Skip to content

Spam przez RCS

Posted on:18 stycznia 2024 at 09:27
Feature Image for  Spam przez RCS

Dawno temu pisałem o RCS jako usłudze - następcy SMS — która pojawiła się oficjalnie w Polsce. Tak, korzystam z tego rozwiązania, nie zastanawiając się, czy odbiorca odbierze to jako SMS, czy właściwie Chat.

Odkrycie

Wczoraj odkryłem coś, co delikatnie mnie zszokowało, chociaż wszystkie chwyty są dozwolone. Mianowicie w niezauważalny sposób dostałem zaproszony do kilku grup o nazwie INPOST.

4 wiadomości INPOST

3 przypadkowe numery + jeden podejrzany

Cechą wspólną tych kilku grup (poza nazwą), był jeden zagraniczny numer +63 z Filipin, co jednoznacznie wskazywało na typowy SCAM / SPAM.

Rzecz jasna numer został zablokowany i zgłoszony do Google’a. Zastanawiam się nad zgłoszeniem do odpowiednich instytucji typu CERT, ale zbytnio nie wiem, jak to sklasyfikować.

Stary mechanizm

Sam mechanizm jest dość dobrze znany — szczególnie na Instagramie, gdzie za pomocą prywatnych wiadomości (osobiste / grupowe), oznaczeń (pinezek) w podejrzanych postach, wysyła się SPAM (szczególnie od tzw. specjalistów od tradingu, kołczingu) lub zachęca się do klikania w podejrzane linki.

Dziwna sprawa, chociaż jak mawiał Grzesiek:

Ja wiedziałem, że tak będzie

Dlatego najważniejsze rzeczy i poufne informacje przekazuję za pośrednictwem Signal czy sieci Matrix.


Na marginesie, mamy rok 2024 a w iPhone’a nie zaimplementowano jeszcze nie tego standardu! ALE !! Dobra wiadomość jest taka, ze przewidują “premierę” w II połowie tego roku.

Czas pokaże 🙂 Jak to mówią: lepiej późno niż wcale.

ps: Zdjęcie autorstwa Moose PhotosMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...