Skip to content

Jak odbudować galerię w QNAP?

Posted on:13 stycznia 2024 at 18:18
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Jak odbudować galerię w QNAP?

Po udanej migracji zdjęć z Google Photos do domowego odpowiednika Photoprism doszło do nieoczekiwanych błędów, utrudniających korzystanie z systemowych narzędzi. Co gorsza, poza lakoniczną  informacją, niczego “ciekawego” nie znalazłem w logach. :-)

Spis treści

Rozwiń

Objawy

Po pierwsze, Qnap uznał, że nie ma co indeksować, chociaż pojawiło się mnóstwo nowych zdjęć (W nowej lokalizacji). To samo działo się, gdy wyraźnie wymusiłem taką opcję.

Po drugie, próba regeneracji miniaturek kończyła się niepowodzeniem [^1]. Ogólnikowy błąd:

[Multimedia Console] Failed to regenerate all thumbnails.

Po trzecie, próby logowania do QuMagie (aplikacja do zarządzania zdjęciami w QMAP - następca PhotoStation) kończyły się komunikatem niepoprawne logowanie. Było to bardzo dziwne, przecież nie zmieniałem ani loginu, ani hasła. Dopiero z poziomu konsoli przeglądarki dowiedziałem się, że problem jest z niedziałającą bazą danych: Unable to Open database. Connection refused.

Po czwarte, po restarcie QNAP pojawił się problem z edycją ścieżek do katalogów, które chciałem poddać ponownej indeksacji. Ta operacja była zablokowana z powodu braku połączenia się z bazą danych.

Rozwiązanie problemu

Upewniłem się, że nie ma problemu z uprawieniami (różni właściciele i grupy). Na wszelki wypadek przyznałem odpowiednie uprawnienia sudo chmod -R 0777 ./zdjecia. Również zmieniłem grupy i właściciela chown -R loginQNAP:GRUPAwQNAP *.

Wykluczając problemy z uprawnieniami czy z aplikacjami w QNAP oraz błędy, których nie było w logach, utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to problem z bazą danych.

Do tej pory nie byłem świadomy, iż gdzieś w tle działa jakakolwiek baza danych, która “obsługuje” systemowe aplikacje. Na szczęście z pomocą przyszedł FAQ z identycznym opisem problemu: Files don’t show up in my Media Library. How to fix it? | QNAP (US)

Krok po kroku

Istotna uwaga: trzeba mieć odpaloną usługę SSH w QNAP

Zrobiłem takie kroki:

ssh loginQNAP@IP_QNAP

## podajemy hasło i potem przechodzimy przez menu Q i Y

/etc/init.d/StartMediaService.sh stop
/etc/init.d/mariadb.sh stop
mv /share/CACHEDEV1_DATA/.system /share/CACHEDEV1_DATA/.system_old
/etc/init.d/mariadb.sh start
/etc/init.d/StartMediaService.sh start

Po tym zabiegu należałoby ponownie:

Podsumowanie

Muszę przyznać, że byłem trochę poirytowany brakiem jakiejkolwiek informacji na temat błędów usług, które mogą doprowadzić do przyczyny i rozwiązania problemu.

Z drugiej strony mogłem założyć, że mogą wystąpić problemy z systemowymi usługami, skoro PhotoPrism działa spoza qnap i korzysta z zawartości dostępnych dysków -z tych samych co właśnie QuMagie, reagujące na zmiany w czasie rzeczywistym.

Informacje o QNAP TS-231K

Emil słusznie zauważył, że zabrakło informacji o moim QNAP, więc robię to teraz.

Skrócona specyfikacja:

procesorAlpine AL214 1,7 GHz (32bit ARM )
pamięć1 GB DDR3 (max 1 GB )
ilość dysków2 x 3.5” SATA (2 x 4 TB )

Pełne informacje są (jeszcze) dostępne na stronie producenta, ale od jakiegoś czasu nie są one w sprzedaży. Mam mieszane uczucia, bo jako typowo NAS sprawdza się bez większych zarzutów, ale jako taki serwer domowy (usługi multimedialne, galeria etc) zdecydowanie leży.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...