Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że jadąc rowerem musiałeś się ciągle oglądać za siebie, aby sprawdzić, czy nie zbliża się jakiś samochód? Czy nie czułeś się niespokojny i niepewny na drodze? Jeśli tak, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Istnieje urządzenie, które może zwiększyć twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nazywa się IGPSport SR30 i jest to inteligentne radarowe światło tylne, które wykrywa nadjeżdżające pojazdy i ostrzega cię o nich. W tym wpisie opowiem ci więcej o tym, jak działa IGPSport SR30, jakie ma zalety i jak go zamontować na swoim rowerze. Zapraszam do lektury!
IGPSport SR30 - urządzenie 2 w 1
IGPSport SR30 to nowoczesne i funkcjonalne urządzenie do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów na drodze. Jest to połączenie inteligentnego radaru rowerowego z tylną lampą, które wykrywa zbliżające się pojazdy i ostrzega o nich za pomocą sygnałów wizualnych (z poziomu aplikacji / komputerka rowerowego) i dźwiękowych.
Jakość i wykonanie
Jest lekki i kompaktowy, waży tylko 68.8 g i ma wymiary 99 x 38.7 x 20.3 mm. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiada (wg. producenta) szczelną obudowę z certyfikatem IPX7, która chroni urządzenie przed różnymi brudami spod tylnego koła. Jakość wykonania jest na bardzo dobrym poziomie, ale mam zastrzeżenie do jednej rzeczy: soczewki światła, która jest bardzo podatna na porysowanie np. kurzem wystającym spod kół. Nie ma to technicznego znaczenia, ale dla estetów może być pewien problem
Czas pracy / ładowanie akumulatora
SR 30 jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1600 mAh, co pozwala na pracę do max. 20 godzin (tryb radarowy) na jednym cyklu ładowania. Poza tym zadeklarowany czas pracy w pozostałych trybach wygląda mniej więcej tak:
-
Do 8 godzin w trybie stałym
-
Do 10 godzin w trybie jazdy grupowej
-
Do 15 godzin w trybie pulsacyjnym
-
Do 12 godzin w trybie dziennym
-
Do 18 godzin w trybie nocnym
W praktyce czas pracy jest porównywalny z powyższą deklaracją, przez większość czasu jeżdżę w trybie dziennym (decyduje o tym automat z Garmina). Warto pamiętać, że rzeczywisty czas pracy zależy od warunków, w jakich jeździmy.
Ładowanie odbywa się przez port USB-C (co za nowość) i trwa około 3 godzin.
Komunikacja z urządzeniem
Urządzenie komunikuje się z komputerami rowerowymi, zegarkami sportowymi i smartfonami za pomocą protokołu BLE 5.0 i ANT+. Można na nich odczytywać dane z radaru, takie jak odległość, prędkość i liczba pojazdów, oraz sterować ustawieniami światła. Żeby móc odczytywać takie dane, trzeba mieć odpowiednie widgety, o czym piszę na końcu wpisu
Tryby oświetlenia
W IGPSport SR30 ma zaawansowane oświetlenie, które można dostosować do warunków oświetleniowych i trybu jazdy.Do dyspozycji są 5 trybów oświetlenia:
- Stały-wysoka intensywność światła (20 lm)
- Jazda grupowa — odpowiednio dostosowana do jazdy w grupie intensywność (6 lm)
- Pulsacyjny — wysoka intensywność światła (6~20 lm)
- Nocny migający — wysoka intensywność światła (20 lm)
- Dzienny migający — wysoka intensywność światła (65 lm)
https://youtube.com/shorts/sT6pIFjF6g8 ↗
Światło ma zasięg maksymalny 1600 metrów i pole widoczności 240 stopni dzięki bocznym diodom. Światło może również ostrzegać o hamowaniu i zbliżających się pojazdach poprzez zmianę intensywności i częstotliwości mrugania.
Zestaw
Fajnie, ze producent przygotował dość uniwersalny zestaw w którym znajdziemy:
-
dwie bazy do mocowania do sztycy standardowej lub aerodynamicznej,
-
dwa rozmiary oringów do dopasowania do średnicy sztycy
-
smycz do zabezpieczenia przed zgubieniem lampki.
-
kabel do ładowania
Radar
Ma czuły i dość dokładny radar, który wykrywa pojazdy z odległości do 150m i kąta 40°. W moim subiektywnym odczuciu, działanie radaru od IGPSport jest na poziomie sprawdzonych radarów Varia.
Jasne, zdarzają się błędy:
-
nazwę to duchami; objawiają się, ze wykrywa pojazdy za mną a w lusterku nic nie widzę;
-
podobne zjawisko jest wtedy, gdy przejeżdżam obok maszyn rolniczych (żniwa) lub w tunelu obok dróg szybkiego ruchu;
-
przestaje informować, gdy jadący za mną pojazd jedzie z prędkością zbliżona do mojej na rowerze.
Jest jedna rzecz, która mocno mnie nie pokoi, a zarazem cieszy.
Mowa o wykrywaniu innych rowerzystów, jadących za mną. Ten fakt mocno mnie irytował w czerwcowej wyprawie z Sopotu do Gniezna (to ja byłem tym rowerzystą, który wykrywał radar i przesyłał info zarówno do Garmina Damiana, jak i mojego ).
Natomiast w SR30 takiej sytuacji nie odnotowałem od początku użytkowania. Spokojnie wykrywa duże i małe pojazdy, łącznie z pociągami czy jadących na zmotoryzowanych jednośladach (łącznie z e-bike’ami).
Zastanawiam się, czy jest to kwestia modyfikacji w oprogramowaniu radaru, czy może ten typ tak ma?
Porównanie z innymi światełkami
Nie mogło zabraknąć porównań z innymi oświetleniami na tył, które opisywałem na łamach bloga: Bontrager Flare RT ↗ oraz Eyen Area 250 ↗.
IGPSport SR30 na tle wyżej wymienionych produktów wypada dobrze pod względem wizualnym i oświetleniowym. Może nie świeci tak “ostro”, jak Flare RT (90lm w trybie max migającym), ale wystarczająco, by z daleka ujrzeć migające światło w dziennych warunkach. W nocnych warunkach coś tam widać w trybie mrugającym i stałym, ale nie jest tak widoczne jak w przypadku Eyen Area.
Sposób montowania w IGPSport przypadł mi do gustu, aczkolwiek będę miał problem w chwili montowania tobołka pod siodłem. Podobnym problem mam z Area 250, tyle że za pomocą gumki recepturki ogarniam montaż pod obejmą sztycy. Z radarem tak prosto nie będzie, wiec … będę szukał alternatywnego rozwiązania.
Wskaźniki naładowania akumulatora w SR30 są dość realne i do tej pory nie miałem problem z fałszowaniem wyników, jak to ma miejsce w Flare RT ↗ .
Jak już jesteśmy przy krytyce Flare RT, to w końcu mogę korzystać z błogosławieństwa sterowania oświetleniem w Garminie. IGPSport SR30 bezproblemowo łączy sie z Garminen Edge 530, tworząc sieć oświetlenia, gdzie automatycznie dostosowuje sie do warunków na zewnątrz (czyli praktycznie cały czas działa w trybie dziennym). Flare RT poległ na błędach czujnika światła (zamiast mocnego światła w dzień, daje najsłabszy; w nocy jest zupełnie odwrotnie)
Aplikacja
Producent dostarcza także aplikację ↗ m.in. do zarządzania radarem z poziomu smartfona (aktualizacja, tryb radaru w czasie rzeczywistym). Niestety nie robi to “za darmo” z uwagi na konieczność posiadania konta mailowego, by móc korzystać z “dobrodziejstwa” całego ekosystemu.
Na dobrą sprawę, nie musimy posiadać aplikacji, bo i bez tego wszelkie rowerowe komputerki, obsługujące radary varia, będą “umiały” współpracować z tym radarem.
https://youtube.com/shorts/NDJKfBq8HN8 ↗
Podobno nawet Locus Map 4 ↗ dogaduje się z radarami, niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić (zrezygnowałem z subskrypcji .
Z uwagi na dziecięcy wiek produktu warto raz na jakiś czas sprawdzać, czy nie ma aktualizacji oprogramowania.
Pola danych w Garminie
Jestem użytkownikiem Garmina ↗, to nie mogło zabraknąć tej sekcji. Jak wyżej wspomniałem, Garmin ma dobrze opcje do zarządzania oświetleniem i system informowania z poziomu radaru.
My Bike Traffic
W lutym tego roku miałem okazję przetestować radar od Garmina, przeznaczony na niemiecki rynek (stały tryb światła) i przy okazji wpadła ciekawa aplikacja Connect IQ (pole dany): My Bike Traffic ↗.
Kolekcjonuje wszystkie informacje, jakie może zarejestrować dane pole danych i wyświetlić np. w panelu Connecta. Twórca tego pola danych poszedł dalej i przygotował odpowiednią webową aplikację MyBikeTraffic.com ↗, która wizualizuje te zarejestrowane wartości w 2 widokach: tabeli i mapy i szczegółowo przedstawia informacje gdzie i z jaką prędkością ktoś nas minął. Szczegółowo opisał to DC Rainmaker ↗, więc warto zajrzeć i tam, a potem przetestować
Jedna uwaga: autor MyBikeTraffic informuje, ze nie odpowiada za kwestie prywatności tych danych, więc importując plik zrzekasz sie z ewentualnych roszczeń.
All in One
W kwietniu utworzyłem listę użytkowanych aplikacji i rozszerzeń Connect IQ, ↗ w tym All In One.
Całkiem niedawno otrzymałem cynka od Marcina ↗, ze twórca All In One wprowadził bardzo ciekawą i pożyteczną aktualizację: wyświetlanie prędkości pierwszego pojazdu na ekranie pola (jeśli korzystamy z radaru).W ten sposób jedno pole a tak wiele danych na ekranie — wszystko w języku polskim. Poniżej znajduje się lista z linkami do sklepu Connect IQ oraz linki do dokumentacji.
Podsumowanie
IGPSport SR30 to urządzenie, które poprawia mój komfort psychiczny i sytuacyjny podczas jazdy.
Nie zastępuje jednak samodzielnej oceny sytuacji na drodze i należy mieć ograniczone zaufanie do maszyny.
Urządzenie czasami może mieć niewielkie opóźnienia lub błędy w działaniu, dlatego należy zachować ostrożność i uwagę podczas jazdy.
Dlatego nie rezygnuje ze sprawdzonego od lat lusterka bocznego Zéfal - SPIN 15 ↗ - świetnie uzupełnia luki, wynikające z błędów wieku dziecięcego lub niedokładności w pomiarze. To nie jest sprzęt klasy wojskowej, podobnie jest z opaskami czy zegarkami mierzącymi ciśnienie, EKG - to również nie są sprzęty klasy medycznej.
Do pełni szczęścia w byciu użytkownikiem wyżej wspomnianego radaru brakuje powiadomień wibracyjnych na zegarek / opaskę o zbliżającym się pojeździe. Owszem dźwieki są (co słychać na zapisanym filmie), ale niestety Garmin ma zbyt ciche powiadomienia, abym usłyszał je w czasie jazdy w moich aktualnych aparatach ↗.
Gdzie kupić?
W Polsce oficjalnym dystrybutorem jest Trezado ↗, ale w chwili publikacji postu nie mają ich na stanie i czekają na dostawę. Spokojnie, zajrzyjcie na Allegro ↗, gdzie ceny są niemalże identyczne: 549 zł.
Czy to dużo? Moim zdaniem, nie :)