Locus Map ma genialne możliwości, o czym wielokrotnie opisałem na blogu. Pomógł mi ogarnąć kwestie planowania trasy do Kołobrzegu i nie tylko. Dziś opiszę Wam, w jaki sposób zainstalować dodatek BRouter do Locus Map i jak go skonfigurować, by dobrze nam służył.
Planując trasę jednodniowej wycieczki nad morze do Kołobrzegu, postanowiłem skorzystać ze świetnego dodatku do genialnej aplikacji – Locus Map. Androidowa aplikacja, wielokrotnie opisana przeze mnie, korzysta z online’owych mechanizmów, głównie z Google Maps, któremu nie do końca można ufać.
Zresztą jak z każdymi tego typu mechanizmami.
Od pewnego czasu przy wytyczeniu nowych tras korzystam z ciekawego serwisu BRouter. Nie grzeszy przyjaznym i użytecznym interfejsem, a to był główny powód, przez który porzuciłem go za pierwszym razem. Ale wróciłem, oswoiłem się z obsługą serwisu i po chwili mogłem poznać jego największe zalety.
BRouter – podstawowe informacje
Najważniejsza zasada przy korzystaniu z tej strony to odpowiedni dobór profilu planowanej trasy. Jeśli zamierzamy jechać szosówką, to należy wybrać opcję „fastbike”; niemniej jednak pojawiają się inne opcje typu fastbike-low-traffic, czy fastbike-asian-pacyfic i szczerze nie wiem, czym one się różnią. Warto zatem poeksperymentować na podstawie jednego celu.
BRouter – po obraniu celu/celów – generuje także trzy inne alternatywne trasy do wyboru o zróżnicowanym profilu trasy i jej długości. I to jest właśnie najlepsze w tym narzędziu.
BRouter jako dodatek do Locus Map
Webowa wersja serwisu nie działa poprawnie w mobilnych przeglądarkach, ale z pomocą przychodzi wspomniany dodatek do Locus Map, a także do Orux Map czy OsmAnd.
Aplikacja działa w trybie offline, więc nie potrzebuje internetu do wytyczenia trasy o odpowiednim profilu – baza danych jest zapisywana albo w pamięci urządzenia, albo na karcie pamięci.

Dlatego też nie powinien Was zdziwić kreator, który startuje wraz z pierwszym uruchomieniem; wybieramy interesujący nas obszar oraz miejsce zapisu wspomnianej bazy. Wymagana jest odrobina cierpliwości przy ściąganiu danych.
Konfiguracja Locus Map
Locus Map wykryje obecność dodatku jako routing, ale wymaga zmian w konfiguracji aplikacji. Pokażę Wam jak to zrobić – cała procedura trwa dosłownie chwilę.
Cały myk polega na zmianie źródła danych nawigacyjnych: Menu -> Ustawienia -> Nawigacja -> Źródło danych nawigacji – wskazujemy na BRouter.
W trybie rysowania (dodaj nową trasę / pomiar) zaznaczamy opcję nawigowania i obliczania zgodnie z wybranym przez siebie profilem. Następnie zaznaczamy punkt startowy i końcowy, a także punkty pośrednie – w tle działa magia, program rysuje nam trasę. W dowolnej chwili możemy zmienić punkty pośrednie (wytyczone automatycznie), a każdorazowa taka zmiana wyzwala akcję generowania trasy na nowo.
Trasę zapisujemy do katalogu w Locusie, a możemy ją także zaimportować do urządzeń z Garminem; najczęściej robię to poprzez zapis pliku i eksport do Dropbox’a, a następnie podłączam urządzenie Garmina do laptopa i wrzucam trasę do katalogu newFiles.
[su_note note_color=”#ffef66″ text_color=”#464646″ class=”alert alert-info”]Na marginesie, nadal nie ma oficjalnego narzędzia, które wykorzystując smartfona i bluetooth w Garminie, przesyłałoby gpx bźdz fit bez konieczności podłączenia do portu USB. Chociaż natrafiłem na rozwiązanie, które wygląda sensownie: poprzez użycie aplikacji Connect IQ. Do sprawdzenia w najbliższym czasie![/su_note]
Podsumowanie
Warto dodać, że nie można ufać w 100% wygenerowanej trasie, zwłaszcza gdy środkiem lokomocji jest rower szosowy; z MTB raczej sobie poradzimy w różnych warunkach. Dlatego warto podejrzeć pewne odcinki via Google Street View i wprowadzić ewentualne modyfikacje.
Jako przykład weźmy opisaną przeze mnie wyprawę rowerową do Kołobrzegu; trasę wygenerowałem pod kątem szybkiego roweru, ale okazało się, że w kilku miejscach była droga szutrowa, bądź leśne odcinki.
A propos profilu
Okazało się, że pominąłem ważną rzecz jakim jest profil w Locus Map. Pierwotnie profile są zmapowane według klucza:
- car-fast -> car-test
- car-short -> moped
- bike-fast -> fastbike
- bike-short -> trekking
foot-fast -> shortest - foot-short -> shortest
Definicje te możemy w dowolnej chwili zmienić poprzez ustawienia BRoutera z poziomu Locusa oraz aplikacji BRouter via „server-mode”.

Ja właśnie poszukuję jakiejś aplikacji na telefon pod wycieczki rowerowe i nie mogę się zdecydować pomiędzy Naviki, Locusem, Mapy.cz i Osmandem.
W Naviki cenię sobie prostotę i opcję losowych tras o podanym dystansie, wystarczy 2 tapnięcia i tyle. Sporo osób chwali też Mapy.cz za czytelność i dokładność map i Osmanda za łatwość obsługi.
Z kolei większość zaawansowanych użytkowników poleca Locusa tylko że trochę odrzuca mnie jego „skomplikowanie” na tle innych aplikacji i nie jestem pewien czy aby na pewno potrzebuję takiego kombajnu.
Eh ciężko się zdecydować a raczej nie chcę zaśmiecać telefon kilkoma aplikacjami do tego samego.
Ja wybrałem Locus Map, może na początku odrzuca mnogością opcji ale po dłuższej chwili staje sie Twoim towarzyszem. Przyjrzałem się Osmand, interfejs przyjazny, mapy czyste, co mnie zmobilizowało do uzyskania podobnego efektu w Locus Map :)
Chyba napisze o tym post ;)
Mam Locusa w wersji płatnej, korzystam z niego ale średnio ogarniam temat dogrywania/zakupu map, nawigacji, trackingu online…
WIem, że Locus jako apka się zmienia, może chciałbyś zrobić tutorial AD2021 dla rowerzysty?
Mogę służyć jako generator pytań :)
Cześć. Dzięki za komentarz :) Postaram się przyjrzeć tej aplikacji pod tym kątem, zwłaszcza ze wielokrotnie byłem pytany o sposób wgrywania map do locusa. Ten tutorial chodzi mi po głowie od ponad roku, więc moze faktycznie czas na jego realizację.
Jasne – podsyłaj mi listę pytań, przyda sie przy tworzeniu :D
przede wszystkim nie ogarniam tematu map. Mam ich kilka ściągniętych + jakaś kupiona i nie wszystkie się wyświetlają :(
Czemu tak jest? Da się tu załączyć PRN Screena?
BRouter to nie mapa, lecz dodatkowa warstwa danych, która odp. za rysowanie trasy w wersji offline