Skip to content

Kubuntu (prolog #1)

Posted on:25 kwietnia 2008 at 01:15
Reading TIme:2 min czytania

Dzisiaj odbyła się w końcu premiera nowej wersji ubuntu, kubuntu i xubuntu, najbardziej oczekiwana premiera tej Wiosny. Przysłoniło nawet fakt, że opublikowano ServicePack3 dla WinXP, które wprowadzają pewne usprawnienia i zapewnie zmieniają przestarzałe już komponenty w tym systemie.

W oczekiwaniu za nową wersją kubuntu, myślałem nad kilka ważnymi szczegółami odnośnie instalacji i uruchomienia w czasie rzeczywistym. Oczywiście tego typu rozwiązania można znaleźć na forach, które służą niewątpliwie Internautom niezależnie od jego doświadczenia w tych systemach. Niemniej różnią się wieloma rzeczami, bo każdy komputer przecież posiada różną konfigurację, aczkolwiek podążając metodą “krok po kroku”, można uzyskać podobne efekty.

  1. Modem USB Commander2 (iPlus) Odkąd sięgam pamięcią, linuks zawsze robił problemy z instalacją komponentów, przez co przez lata nie uzyskiwał mojej aprobaty, dopóki producenci i programiści nie zwrócili większej uwagi na alternatywne systemy. Szkoda tylko, że nie dbają o ten target, utrudniając skutecznie życie - mogliby chociaż stworzyć oddzielne instalatory czy też dokładniej pisaliby manual’e i solucje. Dzięki bliposferze, znalazłem sposób na korzystanie z modemu iPlusa poprzez sprawdzanie portu i też utworzenie odpowiedniego skryptu. Takowe rozwiązanie przedstawił Koval, co prawda jest inny modem, ale podejścia takie same. Okaże się ;)
  2. Partycje, dyski, … Tak w sumie się złożyło, że mam dwa dyski twarde o pojemności 320 i 80 (Obie WD Caviar), dającej w sumie 400gb i chcę oddać50% pojemnosci dysku 80tki pod kontrolę pingwina. W tym momencie zadaje pytanie czy nie zniknie / nie zostaną nadpisane czasem partycje windowsXp, i czy w ramach istnienia dwóch systemów, będzie można wybierać między dwoma systemami. Dowiedziałem się o istnieniu grub’a, który automatycznie wykrywa partycje windows’a i proponuje przy tym różne rozwiązania. Jest to o tyle ważne dla mnie, ponieważ z pewnych powodów nie mogę zrezygnować całkowicie z M$ (grafik i rodzina) na korzyść drugiego. Kolejna wątpliwość związana jest właśnie z obsługą dwóch (trzech) różnych rodzajów partycji systemowych. Jak wiadomo, Windows nie widzi partycji linuksa, a linuks podobnie. Tutaj oczywiście po raz kolejny z pomocą przychodzą fora i zarówno i jak dla windy i jak dla linuksa istnieja odpowiednie programy / dodatki / rozszerzenia, umożliwiające wzajemną współprace. Na ile ta współpraca będzie owocna, niestety będę musiał samemu odpowiedzieć. Zawsze będzie można polegać na pościwym już pendrive ;)
  3. Drukarka, Nokia E50, BlueTooth. itp. Co łączy powyższe nazwy? Możliwość korzystania z dodatkowych urządzeń via usb, które działają bez problemu pod okienkami, natomiast nie wiem jak to jest tutaj.Gdzieś tam powinna być płytka od drukarki dla linuksa, z bluetooth’em może być ciężko, bo to jednak należący do serii Dongle (chyba tak jakoś) i kurde nie wiem czy ten bluesoleil będzie działać własnie na kubuntu. Cóż, będzie trzeba poszperać. Strona Nokii PC Suite milczy o linuksowej alternatywie. Fajnie…

Jak mawiają, najtrudniejszy jest zawsze początek. Nie  inaczej ;)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...