Obsidian.md – na pierwszy rzut oka — edytor tekstowy stworzony do tworzenia notatek w Markdown. Jest podobny do wielu innych edytorów na rynku, lecz wyróżnia się kilkoma unikalnymi rozwiązaniami.
Zalety
- Markdown – jezyk znaczników, służący do formatowania tekstu. Wyróżnia go szybkość, intuicyjność a przede wszystkim uniwersalność (bo można przekonwertować na dowolnie wybrany sposób, o ile istnieje odpowiedni konwerter).
- Pełna kontrola nad notatkami — To co, co tworzę w Obsidian.md, zostaje lokalnie na dysku komputera. W każdej chwili mam do nich dostęp i mogę z nimi zrobić to, co chcę a co najważniejsze, nie ma żadnego pośrednika. Możemy notatki przenieść do OneDrive i synchronizować z chmurą wedle potrzeby.
- Prostota — Minimalizm i prostota wkracza od pierwszego uruchomienia tej aplikacji. Do dyspozycji masz edytor i podgląd tego, co piszesz.
- Szybkość — uruchamiasz aplikację i już można notować, zmieniać czy usuwać. A co najważniejsze, zmiany są wprowadzone od razu.
- Dostępność — Twórcy aplikacji zapewniają dostępność dla każdego systemu operacyjnego, łącznie z mobilnymi aplikacjami.
- Za darmo — Są one dostępne za darmo ale jeśli wykorzystujemy Obsidian.md do celów komercyjnych, to wypadałoby wykupić odpowiednią licencję. No i są płatne funkcje (synchronizacja i publikacja notatek), ale te można obejść dzięki społeczności i mocno rozbudowanej społeczności.
- Społeczność — Praktycznie każdego dnia ktoś publikuje ciekawe przypadki użycia i sposoby na usprawnienie codziennego workflow. Nie ograniczają się do Personal Knowledge Management (
PKM
) lub jego rozwinięcia (PKMSystem
), ale sprawnie łączą z innymi dostępnymi metodykami. - Linkowanie i grafy – Jedno z najciekawszych funkcji tej aplikacji czyli linkowania wewnętrzne, tworzące relacje między sobą. Relacje z kolei pozwalają na tworzenie grafów.
- Wtyczki — Obsidian ma ogromne możliwości dostosowania pod siebie — począwszy od wyglądu, poprzez obsługę GIT i obsługę makr a kończąc po zaawansowane tablice kanbanowe, przetwarzanie danych (
advanced dataview
) i wykorzystanie JS w ramach jednego lub wielu plików

Minusy
Osobiście minusów nie zauważyłem, chociaż podobnie jak z Notion, przeraziłem się możliwościami tej aplikacji, popełniając dokładnie ten sam błąd.
Błąd polegał na tym, że zamiast pisać notatki, tworzyłem dodatkowe abstrakcyjne warstwy, eksperymentować ze wtyczkami, by osiągnąć takie same mechanizmy, jakie są u innych.
Zasadnicze pytanie brzmi: po co i do czego to będzie potrzebne.
Obsidian.md – wtyczki społecznosci
Obsidian ma 2 zbiory wtyczek: oficjalne i te, dostarczone przez społeczność.
Oficjalne mają już tak rozbudowane rozszerzenia, że w zupełności wystarczą na początku przygód do zaznajomienia się z tym programem. Te społecznościowe są opcjonalne, ale bardzo często wypełniają luki w funkcjonalności. Często też nadają zupełnie inny charakter tych notatek.
Ważna uwaga: aby skorzystać ze wtyczek społecznościowych, trzeba wyłączyć tryb bezpieczny.
Lista wtyczek
- Advanced Apperance
- Advanced Tables
- CodeMirror Options
- Copy button for code block
- CustomJS
- Dataview
- Obsidian GIT
- Outliner
- QuickAdd
- Templater
Podsumowanie
✅ Obsidian.md to lekkie narzędzie, które upraszcza i wspomaga gromadzenie i przechowywanie informacji.
✅ Oferuje solidny sposób łączenia dokumentów i centralizacji wszystkich notatek w jednym miejscu.
✅ Jest darmowy i dostępny na wszystkie możliwe platformy.
✅ Niesamowita społeczność
✅ Niezbędny w tworzeniu Second Brain i w uprawianiu Digital Garden.

Poza kilkoma wyjątkami (interaktywna tabela w stylu Excel), z sukcesem zastępuje mi Notion. Prawie codziennie notuję, dzięki czemu wyrabiam nawyk notowania najważniejszych kwestii.

Używałem kiedyś Obsidian całkiem sporo (nawet zrobiłem o nim notkę na blogu: https://xpil.eu/qbi) ale potem mnie zdrażnił (zrobili jakąś większą aktualizację i mi się wszystko rozjechało) – ostatnio znów wracam do używania formatu MD (jest naprawdę potężny), ale jako środowiska używam VSC, nie Obsidian. VSC też ma bazyliony wtyczek do MD, jest z czego wybierać.
Pomijając tę jedną wpadkę z aktualizacją, jedyny problem jaki mam z Obsidianem jest taki, że dodają swoje własne rozszerzenia do składni MD, które nie są „rozumiane” przez inne aplikacje. Czyli tworzą coś w rodzaju nowego języka („Obsidian-MD”). Jednym to się podoba, innym nie. Mi – nie.
jeśli mówimy o rozszerzeniu do składni, które są ujęte miedzy
a
` albo jako elementy frontmattera, to nie jest wielce jakiśduży problem. poza tym nie musisz korzystac z tych rozszerzeń – po prostu tworzysz baze notatek etc
co do VSC, to z jakich wtyczek korzystasz? ;)
niewiele masz ;) dzieki.
Fajny artykuł, dzięki! 🙂