Skip to content

Berlin zdobyty cz.2

Posted on:20 kwietnia 2008 at 18:14
Reading TIme:4 min czytania

Czas na kolejną i ostatnią notkę odnośnie wizyty w Berlinie. Wiem, że trochę późno publikuję, ale brak czasu, spowodowany studiami czy też brakiem inwencji twórczej spowodował te owe spóźnienie.

Zastanawiając się, co uwzględnić w tym wpisie, postanowiłem wyszczególnić kilka aspektów, które mogą lubi powinny być ważne, chociazby ze względu na euro2012, ponieważ Berlin niewątpliwie posiada ogromne doświadczenie po niedawnych mistrzostwach światach w piłce nożnej.

Najbardziej z tego wszystkiego spodobała mi się komunikacja miejska, podmiejska. Nie muszę tłumaczyć dlaczego tak ważna jest komunikacja dla miasta i jego mieszkańców i nie należy się dziwić, że są priorytetem dla włodarzy miasta. Widać, że starają się co nieco reorganizować czy unowocześniać takowe linie s-bahnhof, a są to niemałe wydatki. Praktycznie z każdej dzielnicy Berlina czy pod berlińskich miejscowości można dojechać do centrum, np. AlexanderPlatz. Na szczególną uwagę zasługują biletomaty, przyjmujące papierowe banknoty i wydawające oczywiście resztę.Co więcej, taki automat porozumiewa w rożnych, chyba 9 językach, w polskim także. Takie rozwiązania zastosowano na stacjach w okolicznych miejscowościach, dzięki czemu z pewnością nie można narzekać na kasjerki. Wchodząc na peron spotkać można kontrolera biletu w postaci… kasownika, elektronicznego oczywiście. Takie niewinne urządzenie zamiast konduktorów – idealne rozwiązanie, aż się prosi, by jezdzić za darmo prawda? W Polsce tak by to było, natomiast w Niemczech jest inaczej, jakby to było czymś naturalnym – nawet kibice Herthy Berlin po przegranym meczu (z Werderem Bremą) posiadali takowe bilety. Czy jest to spowodowane z wysokim mandatem? Nie umiem juz odpowiedzieć na te pytanie. Trzymając się tematu komunikacji, to warto pochylić się nad biletami całodobowymi, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji kilkadziesiąt pociągów, nie wspominając przy tym o przesiadkach. Otóż kupując taki bilet, nie martwisz się jakim pociągiem pojedziesz. Czy to regionalką czy miejskim, byle sie dostać do centrum. Idea takiego biletu bardzo mi się podoba, bo naprawdę oszczędza się przy tym nerwów czy czasu kosztem oczywiście ceny, ale czy prawie 6 euro to naprawdę drogo? W Polsce, tym bardziej w Poznaniu istnieje coś takiego jak bilet całodobowy, ale z tego co wiem, to obowiązuje tylko dla PKP, obsługujące tylko połączenia między kolejnymi miastami. Szkoda, że tego typu rozwiązania nie zastosowano w mpk, dzięki czemu zwiedzanie miasta, dojazd z jednego końca na drugi koniec miasta byłoby znacznie prostsze, ciekawsze. Wymaga to sporej pracy ze strony administratorów baz danych, przede wszystkim logistyków odpowiedzialnych za całą infrastrukturę, ale ostatecznie opłacałoby się i stanowiłoby bardzo ciekawą wizytówkę miasta.

W samym Berlinie jest mnóstwo miejsc do zwiedzania,na które trzeba przeznaczyć co najmniej 2 dni. Najciekawsza forma wycieczki to oczywiście piesza, co prawda między kolejnymi punktami jest spory hektar do pokonania, ale to należy traktować jako urok. Nie mam zamiaru przedstawiać po kolei budynki, pomniki, świątynie, bo takie informacje można znaleźć na Wikipedii chociażby, ale naprawdę opłaca się odwiedzać wszystkie, zwłaszcza Fernsehturm - wieże telewizyjną, jedno z najwyższych na świecie. Będąc tam na wysokości 200-300 metrów nad ziemią, można zobaczyć cudowną panoramę miasta, niczym nie odbiegająca od mapy na Google. W samym Berlinie historia miesza się z nowoczesnością, dzięki czemu miasto zyskuje miano niepowtarzalnego miasta z charakterem. A propos historii, niedaleko PariserPlatz znajduje się pomnik ofiar Holocaustu. Nie jest to typowy pomnik – przyznam szczerze, zaintrygował mnie on swoim kształtem, a raczej szeregiem bloków prostokątnych. Na powierzchni 19 tys. m kw. stanęło ponad 2 tys. betonowych płyt. Owe miejsce jest szczególne, ponieważ był tam kiedyś urząd kanclerski III Rzeszy, bunkier Hitlera. W tym miejscu przebiegał również mur berliński i pas śmierci. Godne polecenia punkt wycieczki, który może wywołać ciekawą dyskusję odnośnie kształtów, bo tym razem nie ma symbolu człowieka, znaku Dawida lecz takie szeregi bloków są wyrazem nieobliczalnych ludzkich czynów w czasach hitlerowskich Niemiec. Jedynie zachowanie zwiedzających owy pomnik troche mnie zasmuciło, bo o ile cudzoziemcy mają szacunek, to Niemcom brakuje tego podejścia zdecydowanie, mimo wyraźnego regulaminu. Rozumiem, że nie wszystkich historia interesuje, ale nie tłumaczy to braku tolerancji wobec przeszłości.

Berlin Hauptbahnhof to sztuka dla sztuki, jedno z najciekawszych osiągnięć niemieckiej inżynierii. Jego rozmach po prostu zaskoczył, całość oszklona a w środku po prostu inny wymiar świata. Ciekawostką jest to, że całość przebudowa tego dworca trwała prawie 11 lat i przede wszystkim dzięki temu Niemcy się rozwijają nadal, ponieważ jest takie centrum, które obsługuje dalekobieżne pociągi, z południa na północ, wschód zachód – wiadomo, w końcu to stolica zjednoczonych Niemiec.

Podsumowując, Berlin to niezwykłe miasto, posiadające niepowtarzalny charakter, czego inne miasta mogą pozazdrościć. Tak, zupełnie inny świat, inna mentalność ale to wszystko powstało na drodze ewolucji, więc prędzej czy później i u nas, w polskich miastach zastaniemy taki porządek na wskutek minimalizacji granic. Dziś nie problem jest wyjechać z Polski, lecz problemem jest akceptacja tej rzeczywistości po powrocie do Polski. I tak na koniec ciekawostka – wszystkie piękne dziewczyny, które można było zaobserwować tam, były..z Polski :D, co nie oznacza, że Niemki są .. wolę tego nie kończyć :D.

Z pewnych powodów nie wszystkie zdjęcia mogę opublikować i dlatego też tylko nieliczne znajdują się na serwerze. Tym razem postanowiłem zaufać Picassie i znajdziecie album pod tym adresem.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...