Wrzesień zostanie zapamiętany jako jeden z najcieplejszych i słonecznych miesięcy tego roku. Podtrzymując tradycję, czas na podsumowanie tego miesiąca na blogu.
Rowerowy Świat we wrześniu
Wrzesień kończę z przebiegiem 1150 km i gdyby nie sprawy związane z urlopem, to z pewnością dystans byłby dużo większy. Do ostatnich dni było niezwykle ciepło i słonecznie.
Poniżej kilka tematycznych wpisów, które zrealizowałem
we wrześniu.
Skorzęcin
Miałem okazję odwiedzić Skorzęcin po sezonie wakacyjnym i byłem zdruzgotany tym, co stało się z jeziorem. Zacząłem szukać archiwalnych cyfrowych zdjęć związanych z tym miejscem, dokumentujących zmiany, jakie zaszły w ciągu kilkunastu lat.
Całość podsumowałem w odrębnym wpisem: Skorzęcin — Wielkopolska Ibiza, która zanika. - Bobiko ▪ Blog ↗
Summer Closing Ride
W ramach odpokutowania za brak ultra wypraw w sierpniu, wymyśliłem Summer Closing Ride
, czyli solo-wyprawa do Gdańska przez Tleń, Skarszewy, Tczew i Wyspę Sobieszewską. Całość-> Summer Closing Ride - Bobiko ▪ Blog ↗
Krytycznie o radarze SR 30
Po ponad miesiącu testowania radaru od IGPSport przyszedł czas na nieco krytyczne i niezbyt przyjemne opinie na jego temat. Troszkę szkoda, że zarówno producent, jak i polski dystrybutor sprzętu nie znoszą dobrze krytyki. Więcej informacji: Krytycznie o IGPSport SR30 - Bobiko ▪ Blog ↗
Go Pro jako kamerka internetowa pod Ubuntu
Zaintrygowany faktem użycia Go Pro jako kamerki do spotkań online, postanowiłem wypróbować jej działanie pod Ubuntu. Jest oficjalna aplikacja, która ułatwia przełączanie kamerki w tryb webcam
bez zabawy z dodatkowymi paczkami.
Co prawda, wymagane jest podłączenie kabla usb-c, ale to sprawia, ze opóźnienia w przekazywaniu obrazu są bardzo minimalne, wręcz zauważalne. Niestety, jest dostępna dla platform Windows i Mac, do tej pory nie ma oficjalnego rozwiązania dla uniksowych systemów.
Społeczność nie zawodzi i pewna grupa przygotowała skrypt ↗, umożliwiający zastosowanie kamery Go Pro jako kamerka internetowa pod Linuksem. Ten wątek zasługuje na odrębny wpis.
Wykorzystanie telefonu jako kamerki internetowej
Jeśli chodzi o wykorzystanie telefonu jako kamerki internetowej, to również jest możliwe pod Ubuntu ↗.
Minimalne wymagania to konieczność używania oprogramowania OBS Studio ↗, która umożliwia uruchomienie wirtualnej kamerki.
Kamerkę z telefonu można wykorzystać za pomocą zewnętrznego rozwiązania typu VDO.Ninja ↗ (nie wiem, jak z kwestią prywatności) lub można też wykorzystać totalnie darmową aplikację RemoteCam ↗ (APK jest do pobrania z GitHuba).
Android 14 z nową funkcją
I jeszcze mała wisienka na torcie w sprawie smartfonowych webkamerek.
Android 14 wprowadza nową funkcję, która pozwala na podłączenie smartfona do komputera PC za pomocą kabla USB i używanie go jako kamery internetowej. Funkcja ta wymaga, aby smartfon miał włączoną opcję USB webcam w ustawieniach USB i obsługiwał standard UVC (USB Video Class). (źródło: Android 14 adds support for using your smartphone as a webcam ↗)
Nowe RPI5
W końcu pojawiła się nowa wersja Raspberry Pi, czyli Piątka Patrząc na specyfikację nowego modelu ↗ to nie widzę sensu aktualizacji z 4 na 5 (ze względu na niewielkie różnice). Cenowo nie jest jakoś super, ale i tak najważniejszą jest dostępność w chwili sprzedaży.