Skip to content

Digsby

Posted on:19 sierpnia 2008 at 15:11
Reading TIme:2 min czytania

digsby to kolejny multikomunikator o sporych możliwościach wizualizacji, oparty na pythonie. Umożliwia jednocześnie komunikację z wieloma sieciami w tym jabber/gtalk, AIM czy ICQ, a także z powodzeniem służy jako klient Twittera czy sprawdzanie poczty elektronicznej.

Na chwilę obecną używam deweloperskiej wersji, jako że oficjalna wersja jest zasobo i pamięcio -żerna. Tak więc radzę korzystać z poprawionych bet. Jestem ogólnie zadowolony bo w zupełności wystarczają mi jego możliwości, o ile nie potrzebuje w danej chwili czegoś zaawansowanego.

Wygląd digsby jest niezwykle atrakcyjny, łużąco podobny do innego, bardziej znanego Adiuma czy tez Aim’a, co z pewnością ucieszy niejedną osobę.  Jego możliwości konfiguracyjne wyglądu, styli rozmów czy dźwięków notyfikacji to z pewnością największy atut. W tej chwili za pośrednictwem  tego klienta można połączyć się z jabber/gtalk, AIM, MSN, Yahoo i chatami Facebook’a. Posiada bardzo ciekawe zarządzanie z listą kontaktów (buddy list) poprzez grupowanie, czy też umożliwia stworzenie multikontaktów.

Co więcej, pozwala sprawdzić czy przyszły nowe wiadomości na określony adres mailowy a także zarządza wiadomościami (kasowanie / edycja / nowa). Nie ukrywam, iż niezwykle mnie to cieszy, gdyż od czasów kiedy to w spiku używałem, nie spotkałem z takim prostym ficzerem - nie mam na myśli dodatkowej instalacji pluginów, jak to się ma w przypadku większości multikomunikatorów.

Czym jest Twitter, tłumaczyć nie będę. Jako że ten program jest odpowiedzią na zapotrzebowanie social-networkingu, nie powinno nikogo zdziwić takie umiejętności jak zarządzanie kontem na FaceBook’u czy MySpace z poziomu tego programu a także dodawanie i otrzymywanie od osob obserwowanych statusów na Twitterze.

Być może ktoś już zauważył brak wsparcia dla sieci Gadu-Gadu  - na obecną chwilę takowe wsparcie jest na liście życzeń użyktowników. Oczywiście pojawienie się rodzimej sieci IM pozostaje kwestią czasu, bo jak wiadomo - GG należy do najważniejszych IM na świecie, obsługuje go m.in. Pidgin.

O personalizacji wspomniałem wcześniej, ale warto podkreślić, że można zaadaptować style czy schematy, które występują w Adiumie. Co więcej, jest taki serwis, gdzie można znaleźć i pobrać ciekawe style, dyskutować czy proponować  ciekawe rozwiązania.

Sama instalacja jest intuicyjna i bardzo prosta, więc z tym powinien poradzić każdy komputerowy laik. Jedynie trudności może spowodować  bariera językowa, gdyż jak na razie nie ma polskiej lokalizacji. Kolejnym mankamentem jest obowiązek założenia konta w serwisie digsby.com”>digsby.com, ma to też swoje plusy, gdyż wszelkie ustawienia jakie zostały skonfigurowane są wysyłane na serwer i pobierane za każdym razem, gdy  zaistnieje taka potrzeba. Jak założyć konto - bardzo prosto bo w trakcie instalacji jest formularz.

Podsumowując, program bardzo ciekawy i o sporych możliwościach. Dzięki niemu nie tylko będzie można pisać przyjaciółmi poprzez sieci IM, ale także zarządzać kontami w wielu popularnych serwisach czy też wysyłać short mesg do twittera. Kwestią czasu pozostaje pojawienie polskiego odpowiednika, które by w zupełności zaspokojały potrzeby polskiego social-networkingu.

Galeria:

P.s.: No właśnie, w końcu poszczególne portale będą musiały opublikować swoje API, zwłaszcza Nasza-Klasa.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...