Skip to content

Eksperyment T-Mobile z no-limit nie powiódł się

Posted on:16 października 2019 at 15:21
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Eksperyment T-Mobile z no-limit nie powiódł się

We wrześniu T-Mobile dokonał zmiany w swojej flagowej ofercie “domowego” bezprzewodowego Internetu. Z kilkudniowym opóźnieniem opisały to czołowe technologiczne portale (zwłaszcza te, które bardzo chwaliły ich ofertę i chętnie je testowały). Co się zmieniło?

No-Limit w T-Mobile przechodzi do historii

Oferta nielimitowanego Internetu (Takiego bez limitu szybkości i ilości danych) zostaje zastąpiona inną (Giga-Taryfy) z trzema opcjami do wyboru - głównie z limitem pobierania danych. Operator przekonuje, że nowa oferta „ma lepiej odpowiadać na potrzeby klientów”.

Czyżby?

Od kilkunastu miesięcy obserwuję spadek jakości działania Internetu, co opisałem już w listopadzie 2017 roku. Praktycznie od tego czasu nie ma znaczącej poprawy.

W jednej z wielu rozmów z konsultantem T-Mobile, zdobyłem informacje, ze owszem wiedzą o przeciążeniu BTSów w mojej lokalizacji (nawet do 200%) ale dopóki nie będzie modernizacji, to nic nie zrobią.

Ta ma nastąpić najprędzej w 2020 roku czyli “za chwilę”.

Nie tylko ja mam ten problem

Z podobnymi problemami borykają się moi znajomi, którzy za moim poleceniem skorzystali z oferty Magenty. Wszyscy Ci mieszkają w tym samym mieście (Gniezno), w różnej lokalizacji (różne BTSy) ale wszystkich nas łączy jedno: Chujowe parametry DL/UP na LTE.

Upośledzony router

Dopiero przełączenie na 3G, w szczególności na pasmo 2100 (MHz) daje przyzwoite efekty, jaką daje DC HSPA+.

Na marginesie, firmware routera z T-Mobile (Huawei B525s-23a) jest mocno upośledzony, domyślnie blokując w/w pasmo gdy chcemy przełączyć ręcznie z LTE na 3G. Interwencja z poziomu nieoficjalnej aplikacji HManager pozwala na manipulację pasmami, w szczególności ich agregację.

WAP Billing

To niejedyny zarzut, jaki stawiam brandowanego routerowi za złotóweczkę. W ubiegłym roku naciąłem się na usługi WAP Premium (direct billing), które uruchomiło się bez mojej wiedzy. Na szczęście to niewielka strata ale .. od tamtej pory nie ufam produktom, dostarczonym przez Magentę. Znalazłem kilka potwierdzeń, ze u innych tak samo odpaliła się usługa na nr karty SIM, umieszczonego w routerze Huawei z firmowanym brandem.

Mały projekcik

Na pomysł logowania wyników prędkości pobierania danych wpadłem kilka miesięcy temu.

Bazując na dostęnym API Speedtest.net, stworzyłem appkę w konsoli do testowania (oparte na nodejs) i zapisywania wyników oraz proste webapp z wykresami UP/DL/PING wraz z danymi tabelarycznymi.

Dodałem też opcję zapisywania informacji nt. sieci, pasma i siły sygnału, co widać w detalach - te dane są zlogowane wprost z mojego domowego routera dzięki HiLink.

Smartfon do ciągłych testów

Notebook nie mógł służyć za narzędziem do ciągłego testowania Internetu, wiec wykorzystałem Sony Xperia SP, przerobionego na moje potrzeby

Na pokład wleciała możliwie najnowsza wersja Lineage OS (android 8.1) a następnie trzeba było zainstalować Termux z potrzebnymi dodatkami (w szczególności obsługa git i środowisko nodeJS).

Po kilku chwilach miałem urządzenie dedykowane do całodobowego testowania. I przeszło moje najśmieszniejsze oczekiwania ale Internet … jak sami zobaczycie już nie bardzo.

Dostęp do projektu https://speedometer.bobiko.dev/

Podsumowanie

Obecna umowa z T-Mobile jest jeszcze ważna przez rok a potem … cóż, jeśłi nie bedzie ciekawszej oferty, pozostaje mi przejść na bezterminową umowę na dotychczasowych zasadach.

Zmiana operatora

Zastanawiałem się nad zmianą operatora ale… nie mam za bardzo opcji. Internet w Play nadal fatalnie działa, Orange ma nieciekawy typ rozliczania się… a wszędzie są te cholerne limity.

No właśnie limity.

Analizowałem zużycie danych w ostatnich 6 miesiącach (na więcej T-Mobile nie pozwalał. Średnia oscylowała na poziomie 100-200 GB, co jest wynikiem przeciętnym ale jakże bardziej realnym. Spotify, Netflix, aktualizacje systemu, development (git + NodeJS itp), Skype + Messenger.

Ach ta popularność

Przerosła ich ta popularnośc domowego Internetu, promując wszędzie - nawet w autach (GPS Tracking + OBD2) i w lodowkach. Już nie są usługą nr 1 w Polsce, bardziej nastawiają sie na marketingowy bullshit z 5G w Polsce.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...