Skip to content

Aqq 2.0 - pierwsza wersja stabilna (2.0.1.50)

Posted on:14 maja 2008 at 22:05
Reading TIme:4 min czytania

Od niedawna Wapster wypuścił w końcu stabilną wersję AQQ oznaczone 2.0.1.50, która jest już oficjalnie komunikatorem w sieci jabber, tym samym nie wspiera już własnej sieci, co może być powodem zawodu wśród sympatyków tego klienta.

Zanim wersja otrzymała status godny do oficjalniej publikacji, przez ponad rok była w fazie testów, dzięki czemu wyeliminowano wiele groźnych bugów, przyśpieszono aplikację i też poprawiono kilkakrotnie kod. Zmiany w porównaniu do jedynki, są ogromne, zarówno pod względem wizualnym i jak zapewne od strony silnika. Oprócz tego klienta, wapster od ponad roku uruchomił także publiczny serwer jabbera, co z pewnością podnosi rangę tej sieci w Polsce.Osobiście jestem pozytywnie nastawiony do tego programu, mimo niektórych, niestety, wad. Jakie zalety? Jakie Wady?

Postanowiłem więc przeprowadzić testy i sprawdzić jaka jest faktycznie funkcjonalność tego programu i czy warto go oczywiście instalować.

Wygląd

Wygląd jest jedną z najważniejszych rzeczy, na którą większość użytkowników z pewnością zwróci uwagę. Jest ona dość atrakcyjna, może nieco zbyt lukrowata, aczkolwiek zgodna z ostatnimi tendencjami - skórki vista, kde4 itp. Oczywiście istnieje możliwość zmiany wyglądu komunikatora (kompozycje) czy też motywu w oknie rozmów. Do dyspozycji mał dział z kompozycjami, skórkami czy motywami do tego programu, a mnogość tych dodatków, sprawia że jest co wybrać. Nie należy zapominać o możliwościach stworzenia własnych zestawów, zgodnie z upodobaniami - wystarczy znajomość HTML & CSS 2 i 3 z nastawieniem na przeglądarkę Internet Explorer.

Start

Aqq jest dość prostym w obsłudze od samego początku, co powinno ucieszyć początkowych użytkowników. Po zainstalowaniu, program prosi stworzenie swojego profilu z podaniem JID’a czyli loginu, serwera i hasła. Można też utworzyć nowe konto na aqq.eu korzystając z kreatora. Po wpisaniu odpowiednich danych, ładuje się interfejs i możemy się cieszyć programem. Na samym początku użytkowania za wadę uznaję brak możliwości ustawienia statusu przy łączeniu - może to kwestia przyzwyczajenia. Po połączeniu się z serwerem, następuje oczywiście ładowanie rostera - w zależności od ilości kontaktów i łączy, może ono trwać od sekundy do kilkunastu sekund, zanim się załadują a program będzie gotowy do pracy.

Funkcje 

Jak każdy komunikator jabberowy, aqq posiada kilka ważnych rzeczy, a także kilka dodatkowych funkcji. Poza tym dzięki pluginom można rozbudowywać o rozmaite narzędzia.

Oczywiście można znaleźć wiele innych funkcji, ale to, co wyżej wymieniłem, uznałem za najważniejsze. Niestety są rzeczy, których brakuje, a które powinny sie znaleźć, Chociażby brak obsługi konferencji / czatów (MUC lub prywatnych). Kolejną wadą są oczywiście reklamy w oknach rozmów i reklamy pop-up - rozumiem, ze wapster chce na tym programie zarobić, ale żeby aż tak bardzo narzucał się? Niestety przy starcie uruchamia się dość opornie, zdarza się jemu chwilowa zawiecha, zwłaszcza przy pobieraniu ponad 200 kontaktów :-D

Najważniejszą z wszystkich wad, jest konieczność posiadania przeglądarki Internet Explorer7, co niestety jest złą informacją dla posiadaczy pingwina - z pewnych źródeł wiem, że pod Wine niestety nie ruszył.

Podsumowanie

Jak juz wspomniałem wcześniej, program w obsłudze jest wyjątkowo łatwy i kazdy laik ma szansę to opanować. Z pewnością jest konkurencją dla innego w tej kategorii komunikatora - spika, o ile zostanie w przyszłości zaimplementowana obsługa czatów prywatnych i publicznych (z MUC). Gdyby nie reklamy pop-up, mógłbym osobiście zignorować te malutkie, znajdujące tuż pod tytułem okna - nie zapominam o specjalnych narzędziach, z których z pewnością skorzystam.

Program ma szansę na zdobycie popularności na polskim rynku, może wygrać z popularnym tlenem a o jego sile świadczy społeczność, skupiona wokół forum i nie tylko i dzięki temu, program z pewnością będzie rozwijalny przez najbliższe miesiące.

Na zakończenie, polecam aqq wszystkim początkującym a także tym, którzy cenią wygodę i estetykę.

p.s.: galeria screenów jest dostępna na picasieMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...