Skip to content

Podsumowanie Kwietnia 2024

Posted on:7 maja 2024 at 17:23
Reading TIme:2 min czytania

Kolejny miesiąc wypadł z kalendarza roku 2024 i po raz kolejny nie wiem, jak to podsumować. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch miesięcy sporo działo się w realnym świecie oraz “na zapleczu” homelaba.

Świat rowerowy

Chyba wszelkie choróbska, jakie nękały w marcu, mam za sobą - taką mam nadzieję. Wróciłem do rowerowej rutyny, przekraczając pierwszego miesięcznego tysiaka. Nie było łatwo z uwagi na załamanie pogody, wmordewidy i inne naturalne “atrakcje”.

Trochę pojeździło się po wschodnich rewirach Wielkopolski oraz Kujaw, celem łapania min. nowych kwadratów ;-)

Wreszcie dokonałem wymiany napędu — w szczególności koronek korby, które są od nowości (czyli przeszło 3 lata jazdy). Nadal zostałem wierny “fabrycznej” konfiguracji, czyli Shimano 105 + łańcuch KMC.

Zmieniłem też zestaw kół - “zimowy” na “letni” - trochę z przymusu. Okazało się, ze w bębenku DT Swiss 350 urwał się gwint, przez co kaseta falowała niczym fale na morzu. Co prawda, miałem wymienić łożyska, to wymienię razem z bębenkiem.

Zmiany na blogu

W kwietniu pracowałem nad optymalizacją działania bloga, szczególnie skrócenie czasu budowania i deploy’u na serwer statyczny. Pisałem o tym szczerze tutaj, ale to miało spory wpływ na znaczną ilość opublikowanych wpisów na blogu.

Homelab

Instalacja Prometheusa

W tzw. wolnej chwili zmierzyłem się z instalacją i uruchomieniem Prometheusa na RPI 4B i podpięcie pod Grafana, która działa od dłuższego czasu. Po CO?

Dla zabawy

Powiększenie dysku Proxmox

Jakis czas temu kupiłem dysk SSD 1TB, którego tak bardzo brakowało w trakcie zabawy z Photoprisą -leżał przez dłuższy czas obok komputera praktycznie nieużywany.

Zmieniło się to za sprawą Partyzanta, który natchnął mnie do ponownej zabawy z Nextcloudem - dokładnie to NextcloudPi a tu jest dostępny skrypt instalacji na Proxmox). Wpiąłem do domowego thin-clienta i dzięki poradnikowi jego powierzchnia znacznie się zwiększyła.

Na uboczu od Social Media

Kwiecień upłynął pod znakiem przeważającej nieobecności w social-mediach; zarówno w mainstreamowej, jak i w tych prawdziwych, przyjacielskich. Bynajmniej nie chodzi o jakiś challenge, lecz świadomy wybór i priorytety spraw w wielu obszarach życia.

Tak, wszystko w porządku :-)

Polski cyfrowy ogród

Fajnie zapowiada się digital garden w polskim wydaniu, za którym stoi Voitech. Warto zwrócić uwagę na fakt, że notatki powstają w głównej mierze w obdisian.md i z jego poziomu są publikowane na zewnątrz.

yt-dlp i TVP VOD

Taka techniczna ciekawostka, ale bardzo przydatna dla “wypożyczenia” filmów i seriali, by móc oglądać w trybie offline. Smoku sprzedał informację, ze yt-dlp potrafi ściągnąć filmy i seriale z rodzimej publicznej telewizji w Polsce.

yt-dlp <LINK DO ODCINKA> -u <EMAIL> -p "" -o '<JAKAS_NAZWA.mp4>'

Generowanie napisów

Pozostając w sprawie narzędzia yt-dlp, to odkryłem, że TVP VOD nie wywiązuje się z misji jako publiczny nadawca, dyskryminując możliwość oglądania materiałów osobom z niedosłuchem bądź całkowitym uszkodzonym słuchem.

Z pomocą przychodzi Fundacja Technologie dla Ludzi (@FTDL) z projektem NapiGEN, służący generowaniu napisów i transkrypcji do materiałów audio w języku Mickiewicza i Szekspira.

Kurcze, jestem pod wrażeniem!

Postscriptum

I na koniec, mała niespodzianka ;-)

Przywróciłem system komentarzy na blogu, importując niemalże wszystkie z całej blogowej historii.

O całym procesie z uruchomieniem systemu komentarzy, konfiguracji i problemach z pewnością napiszę. Niemniej, już teraz informuję, że mogą być problemy techniczne przy dodawaniu komentarzy, jeśli ktoś będzie pisał z IPv6.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...