Skip to content

Zakupy rowerowe za granicą na przykładzie bikester.pl

Posted on:12 kwietnia 2017 at 18:30
Reading TIme:8 min czytania
Feature Image for  Zakupy rowerowe za granicą na przykładzie bikester.pl

Po raz kolejny wyruszyłem na zakupy rowerowe po sklepach internetowych i stacjonarnych w poszukiwaniu dobrego kasku rowerowego, dopasowanego pod moją głowę i przyjęty styl.

Aktualizacja z dnia 2023/10/19

Ze względu na problemy finansowe (źródło) odradzam zakupy w bikester.pl

Najważniejsze wnioski z tego artykułu są następujące:

  1. Fahrrad.de jest jednym z 80 sklepów internetowych należących do Signa Sports United (SSU), spółki zależnej od Signa Gruppe, inwestora René Benko.

  2. SSU ma poważne problemy finansowe, ponieważ Signa Gruppe wycofała się z obietnicy udzielenia 150 milionów euro kredytu na restrukturyzację i sprzedała markę Sport Scheck brytyjskiemu gigantowi sportowemu Mike Ashley (Sports Direct)

  3. W związku z tym, Fahrrad.de i inne sklepy SSU nie mogą obecnie przyjmować zwrotów towarów i ostrzegają klientów o tym na swoich stronach internetowych. Fahrrad.de-Betreiber Internetstores GmbH ogłosił wczoraj w liście do swoich dostawców, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. Prawdopodobnie będzie to upadłość w ramach własnego zarządu.

  4. Kurs akcji SSU spadł od czasu giełdowego debiutu w 2021 roku z 8 dolarów do zaledwie 0,017 dolara za akcję, co oznacza spadek wartości rynkowej z 3,2 miliarda do 6 milionów dolarów. Handel akcjami SSU został zawieszony w połowie października, aby powstrzymać swobodny spadek papieru wartościowego.

Wstęp

W lutym pisałem o kasku, który wielokrotnie ratował mi dupsko i po listopadowym wypadku, postanowiłem kupić kolejny.

https://bobiko.blog/2017/02/kask-rowerowy/

Przyznaję, że nie odrobiłem zadania domowego i dopiero na początku marca zacząłem rozglądać się za czymś nowym. Jesteśmy u progu najlepszego okresu całorocznego sezonu rowerowego i w związku z tym liczyłem na dostawę nowych partii kasków do ulubionych sklepów.

bikester - jeszcze w kasku 4f

Ostatnie zimowe dni spędziłem w kasku od 4F

Chyba troszkę się przeliczyłem.

Co lepsze? Sklep stacjonarny czy internetowy?

Mam spory moralny dylemat z zakupami rowerowymi, ale najczęściej wybieram sklepy internetowe z uwagi na oszczędności czasowe, jak i liczne promocje.

Kask Rowerowy

Gdzieś na wyprawie ? (Graziano De Maio @Unsplash)

Zakupy w sklepie stacjonarnym ograniczam do rzeczy pierwszej potrzeby, np. dętki, opony czy śruby (bądź szprychy), które potrzebuję na już. Zdarza się, że wpadam do takich sklepów celem przymiarki, np. kasku, ciuchów rowerowych czy lampek, aby “pomacać”, porównać i podyskutować ze sprzedawcami, a potem i tak dokonuję zakupu w sieci, gdzie przeważnie jest taniej (nawet przy doliczeniu kosztów przesyłki).

Człowiek szuka ekonomicznych rozwiązań poprzez zakupy w Internecie, zwłaszcza że dostępność danego towaru w sklepie stacjonarnym jest znikoma, praktycznie zerowa - na zamówienie. Sklepy oszczędzają i zamawiają towar raz na tydzień i przez co cały proces trwa dużo dłużej niż zamówienie na własną rękę.

Sklepy w sieci domeną doświadczonych rowerzystów

W odróżnieniu od zakupów w sklepie stacjonarnym, zakupy w Internecie są pozbawione pomocy doradcy. Sam, zanim na dobre zacząłem przygody z rowerem, turystyką rowerową i sportową, wielokrotnie konsultowałem się z fachowcami w sklepach rowerowych.

Potem przyszły z pomocą bardziej wprawione osoby, fora internetowe i tak dojrzewałem do zakupów online. Zaoszczędziłem mnóstwo czasu i pieniędzy, a także zyskałem możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyn - na szczęście to tylko 1 przypadek na 20 udanych zakupów.

Znać własne preferencje

Sami musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć poprzez konkretny zakup w sieci. Ba, przy takich sklepach online istnieje forma kontaktu z konsultantem poprzez mail czy telefon, ale najczęstsze pytanie (tak podejrzewam) dotyczy faktycznej dostępności towaru.

Robimy zakupy w sklepie Online

Skoro zdecydowaliśmy się na zakupy w sieci, to warto zrobić rozpoznanie pod kątem opinii sklepu, dostępności towaru i czasu realizacji zamówienia. Podobnie jak ze sklepami stacjonarnymi, w sieci są również takie o mocno zróżnicowanej jakości usług, stąd warto poznać najpierw opinie o sklepie na forach, na FB czy w Ceneo. No i zachęcam do stworzenia białej i czarnej listy sklepów, o czym poniżej.

Biała & Czarna lista sklepów rowerowych

Każdy szanujący się rowerzysta ma swoją białą i czarną listę sklepów rowerowych (stacjonarnych i internetowych), stworzonych na podstawie doświadczeń, przebiegu zamówienia (dostępność, czas dostawy i wreszcie obsługa posprzedażowa).

Posłużę się przykładami Bartka Danowskiego, który przygotował takowe listy w swojej rowerowej kolekcji na Google Plus (zwanym dalej miastem duchów): Biała i Czarna.  Warto podkreślić, że są to subiektywne opinie, czasem różniące się od naszych, ale warto wziąć to pod uwagę przy zamawianiu poprzez Allegro czy platformy własne tychże sklepów.

Też mam takie listy (zwłaszcza na Allegro), ale częściowo pokrywają się one z listami dostarczonymi przez Bartka. Warto je sprawdzić.

Dostępność towaru

Poza ceną - co jest kwestią na tyle oczywistą, że jej nie poruszam - i opiniami na temat sklepu, warto sprawdzić dostępność danego towaru / akcesorium, a w razie potrzeby skontaktować się z konkretnym sklepem. Polecam taki sposób, bo niekiedy bywa tak, że mimo dostępności na stronie czy Allegro, towar w chwili zamówienia staje się niedostępny, albo dostępny w przeciągu 4-20 dni (sic!)

Płatności

Pomijam Allegro, którego system płatności jest dobrze znany i nie ma się tu do czego przyczepić. Jest Blik, są szybkie mobilne przelewy (PayU, mBank, etc.). Zdarzają się wyjątki, w postaci manualnych przelewów, które z kolei wymagają czasu, aż księgowa w sklepie je potwierdzi i da zielone światło na wysyłkę.

https://bobiko.blog/2017/01/mbank-jest-ikona-mobilnosci/

Z zagranicznymi sklepami jest nieco trudniej; należy wziąć pod uwagę ograniczone możliwości płatności (podpięcie karty debetowej/kredytowej), kwestie przewalutowania czy dostępności usługi PayPal. Na szczęście na polskim rynku jest sporo usług, które umożliwiają szybkie przelewy z polskich kont walutowych, m.in. mowa o Przelewy24, które wspierają polskie standardy płatności, czego efektem jest powstanie Blika.

Dostawa

Najczęściej, zamawiany towar jest dostarczany przez kuriera osobiście albo do Paczkomatów (niegdyś mocno uwielbianych przeze mnie), z których mogłem odebrać paczki o dowolnej porze dnia - pomimo coraz to lepszych opinii o Poczcie Polskiej.

https://bobiko.blog/2013/12/paczkomaty-swietna-alternatywa/

Rowerowe zakupy za granicą w praktyce

Do zakupów za granicą podchodziłem jak pies do jeża, argumentując je wysokim kosztem dostawy i długim czasem oczekiwania na doręczenie przesyłki. Ale czy istnieją konkurencyjne sklepy zagraniczne (nie mówię o majfrendach) za miedzą, które wspierają polskiego konsumenta w krótkim czasie realizacji zamówienia oraz szybkim terminie dostawy?

bikester - strona glowna sklepu

bikester.pl - strona glowna sklepu

By to sprawdzić, dokonałem zakupu wspomnianego wyżej kasku rowerowego za pośrednictwem Bikester.pl.

Kilka słów o Bikester.pl

Polskojęzyczny sklep Bikester.pl należy do niemieckiego internetstores GmbH, działającego w branży rowerowej i outdoorowej (pod marką Addnauture). W ofercie ma ponad 40 000 produktów, niemal 500 marek, co warto podkreślić. Od lat kładzie nacisk na wysoką jakość obsługi i szybką realizację zamówień, a to wszystko za optymalną i konkurencyjną cenę.

Przygotowania do zakupu

Zacznę od najistotniejszego elementu: doboru odpowiedniego rozmiaru. Polega on na pomiarze obwodu głowy i spaceru po sklepach celem przymierzenia kilku modeli.

Mniej istotne elementy to ilość i wielkość otworów w kasku, które mają za zadanie dobrze wentylować głowę pod skorupą w trakcie intensywnych treningów. I wreszcie jakość wykonania (najczęściej mamy do czynienia z technologią in-mold, ale zauważyłem nowości w stylu MIPS).

Wybieramy

Zajrzałem do działu z kaskami, wybierając odpowiednie filtry:

Ogromna ilość pozycji do wyboru.

Jestem wzrokowcem, zwracam uwagę na styl, dlatego powyższy filtr ofert zwiększyłem o wybór koloru czerwonego i czarnego. W ten sposób listę propozycję zawęziłem do kilkudziesięciu pozycji, ale wciąż było o dużo za dużo. Ostatnim kryterium był filtr cenowy, zgodny z moim budżetem, jaki przeznaczyłem na dany kask.

bikester - specyfikaca zamowienia

Czy może taki kask?

Dostępność w Bikester.pl

Do wyboru miałem produkty uznanych firm jak Giro, Rudy, Uvex czy Lazer, ale szybko skorygowałem listę kasków do 4-5 pozycji o sprawdzonej dostępności, zarówno via www, jak i drogą mailową.

bikester - cholera nie ma !

No niestety… mojego rozmiaru nie ma - peszek

W chwili zakupu okazało się, że 2 pozycje z odpowiednim rozmiarem kasku zniknęły z listy i trzeba było zadowolić się pozostałą częścią. Nie było to dla mnie problemem - wręcz przeciwnie, wybór był ułatwiony i jeszcze tego samego wieczoru dokonałem zakupu.

Płatności

Bikester.pl, jako sklep zorientowany m.in. na polskich klientów, postarał się o sprawdzoną platformę do szybkich płatności. Dzięki Przelewy24.pl możemy w ciągu kilku minut zapłacić za zamówiony towar i nie martwić się z zaksięgowaniem - potwierdzenie przychodzi na maila w ciągu kilku minut.

bikester platnosci24

Pokaźne portfolio platformy płatniczej - a wśród nich jest Blik

A co najlepsze, bez problemu działa tam mój ulubiony Blik ;-)

bikester

Kask wylądował w koszyku

Dostawa

Z uwagi na lokalizację sklepu, jedyną formą dostawy jest usługa kurierska, realizowana przez DHL (w przypadku większych zamówień - UPS). Dzięki temu mamy możliwość śledzenia zamówienia za pomocą kodu trackingowego.

Co najważniejsze, dostawa kosztuje tylko 20zł, a w przypadku większych zamówień (powyżej 399zł za akcesoria czy ubrania oraz powyżej 2499zł w przypadku rowerów) dostawa jest bezpłatna.

bikester - po 2 dniach paczka dotarla

po 2 dniach paczka dotarla

Czas dostawy waha między 2 a 4 dni robocze; zamówiony w niedzielny wieczór kask dotarł do mnie w środę przed południem (a więc w ciągu 2 dni!).

Jest bardzo dobrze!

Podsumowując moje perypetie z wyborem kasku i pierwsze od dłuższego czasu zakupy poza granicami kraju, jestem pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w międzyczasie. Jest znacznie szerszy zakres wyboru rowerowych akcesoriów, w tym rowerów - nie jesteśmy w tym względzie uzależnieni od polskich przedstawicieli.

Nie ma ryzyka ukrytych kosztów, choćby prowizji od sprzedaży czy za przewalutowanie w wyniku płatności w innej walucie. Całość dopełnia szybkość realizacji zamówienia (choć słyszałem o wpadkach różnych zagranicznych producentów).

Kask w rzeczywistości

Zamówiony kask okazał się strzałem w dziesiątkę: idealny rozmiar, wysoka jakość wykonania i kwestia wizualna w pełni zgodna z linią kolorystyczną, nad którą piecze sprawuje moja narzeczona. W kwestii wytrzymałości, choć mam nadzieję, że nie będę tego sprawdzał na własnej skórze, to w kluczowej chwili spełni swoją pierwotną role.

bikester - kask giro

uniboxing: I jest on - Giro Savant

bikester

uniboxing: I jest on - Giro Savant

bikester

uniboxing: I jest on - Giro Savant

bikester

uniboxing: I jest on - Giro Savant

bikester

uniboxing: I jest on - Giro Savant

Zysk

Co mi to dało? Przede wszystkim czas zaoszczędzony na wertowaniu “zainwestowałem” w inne rzeczy jak chociażby treningi rowerowe, oglądanie ulubionych seriali na Netflixie czy pisanie kolejnego posta na blogu.

Co więcej, zyskałem wiarygodne miejsce do robienia rowerowych zakupów. Miejsce, które podchodzi do zamówień w taki sposób, jaki oczekuję od innych, czyli faktyczna dostępność towaru, szybka realizacja zamówienia i wysyłka.

Bikester

Materiał powstał przy współpracy z bikester.pl – polskojęzycznym internetowym sklepem rowerowym.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...