Locus Map ma genialne możliwości, o czym wielokrotnie opisałem na blogu. Pomógł mi ogarnąć kwestie planowania trasy do Kołobrzegu i nie tylko. Dziś opiszę Wam, w jaki sposób zainstalować dodatek BRouter do Locus Map ↗ i jak go skonfigurować, by dobrze nam służył.
Planując trasę jednodniowej wycieczki nad morze do Kołobrzegu, postanowiłem skorzystać ze świetnego dodatku do genialnej aplikacji - Locus Map. Androidowa aplikacja, wielokrotnie opisana przeze mnie, korzysta z online’owych mechanizmów, głównie z Google Maps, któremu nie do końca można ufać.
Zresztą jak z każdymi tego typu mechanizmami.
Od pewnego czasu przy wytyczeniu nowych tras korzystam z ciekawego serwisu BRouter ↗. Nie grzeszy przyjaznym i użytecznym interfejsem, a to był główny powód, przez który porzuciłem go za pierwszym razem. Ale wróciłem, oswoiłem się z obsługą serwisu i po chwili mogłem poznać jego największe zalety.
BRouter ↗ - podstawowe informacje
Najważniejsza zasada przy korzystaniu z tej strony to odpowiedni dobór profilu planowanej trasy. Jeśli zamierzamy jechać szosówką, to należy wybrać opcję “fastbike”; niemniej jednak pojawiają się inne opcje typu fastbike-low-traffic, czy fastbike-asian-pacyfic i szczerze nie wiem, czym one się różnią. Warto zatem poeksperymentować na podstawie jednego celu.
BRouter - po obraniu celu/celów - generuje także trzy inne alternatywne trasy do wyboru o zróżnicowanym profilu trasy i jej długości. I to jest właśnie najlepsze w tym narzędziu.
BRouter ↗ jako dodatek do Locus Map ↗
Webowa wersja serwisu nie działa poprawnie w mobilnych przeglądarkach, ale z pomocą przychodzi wspomniany dodatek do Locus Map ↗, a także do Orux Map czy OsmAnd.
Aplikacja działa w trybie offline, więc nie potrzebuje internetu do wytyczenia trasy o odpowiednim profilu - baza danych jest zapisywana albo w pamięci urządzenia, albo na karcie pamięci.
[caption id=“attachment_6850” align=“aligncenter” width=“450”] ↗ Główny widok aplikacji BRouter
Dlatego też nie powinien Was zdziwić kreator, który startuje wraz z pierwszym uruchomieniem; wybieramy interesujący nas obszar oraz miejsce zapisu wspomnianej bazy. Wymagana jest odrobina cierpliwości przy ściąganiu danych.
Konfiguracja Locus Map
Locus Map wykryje obecność dodatku jako routing, ale wymaga zmian w konfiguracji aplikacji. Pokażę Wam jak to zrobić - cała procedura trwa dosłownie chwilę.
Cały myk polega na zmianie źródła danych nawigacyjnych: Menu -> Ustawienia -> Nawigacja -> Źródło danych nawigacji - wskazujemy na BRouter.
https://youtu.be/p-a1ZC\_XX5w ↗
W trybie rysowania (dodaj nową trasę / pomiar) zaznaczamy opcję nawigowania i obliczania zgodnie z wybranym przez siebie profilem. Następnie zaznaczamy punkt startowy i końcowy, a także punkty pośrednie - w tle działa magia, program rysuje nam trasę. W dowolnej chwili możemy zmienić punkty pośrednie (wytyczone automatycznie), a każdorazowa taka zmiana wyzwala akcję generowania trasy na nowo.
https://youtu.be/bXQzuPMQ8t4 ↗
Trasę zapisujemy do katalogu w Locusie, a możemy ją także zaimportować do urządzeń z Garminem; najczęściej robię to poprzez zapis pliku i eksport do Dropbox’a, a następnie podłączam urządzenie Garmina do laptopa i wrzucam trasę do katalogu newFiles.
[su_note note_color=“#ffef66” text_color=“#464646” class=“alert alert-info”]Na marginesie, nadal nie ma oficjalnego narzędzia, które wykorzystując smartfona i bluetooth w Garminie, przesyłałoby gpx bźdz fit bez konieczności podłączenia do portu USB. Chociaż natrafiłem na rozwiązanie, które wygląda sensownie: poprzez użycie aplikacji Connect IQ. Do sprawdzenia w najbliższym czasie![/su_note]
Podsumowanie
Warto dodać, że nie można ufać w 100% wygenerowanej trasie, zwłaszcza gdy środkiem lokomocji jest rower szosowy; z MTB raczej sobie poradzimy w różnych warunkach. Dlatego warto podejrzeć pewne odcinki via Google Street View i wprowadzić ewentualne modyfikacje.
https://bobiko.blog/2017/08/rowerem-kolobrzegu-edycja-2017/ ↗
Jako przykład weźmy opisaną przeze mnie wyprawę rowerową do Kołobrzegu ↗; trasę wygenerowałem pod kątem szybkiego roweru, ale okazało się, że w kilku miejscach była droga szutrowa, bądź leśne odcinki.
A propos profilu
Okazało się, że pominąłem ważną rzecz jakim jest profil w Locus Map. Pierwotnie profile są zmapowane według klucza:
- car-fast -> car-test
- car-short -> moped
- bike-fast -> fastbike
- bike-short -> trekking foot-fast -> shortest
- foot-short -> shortest
Definicje te możemy w dowolnej chwili zmienić poprzez ustawienia BRoutera z poziomu Locusa oraz aplikacji BRouter via “server-mode”.
[caption id=“attachment_6851” align=“aligncenter” width=“576”] ↗ Konfiguracja profili aktywności w Locus Map