Kolejny miesiąc za pasem, zatem czas na podsumowanie lipca zgodnie ze świecką tradycją, zapoczątkowaną w maju ↗.
Tuba
Przerzuciłem się na pięknego desktopowego klienta do obsługi Fediwersum (mastodon / pixelfed). Zainstalowałem Tubę wg. instrukcji Łukasza ↗, choć nie obyło się bez problemów.
Trzeba było zmienić uprawnienia katalogu projektu chmod -R 0777 ./
, następnie zassać zależności i zweryfikować flatpak remotes –-user
. W międzyczasie odinstalowałem poprzednią wersję Tuby (stabliną) i ponownie zbudowałem za pomocą polecania.
Threads
Meta odpaliła projekt, będący potężną konkurencją wobec Twittera - Threads
, które jest niedostępne na terenie Unii Europejskiej. To podgrzało temperaturę dyskusji / spekulacji nt prywatności.
Wojtek świetnie zestawia kwestię prywatności Threads vs Mastodon w tym wpisie Mastodon vs. Twitter vs. Threads – ile oddajesz swoich danych czyli prywatność zobrazowana | iMagazine ↗
Boję się, ze włączenie się Meta w ruch fediversum może odbić negatywnie na fediversum / mastodon. Podobnie było z włączeniem się w sieć jabber/xmpp wielkich graczy, jak google (gTalk) czy Messenger (chociaż totalnie nie kojarzę, aby via FB komunikował się za pomocą tego protokołu). Jak się to skończyło?
Bobiko365
Ponownie ruszyłem z projektem 365days, tym razem publikuję zdjęcia za pośrednictem pixelFed.
Całość pogrupowałem w ramach Kolekcji na pixelfed ↗.
Rowerowy Świat
Lipiec kończę z przebiegiem 1318 km, co jest bardzo dobrym wynikiem. Był miesiącem niezwykle aktywny z ciekawymi przygodami, w tym Bełchatowska dziura ↗, którą zaliczyłem z gnieźnieńskim kolektywem. Było bardzo upalnie i surrealistycznie względem tego, co widzę i czuję za oknem.
Cieszę się, ze mogę inspirować innych do jazdy rowerem, o czym wspomina Adam ↗ w swoich notatkach.
Przypomniała mi się też dyskusja na stravie ↗, gdzie posądzono mnie o bycie emerytem, skoro tyle czasu poświęcam.
-
wówczas wyjaśniłem, że wszystko kwestią dobrego planowania dnia i odrobiny chęci, żeby móc wyskoczyć i zrobić, chociażby 20-30km.
-
w moim przypadku weszło w rutynę tygodnia, więc jak tylko mogę (a nie zawsze tak jest), to lecę na 2-3 h i wracam z czystą głową.
-
takie podejście wymaga wielu kompromisów i minimalizacji zbędnych rzeczy / czynności, które nie są istotne (a w zasadzie bardziej przeszkadzają).
-
pracuję codziennie, dlatego moje rowerowe aktywności ograniczyłem do 3-4x w tygodniu, dzięki czemu mam czas i na regenerację i na inne rzeczy do zrobienia.
W ramach minionych urodzin otrzymałem od rodziny radar i lampka w jednym, czyli IGPSport SR30. Jestem bardzo zadowolony z tego jak współpracuje z moim Garminem E530 ↗ i czuję się bezpieczniejszy na drogach.
I na koniec miesiąca trafiła się nie lada gratka dla kolarza — amatora, czyli możliwość kibicowania zawodowcom na I etapie TdP. Przebiegał on przez tereny Wielkopolski, w tym przez okolice Kiszkowa, Pobiedzisk i Kostrzyna, co praktycznie jest tuż za miedzą. Film znajdziecie w fediversum ↗ oraz na YT ↗ niebawem, zaś fotorelacja jest na Instagramie ↗ ;-)
Wielkopolska baza dróg rowerowych
Na rowerowej grupie Gniezna zauważyłem Wielkopolska Baza Dróg Rowerowych – badanie infrastruktury dróg rowerowych edycja 2023 - Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu ↗ nt. rowerowej infrastruktury w Wielkopolsce.
-
Tak na szybko:
-
Istniejąca sieć dróg rowerowych w Wielkopolsce to przede wszystkim drogi dla pieszych i rowerów o długości 1 602 km i drogi dla rowerów o długości 1158km.
-
Typy zastosowanych nawierzchni dróg rowerowych nie są mocno zróżnicowane. Dominują głównie dwa materiały: kostka betonowa 1 219 km (42,3%) i asfalt 1 162 km (40,3%). Dla blisko 7% dróg rowerowych wybrano typ nawierzchni inna, która w zdecydowanej większości odnosi się do odcinków dróg o dwóch lub więcej zastosowanych typach nawierzchni, gdzie najczęściej współwystępuje asfalt i kostka betonowa. Dla 7% odcinków rodzaj nawierzchni nie został określony.
-
aż 2 101 km dróg rowerowych w regionie, znajduje się w stanie dobrym. W stanie niezadowalającym są tylko 3 km dróg, a w złym 80 km. Dla 700 km dróg rowerowych nie określono stanu technicznego.
-
Największe zagęszczenie dróg rowerowych w przeliczeniu na 100 km2 występuje w gminach miejskich: Złotów, Wągrowiec oraz Chodzież. Natomiast w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców najwyższą wartość wskaźnika osiągnęły gminy: Powidz, Krzemieniewo i Rydzyna
-
Podsumowanie:
-
Długość dróg rowerowych w województwie wielkopolskim systematycznie rośne — aż o 32% względem 2021 roku
-
Jednak problemy w dalszym ciągu pozostają te same. Występuje duże zróżnicowanie wewnątrzregionalne w dostępie do dróg rowerowych.
-
Należy podkreślić, że w Wielkopolsce jest aż 18 gmin, w których nie znajduje się żadna droga rowerowa.
-
Szczególnym problemem sieci dróg rowerowych jest brak jej spójności.
-
Zauważalne są także braki w ciągłości istniejącej infrastruktury, której uzupełnienie nie jest uwzględniane w ramach realizowanej i planowanej infrastruktury
Prywatność dziecka w sieci
Antygon podesłał ↗ bardzo ważny link nt prywatności Dzieci w sieci. To jest mocny przekaz: Nachricht von Ella | Without Consent - YouTube ↗. To spot od Deutsche Telekom, koncentrujący się na prywatności dzieci.
Konkluzja:
-
warto zastanowić się, zacząć ograniczać publikowanie zdięć, choćby do maskowania twarzy Pociech czy wstawianiu emotek. Najlepiej nie publikować zdjęć w sieci,w ten sposób szanujemy prywatność i dajemy wybór dzieciom, czy chcą / nie chcą być publiczne w sieci.
-
Wbrew pozorom, problem nie dotyczy tylko i wyłącznie grona bliskich i znajomych, ale także przedszkola / szkół. Tutaj warto też rozmawiać z ‘Ciociami’ i wychowawcami / administratorami.
Bye Bye Evernote
Wiktor ↗ podrzuca informację o zmianach strukturalnych w Evernote has laid off most of its US staff and will move most operations to Europe - The Verge ↗. Doszło do masowych zwolnień w USA i w Chile (dziwne) na rzecz zwiększenia operacyjności w UE poprzez wytwarzanie nowych produktów.
Niezależni komentatorzy sugerowali aktywnym użytkownikom robienie kopii zapasowych i rozglądali się za alternatywami. Swego czasu mocno korzystałem z tej platformy, długo nikt nie dorównał funkcjonalnościom aż do momentu, gdy konkurencja wyprzedziła zupełnie nowymi rozwiązaniami. Mam na myśli wszelkie rozwiązania w stylu Notion, Obsidian ↗, Bear, które wspierają podstawową skłądnie Markdown, mają szereg innych usprawnień, których na próźno znaleźć w dzisiejszym (sic! ) evernote.
Dlatego też bez większego sentymentu usunąłem zawartość (eksport z poziomu WWW nie istnieje) i zamknąłem konto.
Migracji ciąg dalszy
Jak jesteśmy przy zmianach i usuwania kont, to ostatnio eksperymentuję z kilkoma alternatywnymi platformami.
Na razie zająłem się z:
-
Wiadomości ↗ (klient RSS) - alternatywa wobec Feedly do czytania i syncrhonizowania treści z blogów i innych platform, posiadających ATOM/RSS
-
Nextpod ↗ + Gpoddersync ↗ - platforma / klient dedykowany do słuchania podcastów, dobrze synchronizuje się z aplikacjami mobilnymi typu AntennaPod – The Open Podcast Player ↗
Jakby ktos szukał darmowego konta do sprawdzenia / testowania w swoim gronie, to polecam NCH.pl ↗ czyli Nasza Chmura z darmowymi 15GB pod opieką Fundacja Technologie dla Ludzi – Chcemy dawać Technologie w ręce Ludzi! ↗
No i wreszcie podsumowałem migrację między systemami operacyjnymi - Osobisty Rok Linuksa - Bobiko ▪ Blog ↗ i ta przygoda trwa w najlepsze. To był zapalnik do generowania kolejnych artykułów technicznych, które pojawią się w najbliższym czasie (taką mam nadzieję ;-)
Muzycznie
W lipcu sporo się wydarzyło od strony muzycznej.
-
500.Wydanie podcastu Bartesa This Is My House 500 CELEBRATION LIVE STREAM! | Na Tarasie Poznań! - YouTube ↗
-
Sunrise Festival przeszedł do historii - mnóstwo energicznej muzyki, do którego źródła można znaleźć za pośrednictwem #sunrisefestival - karab.in ↗
Cyfrowe Średniowiecze
Przeczytałem bardzo ciekawy wpis nt. dzisiejszych mediów, które autor porównał do Średniowiecza - nazywając Cyfrowym Średniowieczem
. Słusznie porównał wspóczesne media pod kątem wolności, swobody wypowiedzi, ograniczenia zasięgów etc.
Co należy zrobic, żeby uciec z kajdanów średniowiecza?
Lepsza kontrola samego siebie. Opanowanie ważnych internetowych narzędzi i wszystkich cyfrowych dobrodziejstw. Użycie ich do wzmocnienia swojej niezależności i budowania własnych korzyści, a nie tylko do pracy na cudzym polu.
zapraszam do lektury: Cyfrowe średniowiecze, czyli jak wyprzedzić swoją epokę ↗