Skip to content

chrome.pl komercyjnym serwerem ale….

Posted on:29 kwietnia 2008 at 22:01
Reading TIme:2 min czytania

Już pierwszego maja znakomity niegdyś serwer chrome będzie komercyjny, co ma ogromne znaczenie dla polskiej społeczności jabbera.

Niewątpliwie serwer ten należy do światowej czołówki. Przez cały czas jego istnienia był serwerem testowym, a więc należało się spodziewać częstych awarii, testów czy modyfikacji, o czym przeważnie informowano użytkowników. Niestety większość z nich nie była świadoma, że zakładając konto na tym serwerze, zgadza sie na w/w zdarzenia, o czym można było przekonać przy wielkiej awarii, która zmusiła admina do wyłączenia go z sieci a użytkownicy tracili możliwość dokonania backup’a rostera na kilka dni. No właśnie ta sytuacja z tym wyłączeniem serwera bez wcześniejszego powiadomienia użytkowników, wywołała ogromną dyskusję na forum. Osobiście nie dziwię się użytkownikom, którzy stracili na jakieś kontakty z osobami, ale tez nie dziwię się Administratorowi, który miał dość skarg i niewłaściwych zachowań. Jednak pozostają wątpliwości, czy zachowanie Smoku było fair wobec wszystkich? I jak się usprawiedliwał ten podjęty krok on sam.

No właśnie nie moge jakoś zaufać smokowi i jego ekipie, bo fakty z przeszłości mówią za siebie. Fakt komercjalizacji serwera to dość ciekawe zjawisko, ale nie jedyne – jabbim też dzieli userów na zwykłych i vipów. Kolejne wątpliwości wbudzają we mnie legalność transportów do sieci gg czy tlen, bo dopóki były one darmowe, to można było zignorować to a i właściciele „zapomnieli” o tym. Tym razem sytuacja jest o tyle poważniejsza, że ci właściciele będą mieli podstawy do roszczenia finansowego za korzystanie z ich sieci – jak to chrome rozwiąze, nie wiem. Kolejny problem to jak wynagrodzą administratorzy klientów w przypadku gdy serwer bedzie offline przez cały dzień, czy transporty sms nie zadziałają? Klienci mają wtedy prawo do wyrównania strat, bo w koncu płacą za usługę.

Ceny za usługi nie są co prawda zbyt wygórowane, ale analizując je, dochodze do wniosku, że lepiej korzystać z darmowych odpowiedników czy też wykupić serwery z shell’em albo ostatecznie wykupić hosting, mający w usłudzie wsparcie jabber’a. I tak kończąc, chcę podkreślić fakt, że mimo utrzymanego terminu, oferta przedstawiona przez administratora jest zupełnie nieprzygotowana, ponieważ poza cenami i dniem 1 maja, nic nie wiadomo o formach płatności, sposobu rejestracji / autoryzacji danego serwera / transportu czy nawet regulaminu.

Oczywiście życzę jak najlepiej administracji tego serwera, by uniknęli problemów z prawem i też by nie powtarzali błędów z przeszłości.



Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...