Skip to content

monetto, kokos i finansowo czyli krótko o social-lending.

Posted on:26 marca 2008 at 21:04

Dzięki blipowi się dowiedziałem o istnieniu w Polsce serwisu social-lending, specjalizującego się w pożyczkach bezpośrednich, a więc możemy pożyczać na procenty znajomym czy tez inwestować. Osoby zarejestrowane są rzekomo osobami sprawdzonymi (zweryfikowanymi) i można niby im obdarzyć kolejnym zaufaniem.

By zostać w pełni zweryfikowanym użytkownikiem jest wymagane (absolutnie) posiadanie konta bankowego w dowolnym banku i wtedy po numerach serwis jest w stanie sprawdzić prawdziwość podanych danych przez kredytobiorcy. Oczywiście każda transakcja jest kontrolowana przez odpowiednie organy odpowiedzialne za bankowość w Polsce.

W Polsce dominują takie serwisy jak monetto, kokos czy finansowo, które powstały stosunkowo niedawno i rodzą się w bólach. Nie dziwię się, poniewaz tak czy inaczej polskie społeczeństwo jest nieufne tego typu rozwiązaniom i woli pożyczać w tradycyjny sposób. Z drugiej strony social-lending może być korzystne dla obu stron, biorących udział w transakcji a wszystko jest uzależnione od wysokości kwoty pożyczki i oczywiście procentu, który sami ustalają.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronach wyżej wymienionych portali, natomiast dośc ciekawie zjawisko social-lendingu opisuje hazan w antyweb’e (1, 2, 3). Polecam w celu zrozumienia kolejnego zjawiska w ramach web2.0. Natomiast osobiście nie przypadło mi do gustu tego typu serwisy, z wielu to powodów – przede wszystkim brak zaufania do bezpieczeństwa serwisów i do użytkowników, biorących w udział w aukcjach, pożyczkach itp. Nie wiem skąd to wynika, bo sam lubię e-life i jestem cholernie aktywny, ale póki co, to nie posiadam kont w wyżej wymienionych stron i dlatego też jest to wpis bardziej osobisty niż ogólny, wyrażający moje obawy.

Być może się to wkrótce zmienić i w tym momencie się lekko pogubiłem. Sam nie wiem który serwis wybrać, bo według opinii publicznej (internautów), monetto zdecydowanie wygrywa, natomiast ciekawe rozwiązanie ma finansowo. Nie wiem, musiałbym przemyśleć i poczytać jeszcze raz. 😃Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...