Skip to content

Podsumowanie Maja (2024)

Posted on:7 czerwca 2024 at 15:39
Reading TIme:2 min czytania

Rowerowy świat

Tradycyjnie zacznę od moich rowerowych przejażdżek w maju, gdzie licznik zatrzymał się na ~ 1189 km. Tak, to świetny wynik, choć nie zapowiadało się na to ze względu na dość dziwną pogodę. Z jednej strony wmordewind i słoneczko a z drugiej, burze - w tym potężne gradobicie, jakie nawiedziło Gniezno 20 maja.

Był to też miesiąc o dużo mniejszej częstotliwości publikacji zdjęć z wypraw rowerowych. No poza jedną relację z wizyty z Owińsk (strava) gdzie w zeszłym roku oddano kładkę nad Wartą.

Poza tym ponownie odwiedziłem Toruń (strava) - najpierw pociągiem a potem powrót na kołach nowymi drogami. Wprawdzie niektóre odcinki były dość trudne (piachy), ale nowe kwadraty zaliczone.

Pare minut temu opubkikowałem rowerowe podsumowanie maja na fotkach :)

Ubuntu 24.04

Dosłownie na ostatnią chwilę, jeszcze w maju, zrobiłem upgrade’a Ubuntu, podnosząc z 23.10 do 24.04. Tradycyjnie zacząłem od kopii zapasowej (a w zasadzie robi sie to cyklicznie) i przeszedłem do terminala, gdzie komendą sudo do-release-upgrade -c odpaliłem magiczną aktualizację.

Po kilkunastu minutach miałem już system gotowy do pracy. Jak już niedawno wspomniałem, bardzo lubię pracować z tym systemem - pomimo krytycznych opinii nt. samego Ubuntu z GNOME.

Mam wdrożone rozwiązana po swojemu i nie widzę sensu, aby wrócić do windows. Prędzej chcę to wrzucić do wirtualnego środowiska i odpalać wedle potrzeby (np. przy aktualizacji Garmina).

Na marginesie, jestem pod wrażeniem pracy Davida, którą wdrożył w swoje profesjonalne środowisko oparte na Debianie i KDE. Tutaj uwagę zwraca fakt, ze KDE daje szersze możliwości dostosowania środowiska graficznego pod np. współprace z zewnętrznymi tabletami.

Ogłoszenia parafialne

Wprowadziłem wiele zmian na blogu, które nie wpływają na odbiór tekstu, ale uzupełniają jego wartość.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...