Skip to content

Gnieźnieński Rower Miejski - subiektywnie po roku

Posted on:12 maja 2022 at 12:46
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Gnieźnieński Rower Miejski - subiektywnie po roku

Od zeszłego roku (tj. 2021) działa Gnieźnieński Rower Miejski (GRM) i przyszedł czas, aby subiektywnie ocenić, czy to jest udana inwestycja.

Wypożyczalnia rowerów

Nie trzeba wspominać, że od wielu lat jest moda na tworzenie miejskich wypożyczalni rowerów i hulajnóg. Dlatego pojawienie się tego typu systemu w Gnieźnie była kwestią czasu - we Wrześni trwa sondowanie w tej kwestii. W marcu 2021 roku ruszyło oficjalnie, ale dopiero po kilku miesiącach sprawdziłem, jak to jest z tymi rowerami miejskimi.

Operator Roove

Operatorem Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego jest firma Roove, która w zgrabny sposób łączy 3 główne obszary: IoT (system blokad zamkowych + GPS), **System teleinformatyczny (**strona WWW, aplikacje + system rozliczeń) oraz Rower jako pojazd.

Warto nadmienić, ze Roove powstał w ramach projektu, współfinansowanego ze środków UE - Wdrożenie na rynek innowacyjnego systemu IoT do zarządzania flotą rowerów i innych pojazdów lekkich na podstawie wzorniczy. projekt wzorniczy.

Różne realizacje

Jedno z głównych celów projektu była łatwa adaptacja systemu (branding, typ roweru, rozliczenia) do wymogów miasta, które mają swoje wytyczne. I tak:

Warto przejrzeć mapę systemu wypożyczalni.

Gnieźnieński Rower Miejski - stan na dziś

Niestety zdarzają się niechlubne wyjątki:

GRM pod kątem finansowym

Finansowo jest bardzo dobrze i odnoszę wrażenie, ze zarobek nie jest na pierwszym miejscu. Nie dziwie się, że rowery miejskie cieszą się naprawdę dużą popularnością - do takiego stopnia, ze w kilku miejscach brakuje rowerów, a w innych jest przepełniony parking.

Cennik

Nieźle.

Podsumowanie

Początkowo nie należałem do zwolenników miejskiego roweru w Gnieźnie. Mój sceptycyzm wynika ze słabej infrastruktury rowerowej w mieście czy z niskiej kultury wśród uczestników ruchu drogowego (temat rzeka).

Infrastruktura jako taka istnieje, ale nie jest ona dobrze przemyślana (nie stanowi sieci dróg w mieście). Z drugiej strony są podejmowane wysiłki, by nowe inwestycje były najbardziej zbliżone standardom. Warto to docenić.

https://youtu.be/eLEXkQbgm8w

Sprzed rokiem - YT Shorts

Po roku funkcjonowania stwierdzam, że wypożyczalnia miejskich rowerów w Gnieźnie to udana inwestycja, której będę kibicował. W pewnym stopniu remedium na korki i nieustanne remonty w tym mieście. Nie martwię się o brak miejsca parkingowego w ścisłym centrum miasta i zyskuję czas, jaki marnuję na znalezienie.

Parkingi Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego są sensownie zlokalizowane, choć niekoniecznie dobrze widoczne. Istnieje możliwość re lokalizacji tych punktów, gdy zajdzie taka potrzeba (po konsultacji i dogłębnej analizy popularności).

W ostatnich dniach miałem okazję wielokrotnie korzystać z Roweru miejskiego, by dojechać na umówione spotkanie na mieście lub też odebrać samochód z serwisu. W obu przypadkach mogłem skorzystać z własnego roweru, ale nie chciałem zostawiać go na kilkanaście minut bez opieki (mimo solidnego zamknięcia) ani też nie chciałem się męczyć z pakowanie go do samochodu.

Poza tym do centrum mam relatywnie blisko (~3 km), więc zmieściłbym się w darmowych 30 minutach, więc wniosek nasuwa się sam.

Poza rowerami, w Gnieźnie są już 2 systemy wypożyczeń hulajnóg i żadne z nich nie jest konkurencyjne wobec GRM. To już temat na inny wpis. Wpis już jest ;-)

https://bobiko.blog/2022/05/hulajnogi-gniezno/Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...