę APN (dla iplusa internet), uzytkownik/haslo omijamy, podajemy PIN (sugestia: aby uniknąc problemów, lepiej wyłączyć PIN, o ile jest to możliwe) i na samym końcu nazwę połaczenia np. iplus Nie należy zapominać o wspisaniu DNS’ów. Otóż w konsoli należy wywołać sudo kate i otworzyć plik ./etc/resolv.conf, w którym dopisujemy:

nameserver 212.2.96.51 nameserver 212.2.96.52

Po tym zrestartować obsługę sieci i ponownie właczyć, a potem odpalić modem :]

Krótko..

Ogólnie jestem zadowolony, wszystko wydaje sie być funkcjonalne i przydatne. Także mogę korzystać i zapisywać dane na partycjach windows’owych. Kto wie, że w przyszłości całkowicie przeniosę się w ubuntu? Ale póki co, niestety nie wszystko jest złote, zwłaszcza gdy mam do ściągnięcia pokaźne paczki :/ via apt-get. i To jest dla mnie zdecydowany minus.

Zobaczymy jak daleko zajde z tym systemem :).Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...