Skip to content

Podcasty, które słucham - edycja 2020

Posted on:24 sierpnia 2020 at 15:15
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Podcasty, które słucham - edycja 2020

Odświeżam temat mojego TOP 5 podcastów, jakie mam przyjemność słuchać od dłuższego czasu. Ostatnie zestawienie zrobiłem w 2018 roku i zaszło sporo zmian, zatem warto je odnotować.

TOP5

Na sofie

W poprzednim wydaniu podcast “Na Sofie” wisiał jako okładka na screenie, teraz wyrósł jedną z ulubionych muzycznych audycji. Mariusz Chrapko w swoich co dwutygodniowych podcastach przedstawia utwory z różnych gatunków (skojarzonych z nurtem Jazz), których na co dzień nie usłyszymy ani w radiowych audycjach, ani na Spotify.

Idealnie nadają się na popołudniowe rodzinne sjesty, jako rozluźniająca muzyka do pracy, a także w czasie jazdy rowerem.

Finanse bardzo osobiste

Marcin Iwuć w swoim podcaście dzieli się z praktyczną wiedzą na temat finansów osobistych, inwestycji czy też spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji koniunkturalnej. Podobnie, jak w przypadku WNOP, tematyka pozornie finansowa, ale też mocno rozszerzona o inne dziedziny, chociażby o rozwój osobisty.

Na szczególną uwagę zasługują te odcinki, które nagrane zostały na początku obecnie panującej pandemii koronawirusa. Marcin za każdym razem w stoicki sposób oceniał sytuacje na rynkach finansowych i nastroje społeczne, przestrzegając przed zbyt pochopnymi i emocjonalnymi decyzjami. To pozwoliło mi racjonalnie podejść do sytuacji od strony finansowo-inwestycyjnej (w moim przypadku mowa o budowie domu) i uspokoić moją huśtawkę emocjonalną.

Mała Wielka Firma

Któż nie zna podcastu MWF, za którym stoi Marek Jankowski? Mała Wielka Firma to marka, bardzo fajnie realizująca misję jako podcast biznesowy, wspierający prowadzących firmę (od jednoosobowych aż po korporację) oraz tych, chcących założyć działalność gospodarczą.

Tematyka jest naprawdę różnorodna, począwszy od marketingowych i finansowych rozwiązań, poprzez rozwój marki osobistej i produktywności, a kończąc na pracy zdalnej i skalowaniu działalności. Każdy coś dla siebie znajdzie.

Fajnie na swoim

Kolejna osłona biznesowego podcastu Jacka Kłosińskiego, opowiadającego o założeniu własnej firmy i rozwoju biznesowego w taki sposób, by stał się fajną pracą. Znajdziecie sporo ciekawych informacji, rozwiązań i rad zupełnie za darmo.

Ostatnio opublikował mini-serię (5 odcinków) na temat Marki Osobistej, począwszy od prowadzenia, poprzez zwiększenie sprzedaży i inwestycji w siebie, a kończąc na skalowaniu i automatyzacji własnej działalności.

To wszystko w przystępnym dla odbiorcy języku.

Elite Mentality

Cyprian Majcher w podcaście Elite Mentality rozmawia z osobami, które osiągnęły mistrzowski poziom w swoich dziedzinach. Nie tylko sportowych, ale także w zawodowych, jak chociażby wojsko.

W swoim portfolio ma wywiady z takimi osobistościami jak gen. Roman Polko, Naval, Przemysław Saleta czy Krzysztof Hołowczyc. Każdy z tych odcinków to spora dawka wiedzy, dająca do myślenia, ile to wysiłku i czasu wymaga dojście na mentalny szczyt, osiągnięcie celu.

Wyróżnienia

Długi Dystans Rowerem

Sebastian Gruszka rozszerzył swoją działalność o podcast, w którym dzieli się z wiedzą na temat długodystansowego kolarstwa szosowego oraz porusza tematy okołorowerowe.

Gosia i Jerzy

Ciekawy podcast, za którym stoi małżeństwo: Gosia i Jerzy Rajkow. Można usłyszeć o ich podejściu do życia, o dzieciach, jedzeniu oraz dobrych książkach. słucha się tego przyjemnie, jakbyśmy z nimi rozmawiali osobiście.

”Jeżeli czujesz się zagubiony w dzisiejszym świecie i szukasz inspiracji - posłuchaj nas :).”

Owsiana Podcast

Zupełnie przypadkowo trafiłem na podcast Justyny Świetlickiej, poruszającej tematykę dietetyki, zdrowego jedzeniu, samorozwoju oraz podejścia do świata.

Biznes w IT - Piotr Bucki

Kolejny w tym zestawieniu biznesowy podcast. Tym razem Piotr Bucki opowiada o swojej drodze (od programisty do współwłaściciela kilkusetosobowej firmy j-labs) oraz zarządzaniu firmy (rekrutacja, management, finanse, komunikacji).

Ciekawe wnioski, wnikliwe analizy, a przede wszystkim transparentne podejście do tych zagadnień.

NeeVald (soundcloud)

NeeVald to niewątpliwie ikona wielkopolskiego clubbingu, house’owej sceny klubowej. Związany z radiostacjami RMI FM, a potem poznańską PlanetaFM, również działa na scenie podcastowej, zwłaszcza tej światowej. Można go usłyszeć w Ibiza Global Radio.

Kiedy i na czym słucham?

W zasadzie wtedy, kiedy mam czas, możliwość i ochotę na słuchanie podcastów. Najczęściej zdarza się podczas prowadzenia samochodu (gdy jestem sam), w czasie rowerowych treningów, albo w trakcie domowych czynności (sprzątanie czy koszenie trawy).

Aplikacje

Niezmiennie Pocket Podcast, który mocno Wam rekomenduję. Ale warto odnotować 2 istotne fakty: aplikacja Google Podcast oraz możliwość słuchania podcastów w Spotify.

Spotify Podcast ma ogromny zbiór polskich i zagranicznych podcastów, chociaż są spore problemy z dodaniem do katalogu. Zrobiłem podejście do Spotify, jednak szybko wróciłem do wspomnianego Pocket Podcast. Głównie z powodu kiepskiej użyteczności tejże usługi (funkcji?). Trzeba naklikać się, żeby dostać do listy obserwowanych podcastów. Poza tym Spotify - jak dla mnie - to synonim odtwarzacza do muzyki, nie podcastów.

Z drugiej strony, jeśli pojawi się nowy ciekawy kanał, to prędzej znajdę w katalogu Spotify niż np. Pocket Podcast.

Polecajki

Tradycyjnie jestem otwarty na nowe propozycje - dajcie znać w komentarzach.

Aktualizacja z 2020/08/25

Raport o stanie świata

Dzięki twitta od Bartka Dziedzica (wielokrotnie mi pomógł ciekawymi informacjami) dodałem sobie bardzo ciekawy podcast “Raport o stanie świata” autorstwa Dariusza Rosiaka.

https://twitter.com/bar\_dzi/status/1297890265655652352

Dawnym słuchaczom radiowej Trójki nie trzeba przedstawiać kim jest Dariusz Rosiak i prowadzona przez niego przez 13 lat audycja “Raport o stanie świata”. Po rozpadzie kultowej Trójki, Raport od marca 2020r. działa niezależnie dzięki finansowym wsparciom słuchaczy za pośrednictem Patronite.

Outriders Brief

Przy okazji przypomniałem sobie o niezastąpionych Outridersach ich co tygodniowym briefie, które można odsłuchać i przeczytać. Outriders Brief to przegląd ważnych informacji z całego świata, o których nie usłyszymy i nie przeczytamy na portalach informacyjnych.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...