Ostatnimi czasami bardzo dużo kursuję samochodem, więc bywam częstym gościem na stacjach paliwowych - przeważnie na Orlenie. Dlatego bardzo ucieszyłem się z publicznej premiery nowej usługi Orlen Pay, którą wypróbowałem zaraz po starcie. O dziwo, zadziałało bez problemów.
Głośny start Orlen Pay
Oczywiście owa premiera nie przeszła w blogosferze bez echa, ale miałem nadzieję, że nie skończy falstartem jak ponoć niezależna usługa JustDrive. Ale jak to bywa, natura nie znosi próżni i pół roku później, Orlen odpalił coś ciekawego dla wszystkich klientów, nie skupiając się tylko na klientach flotowych, czy biznesowych.
Oczywiście miałem wątpliwości, czy skorzystać z usługi tuż po starcie, czy może odczekać kilka dni.
Orlen Pay - czym się to je?
1. Rejestracja
Aby skorzystać z Orlen Pay, trzeba było zainstalować dedykowaną apkę Orlen Mobile ↗ i zarejestrować konto. Tutaj pojawiły się pierwsze pytania: po co na nowo rejestrować konto, skoro mam już jedno w ramach programu lojalnościowego Vitay?
2. Weryfikacja i podpięcie karty płatniczej
Następnie weryfikacja konta, nadanie PINu, podpięcie karty płatniczej i dodanie danych do faktury / paragonu wraz z adresem mailowym, na którym będą przychodzić elektroniczne paragony.
Idea paperless ↗ w praktyce.
Oczywiście pojawiły się kolejne pytania: co z bezpieczeństwem karty płatniczej?
Warto wspomnieć, że Orlen Pay współpracuje z doświadczonymi zewnętrznymi firmami jak Przelewy24, które “gwarantują” bezpieczeństwo i wykorzystują wszelkie możliwe narzędzia, jakie udostępniają polskie banki.
Orlen Pay w praktyce
Podjechałem na stację, zatankowałem paliwo (LPG) i przystąpiłem do pierwszej zdalnej płatności za usługę.
1. Zczytanie qrCode i weryfikacja
Na każdym z dostępnych dystrybutorów jest dostępny QR Code, pod którym widnieje zawsze nr stacji i dystrybutora. Takie same dane powinniśmy sczytać z dostępnego obrazka w aplikacji Orlen Mobile - jeśli się zgadza, to potwierdzamy.
2. Informacje o płatności
Chwilę zastanowienia i w odpowiedzi system wyświetla informację o kwocie do zapłaty wraz z numerem rejestracyjnym samochodu (dodanego na etapie rejestracji konta).
3. PIN
Przechodzimy do płacenia, klikając zapłać i podajemy PIN aplikacji (nie karty płatniczej!).
4. Podsumowanie
Na samym końcu aplikacja wyświetla podsumowanie. Parę chwil później otrzymujemy SMS o transakcji, a na mail rachunek.
To wszystko.
Ewolucja w płaceniu - mega
Odjeżdżając, poczułem się jak złodziej, który nie zapłacił za paliwo. Na wszelki wypadek odczekałem chwilę, gdyby okazało się, że nie dostaliby potwierdzenia. Mina gapiącego na mnie kasjera bywa bezcenna.
Co z podwójną płatnością za LPG + PB95?
Kolejny problem, to w jaki sposób mam płacić zarówno za gaz, jak i za benzynę - nigdzie takiego przypadku nie opisano. Logika podpowiadała, że w tej sytuacji trzeba oddzielnie opłacić i jedno i drugie.
Rzeczywiście, o tym samym pisał oficjalny profil PKN Orlen na Twitterze.
https://twitter.com/PKN\_ORLEN/status/1059380133566562310 ↗
Orlen Pay - to mi się spodoba
Bezpodstawnie sądziłem, że trzeba spodziewać się problemów z płatnością oraz że i ta usługa zostanie zablokowana (jak to miało miejsce kilka miesięcy temu po aferze z JustDrive). Stało się inaczej, wnioski po tej feralnej akcji z JustDrive wyciągnięto, zwłaszcza w kontekście użytkowników detalicznych (dosyć, że dla nich JustDrive nie był dostępny). Skoro Orlen Pay odnotował sukces, to czas na kolejne autonomiczne usługi? Np. Cafe i płatność z poziomu apki Orlen Mobile?
Łyżka dziegciu beczkę miodu zepsuje
Niesmakiem za to jest wymuszenie zgody na otrzymywanie zgód marketingowych (handlowych?) zarówno na adres email, jak i nr telefonu - bez tych danych nie założymy konta w usłudze. Dlatego mam nadzieję, że … nie padnę ofiarą niezamówionych treści i że w razie konieczności odwołam zgody (a to pewnie skończy się rezygnacją z usługi Pay). Albo … powołam się na RODO.
Podobnie sądzą inni ↗.