W temacie ubioru na rowerową jesień i zimę do pełni szczęścia brakowało tylko testów butów jesienno-zimowych. Dlatego dziś podsumowuję kilkumiesięczny test jesienno-zimowych butów SPD: Northwave Celsius 2 GTX. Są to podstawowe / budżetowe buty SPD dedykowane na jesień / zimę.
Decyzję o zakupie kolejnej pary butów z dedykacją na mniej przyjazne pory roku (głównie jesień / zima) podjąłem na przełomie ubiegłorocznego lata i jesieni. To była bardzo dobrze przemyślana decyzja, poparta doświadczeniami z ubiegłych lat.
Turystyczne buty SPD + dedykowane ochraniacze na buty
Do tej pory radziłem sobie za pomocą zwykłych butów PSD i odpowiednich ochraniaczy na nie (pieszczotliwie zwanych skarpetami). Jeśli nie było ciężkich mrozów, deszcz mnie nie złapał ani nie taplałem w błocie, to takie rozwiązanie sprawdzało się przez dłuższy czas.
Biedawersja z 2017 roku
Niemniej, miałem pecha z ochraniaczami z neoprenu (niezależne od półki cenowej), bo prędzej czy później ulegały one zniszczeniom i po sezonie rowerowym trzeba było je wyrzucić do kosza. Nie zawsze też przylegały do moich szimanowskich butów, zwłaszcza te cholerne czubki, które co jakiś czas trzeba było poprawiać.
A może zwykłe trapery?
Brałem pod uwagę także zwykłe turystyczne trapery, które miałem w zanadrzu i czekały na swoje 5 minut. Szeroka i twarda podeszwa, wodoszczelny materiał z membraną sprawiał, że idealnie nadawały się na ciężkie warunki jesienno-zimowe. Sęk w tym, że musiałbym wyposażyć się w dodatkowe platformy do pedałów SPD, a wymiana na turystyczne nie wchodziła w grę.
Ale fakt - trzeba przyznać, że jest to najtańsza i naprawdę budżetowa wersja; za cenę Celsiusa można było mieć 2 pary traperów z Decathlonu.
Northwave Celsius 2 GTX
Przed zakupem butów długo analizowałem dostępny rynek budżetowych butów SPD z dedykacją na jesień / zimę i przyznam szczerze, że ceny delikatnie mnie zaskoczyły. Z jednej strony zależało mi na idealnym stosunku jakości do ceny, a z drugiej ma być to zakup na lata.
Obudowa
Gore-Tex
Wspólną cechą wszystkich zimowych butów SPD był Gore-tex, oddychająca wiatroszczelna i wodoszczelna tkanina, która sprawia, że buty stają się niezawodne w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, zwłaszcza zimą. I tak, Northwave Celsius 2 GTX posiada wszytą i zalaminowaną tkaninę Gore-Tex.
Pierwsze spojrzenie
Guma
Na czubie butów jest umiejscowiona guma, która ma za zadanie osłonić palce przed uderzeniami oraz izolować je przed zimnem.
Guma z przodu
Neoprenowa cholewka
Model Northwave Celsius 2 GTX posiada wyższą neoprenową cholewkę, obejmującą okolice kostki (chroniąc przed wiatrem), ograniczając dostęp wody do wnętrza butów. Jedyną wadą jest to, że neopren nie jest taki wodoszczelny, jak wspomniany Gore-Tex.
[gallery type=“rectangular” link=“file” size=“medium” ids=“7429,7430”]
System sznurowania
Sznurówki to jedne z najciekawszych rozwiązań, z jakimi miałem okazję spotkać w przypadku SPD. Co prawda w szosowych butach są żyłki, tak w przypadku zimowych SPD mamy rozwiązanie znane mi z narciarskich butów, czyli sznurek z blokadą, który umożliwia skuteczne sznurowanie nawet w grubych rowerowych rękawicach.
Dwuczęściowa osłona języka + sznurowanie
Dwuczęściowy język
Skoro pozostajemy przy sznurówkach, to nie sposób nie zwrócić uwagi na dwuczęściową osłonę języka zapinaną na mocne rzepy i zakrywającą język, sznurowadła i skutecznie izolującą środek przed wodą i wiatrem.
Karbonowa podeszwa
Podeszwa zimowych Northwave Celsius 2 GTX mocno różni się od wersji letniej nie tylko dlatego, że jest wykonana z karbonu, ale także ze względu na agresywny bieżnik i boczne protektory. To wszystko po to, by zachować bezpieczeństwo nie tylko w trakcie jesienno-zimowego kręcenia, ale także w trakcie poruszania się po błocie / śniegu - a to wszystko umożliwiają szeroko rozstawione bloki, pozwalające na szybkie czyszczenie z błota i śniegu.
Karbonowa podeszwa
Od spodu znajdują się otwory do montowania bloków SPD, szczelnie zabezpieczone od wewnętrznej strony butów. Profil bieżnika jest na tyle wysoki, by wspomniane bloki schowały się, a tym samym nie przeszkadzały w poruszaniu.
Włoski styl
Design Celsiusa jest świetny, idealnie pasują do mojego image’u zarówno na MTB, jak i na szosie. Włosi dobrze przemyśleli także kwestię odblasków, tak bardzo istotnych dla bezpieczeństwa rowerzysty zwłaszcza zimową porą.
Mimo ciężkich warunków - dają radę
I włoska robota
Zamawiając te buty z Allegro, nie wiedziałem czego tak naprawdę się spodziewać. Wiedziałem, że muszę mieć rozmiar większy niż zwykle (zasada uniwersalna, dotyczy wszystkich butów SPD) i że musi być właśnie materiał z Gore-Tex. To też musiało odpowiednio kosztować.
Wykonanie Northwave Celsius 2 GTX to prawdziwie Italian Job z uwagi na niemalże doskonałą jakość i praktycznie brak niedoróbek, do których mógłbym się przyczepić.
Testy
Patrząc na prawie półroczne testy (od października 2017 do marca 2018), to trzeba przyznać, że Northwave Celsius 2 GTX są w idealnym stanie, poza kilkoma skazami, powstałymi w trakcie użytkowania (głównie związane z OTB w trakcie zimowych dojazdów do pracy).
Pierwsze przymiarki
Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po rozpakowaniu przesyłki, to była właśnie przymiarka, po której stwierdziłem, że:
- rozmiar buta (44 - 28.6 cm) jest idealny,
- buty są sztywne jak cholera
- jestem wyższy o kilka centymetrów
Trzeba było dobrze ustawić bloki na wzór tych, które mam w letnich butach. Nie byłem pewny ustawień, bo pierwszej testowej jeździe bolały kolana, ale po kolejnej przejażdżce bóle ustąpiły.
Informacje od producenta
Zacznijmy od zalecenia, że Northwave Celsius 2 GTX przeznaczone są do jazdy w temperaturze -10°C / 15°C (gwarancja zachowania komfortu termicznego).
Jesień
Jesienne warunki pogodowe bywają dość kapryśne, trudno było przewidzieć czy będą potrzebne buty letnie, czy jednak zimowe. Wielokrotnie zdarzało się, że stopy w takich cieplejszych warunkach (ok. 10°, a nawet niżej) bardzo mocno przegrzewały się, a tym samym treningi były małym koszmarem.
Ale gdy październikowe dni, w trakcie których lało, a temperatura mocno spadała, to buty zdecydowanie się sprawdziły. Godzinny trening w deszczu (odpowiednia kurtka i spodnie przeciwdeszczowe + dobra czapka) był prawdziwą (hardkorową) przyjemnością. W takich warunkach neoprenowe ochraniacze do letnich butów SPD nie sprawdziły się (niestety).
Już wtedy wiedziałem, że to była kolejna udana inwestycja.
https://www.instagram.com/p/BZ66qqoDwTk/ ↗?
Zima
Długo czekałem na prawdziwie zimowe warunki, by przetestować nie tylko ciuchy rowerowe, a przede wszystkim Northwave Celsius 2 GTX. Doczekałem się nie tylko śniegu czy oblodzonych jezdni, ale także tęgich mrozów.
Nadarzyła się okazja, by jeździć w warunkach poniżej progu -10°C, a nawet poniżej -15°.
Rewelacja.
Ubierałem się w cieplejsze skarpetki (głównie z wełny merynosa), by zachować na 100% komfort, ale nie musiałem, bo i nawet cienkie wiosenne skarpetki dały radę po godzinie ciągłego kręcenia.
https://www.instagram.com/p/BeC6uykBhFm/?taken-by=bobiko ↗
Co do stóp, to niezależnie od rodzaju obuwia, one lubią się pocić. Trzeba było liczyć się z tym, że po 2-3 godzinach wyciągniemy mokre skarpetki. W żadnym przypadku nie obniżało to termicznego komfortu, nawet przy zimnym i mocnym wmordewindzie.
Podsumowanie
Zaprojektowane przez Włochów buty Northwave Celsius 2 GTX zostały stworzone z myślą o maksymalnej ochronie stóp przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Neoprenowa cholewka, słynna goreteksowa membrana i wzmocniona karbonowa podeszwa (gwarantująca transport mocy), nade wszystko świetna izolacja przed zewnętrznymi warunkami to gwarancja utrzymania odpowiedniej temperatury w środku.
To w zupełności wyczerpuje moje oczekiwania, jakie pokładałem w jesienno-zimowych butach SPD, za które trzeba było sporo zapłacić - nawet jak na budżetowe.
Nie zamierzam wrócić do półśrodków takich jak neoprenowe skarpety na obuwie, zabawy w foliowanie stóp. Po pierwsze jest to cholernie niewygodne i męczące, po drugie nie gwarantuje 100% ochrony przed deszczem / śniegiem / wiatrem, a po trzecie … Northwave są piękne.
W minioną niedzielę miałem okazję na chwilę wrócić do letnich butów SPD i pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem to była podeszwa, a właściwie brak karbonu. Czyżby szykowała się kolejna inwestycja w wymianę rowerowego obuwia ?
Linki
W zeszłym roku pytałem Czy warto jeździć w SPD-kach ↗ i doszedłem do wniosku, że bez dwóch zdań warto i że nie umiem bez nich jeździć, czego dowodem jest fun fact, że … wziąłem buty SPD zarówno na Fuertę ↗, jak i Gran Canarię (jak znajdę czas, to opiszę).
Dzisiejszy tekst jest ważnym uzupełnieniem wpisu na temat ubioru rowerowego na jesień i zimę ↗, który powstał w ramach współpracy z Dadelo.pl. Idealnie na podsumowanie rowerowej aktywności, a w zasadzie dojazdów do / z pracy.
Gdzie można kupić? Ceneo ↗ mówi, że te buty zostały wysprzedane, ale z pomocą przychodzi Allegro ↗, które co prawda nie gwarantuje odpowiednich rozmiarów. Warto śledzić i OLX, bo być może trafi się jakaś okazja. A najlepiej jest je upolować na przełomie lata i jesieni.