Skip to content

O fotce…

Posted on:26 lutego 2008 at 21:02

Przeglądając zasoby serwisu webhosting natknąłem na ciekawy artykuł odnośnie pierwszego w Polsce serwisu społecznościowego, jakim jest niewątpliwie fotka. Gdzieś słyszałem sformułowanie fotki jako pierwszego serwisu web2.0 w Polsce, tyle że wikipedia nie potwierdza, wręcz nie wspomina o fotce jako symbolu web2.0. Jak widać, zachodzi pewne nieporozumienie. Wracając do artykułu, jeden z głównych założycieli fotki, Rafał Agnieszczak wspomina o ciekawych rzeczach, również nie zabrakło porównań między fotką a N-K czy też planów dotyczących przyszłości samej fotki i nowych serwisów pokrewnych.

przytoczę słowa p.Rafała, znanego jako Ragni

Czy sukces Naszej-klasy.pl wpłynął jakoś na statystyki ruchu Fotki.pl?

Wiele osób myśli, że wzrost liczby użytkowników Naszej-klasy.pl wpłynął negatywnie na nasze statystyki. Ja jednak patrzę na twarde dane, czyli nasze statystyki, i takiej korelacji dopatrzyć się nie mogę, co potwierdza choćby witryna Alexa.com. Powiem więcej – sukces Naszej-klasy.pl to dla nas dobra wiadomość, bo to oznacza, że rośnie ogólne zainteresowanie społecznościami. Użytkownicy zadowoleni z Naszej-klasy.pl być może również będą chcieli spróbować innych serwisów. Na razie wszyscy wygrywamy.

Prawdę mówiąc, nie ma rzeczywiście jakby korelacji między dwoma serwisami,a w tym samym czasie zanotowały lekki spadek. Ale nie można zignorować faktu, iż w ciągu kilku miesięcy N-K zrobiła ogromne zamieszanie, zwłaszcza wśród internautów między 20-50^ roku życia, odebrając tym samym n% użytkowników fotce. Ktoś napisze, że N-K to badziew, źle wykonany serwis, mający ciągłe problemy z serwerami.. No tak – zgadzam się z tym, że między październikiem 2007 a powiedzmy lutym 2008 było tragicznie, co nie oznacza, że fotka może świętować. W momencie kiedy N-K nie była popularna, fotka przeżywała rozmaite problemy, synonimem stał się zwrot …trwa łączenie z serwerem… …trwa łączenie z bazą danych…(Update: Dzięki @Siek za zwrócenie uwagi 😃_ , nie wspomnę też o problemach związanych z profilami, tzn. generowanie profilu i ich cache’owanie na serwerze – jako że fotka jest oparta o XML + XSL, są błędy z poprawnym parsowaniem arkuszy XSL.Także wgrywanie zdjęć wciąż są tematem nr 1 na forum, ale ostatnio usprawniono managera zdjęć przy pomocy technologii flash. W ogóle rozwiązania flash’owe są tutaj na szeroką skalę wykorzystywane zwłaszcza przy głosowaniach czy czatach. Osobiście uważam to za dobre rozwiązanie, ale jestem ciekaw tego, jak będzie wyglądać mobilna wersja, która co prawda istnieje, ale wydaje się ona na tyle uboga że wolę logować przez domyślną stronę.

Analizując kolejne fragmenty tego artykułu….

Jak rozumiem, zyski nie zostały „przejedzone”?

Nie, zainwestowaliśmy je w rozwój serwisu. Przede wszystkim zbudowaliśmy własną infrastrukturę serwerową i wzbogaciliśmy funkcjonalność strony o takie narzędzia, jak czat czy radio internetowe. Zresztą do dziś pojawiły się także takie usługi, jak serwer Jabbera (jabber.fotka.pl – przyp. red.) czy API do tworzenia własnych aplikacji współpracujących z serwisem. Nie jesteśmy jednak wielkimi fanami ciągłego rozbudowywania strony.

… trafiamy na magiczne słowo jabber.fotka.pl, które swego czasu wywołało lawinę krytyki ze strony Społeczności Jabbera i Jogger’a także. Sam osobiście testowałem to, ale niestety s2s nie działało a posiadanie dla własnej satysfacji to nie dla mnie 😃. Patrząc na to, co się działo na forum fotki i te głupie pytania, zwiątpiłem w powodzenie nowego projektu fotki i jak się potem wkrótce okazało, projekt został zawieszony 😃. Poniekąd pojawiła się fotkowy komunikator, którą dokładnie opisał twórca, czyli Suda, za to dobitnie nowy pomysł fotki ocenili komentatorzy tego wpisu. No cóż, mi pozostaje tylko temu przyklasnąć. Pytając się przedstawiciela fT, jaka jest przyszłość usługi jabber, po prostu odpowiedział milczeniem. Może tak lepiej dla nas, Joggerowiczów? Czy jednak taka usluga, która by ewentualnie została uruchomina, nie wpłynęłaby korzystnie na rozwój sieci w Polsce?

Tak, to retoryczne pytanie.

Po fali narzekań na jakość N-K, trzeba też zwrócić uwagę na fotkę, która ostatnimi czasami staje się wylęgowiskiem Poke, Emo itp. a także walczy z targetem poniżej 15 lat (tak, tak – ustawowo nakazane). Jaka jest przyszłość tego serwisu – przede wszystkim to najmłodsze pokolenie młodzieży gimnazjalnej i szkół średniej.

Wpis powstał na podstawie analizy przeprowadzonego przez redaktora Dariusza Nawojczyka wywiadu z Rafałem Agnieszczakiem w dniu 7.urodzin fotki, 14 lutego 2008r. (źródło).

Zatem widzicie, nie wszystko jest złote 😃. Pozdrawiam!Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...