Skip to content

Czym jest obsidian.md

Posted on:16 marca 2022 at 09:45
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Czym jest obsidian.md

Obsidian.md - na pierwszy rzut oka — edytor tekstowy stworzony do tworzenia notatek w Markdown. Jest podobny do wielu innych edytorów na rynku, lecz wyróżnia się kilkoma unikalnymi rozwiązaniami.

Zalety

Fenomenalny graf, przestawiający wszelkie połączenia i zależności między notatkami, kategoriami i innymi typami

Minusy

Osobiście minusów nie zauważyłem, chociaż podobnie jak z Notion, przeraziłem się możliwościami tej aplikacji, popełniając dokładnie ten sam błąd.

Błąd polegał na tym, że zamiast pisać notatki, tworzyłem dodatkowe abstrakcyjne warstwy, eksperymentować ze wtyczkami, by osiągnąć takie same mechanizmy, jakie są u innych.

Zasadnicze pytanie brzmi: po co i do czego to będzie potrzebne.

Obsidian.md - wtyczki społecznosci

Obsidian ma 2 zbiory wtyczek: oficjalne i te, dostarczone przez społeczność.

Oficjalne mają już tak rozbudowane rozszerzenia, że w zupełności wystarczą na początku przygód do zaznajomienia się z tym programem. Te społecznościowe są opcjonalne, ale bardzo często wypełniają luki w funkcjonalności. Często też nadają zupełnie inny charakter tych notatek.

Ważna uwaga: aby skorzystać ze wtyczek społecznościowych, trzeba wyłączyć tryb bezpieczny.

Lista wtyczek

Podsumowanie

✅ Obsidian.md to lekkie narzędzie, które upraszcza i wspomaga gromadzenie i przechowywanie informacji. ✅ Oferuje solidny sposób łączenia dokumentów i centralizacji wszystkich notatek w jednym miejscu. ✅ Jest darmowy i dostępny na wszystkie możliwe platformy. ✅ Niesamowita społeczność ✅ Niezbędny w tworzeniu Second Brain i w uprawianiu Digital Garden.

Graf w Obsidian.md

Poza kilkoma wyjątkami (interaktywna tabela w stylu Excel), z sukcesem zastępuje mi Notion. Prawie codziennie notuję, dzięki czemu wyrabiam nawyk notowania najważniejszych kwestii.

LinkiMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...