![Feature Image for Jak uruchomić Heatmap w Locus Map?](https://static.bobiko.blog/2020/09/heatmap-locus-map/images/Heatmap-Strava.jpg)
Przy okazji tematu dostosowania mapy w Locus Map ↗, natrafiłem na sposób odpalania Heatmap w tej aplikacji. Wbrew pozorom, jest to prosta czynność, z którą każdy poradzi sobie.
Czym jest Strava Heatmap?
Strava Heatmap ↗ to mapa cieplna, pokazująca jak często ludzie uprawiają sport na danym obszarze. Im jaśniejsza jest linia, tym więcej osób pokonuje dany odcinek trasy. Narzędzie jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników, a bardzo się przydaje przy planowaniu dłuższych wypraw w nieznane nam tereny.
Strava Heatmap bazuje na przesłanych przez użytkowników aktywnościach (ponad 1 trylion, co jest liczbą wręcz nie do ogarnięcia). Oczywiście wszystkie dane są anonimowe, ale mając wiedzę o otoczeniu, sąsiadach (jeśli korzystają ze Stravy) można dość łatwo wywnioskować, gdzie najczęściej się poruszają.
O Heatmaps było głośno za sprawą amerykańskich żołnierzy ↗, biegających po tajnych bazach na całym świecie, a swoje aktywności umieszczali właśnie na Stravie.
Co da nam Heatmap w Locus Map?
Niedawno wspomniałem o strategicznej zmianie modelu biznesowego Stravy, większość funkcji została przeniesiona za paywallem. Zmiany dotknęły też i kreatora tras, który w ostatnich tygodniach został znacznie ulepszony, bardziej czytelny i nawiązujący rywalizację z RideWithGPS czy Komoot. O tym będzie oddzielny wpis.
https://youtu.be/mwunOBTBH0g ↗
Heatmap to bardzo ważne źródło informacji, które ułatwia tworzenie trasy wyprawy / treningu. Bardzo często korzystam z tego typu danych w wersji www, w telefonie posiłkuję się Locusem i dodatkiem bRouter ↗. Nic nie stoi na przeszkodzie, by móc korzystać z Heatmap w formie nakładki na mapie.
Jak to zrobić? Dosyć prosto!
Instalacja nakladki w Locus Map
Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku, jak uruchomić Locus Map z nakładką Strava Heatmaps:
- Ściągamy pliki .xml z tej strony ↗ na smartfonie
- Odpalamy eksplorator plików (np. sprawdzony Solid Explorer)
- Z katalogu “Download” przenosimy ściągnięte pliki do katalogu, gdzie znajduje się Locus (najczęściej
Locus/mapOnline/custom
) - Restartujemy Locus Map
- Nakładka powinna być dostępna na liście map online (może działać jako mapa bez konturu)
- Klikamy na przycisk “Zawartość ekranu mapy” (lewa dolna krawędź)
- Z lewego sidebara wybieramy opcję “Dodatkowe Warstwy”
- Klikamy na “Nakładki na mapę” i włączamy
- To wszystko.
Jak to działa?
Plik xml zawiera informację na temat serwera kafelek, skąd Locus Map ma pobrać dane.
Skoro Strava umożliwia pobieranie heatmap, to ktoś dorobił odpowiedni mechanizm, keszujacy je jako warstwy i dający możliwość ich wyświetlania np. w Locus Map.
Na mapie - w zależności jakie ustawienia wybraliśmy - heatmap wyświetla się w postaci półprzezroczystej, delikatnie rozmazanej linii (niebieska bądź czerwona).
Ale ma jedną poważną wadę. Trasy pod MTB i szosę są wrzucone do przysłowiowego wora i trzeba ostrożnie je wytyczać, gdy wybieramy się tylko i wyłącznie szosówką.
Podsumowanie
Jest to dodatek, który ułatwia planowanie bez konieczności korzystania ze stron www czy z aplikacji mobilnej Stravy. A ta, mimo szczerej chęci, nie jest ani wygodna, ani praktyczna.
Garmin przy włączonej rejestracji aktywności, nie synchronizuje się z Connectem ↗ ani też nie odpala wewnętrznych aplikacji (np. Strava Routes ↗ ani Komoot ↗). To bardzo poważna przeszkoda i zastanawiam się, jaki jest sens posiadania kont w zewnętrznych serwisach, skoro nie możemy synchronizować bazy tras, tworzonych w czasie rzeczywistym?
Na szczęście społeczność programistów dostarczyła darmowe rozwiązanie, wypełniające ową lukę w całym flow. Możemy skorzystać z aplikacji-widgetu connectIQ ↗ jako klienta i aplikacji na Android jako serwera. Pisałem o tym szerzej tutaj ↗.