Skip to content

EasyTek - kolejny pilot do aparatów słuchowych

Posted on:10 kwietnia 2017 at 16:58
Reading TIme:5 min czytania
Feature Image for  EasyTek - kolejny pilot do aparatów słuchowych

W trakcie wielotygodniowych dopasowań nowych aparatów słuchowych, zdążyłem kupić kolejnego pilota do aparatów. Jest on  w pełni kompatybilny z najnowszymi modelami ze stajni Siemens: EasyTek, idealnie współgrającego z modelami opartymi na platformie Binax.

Zgrzyt

Przyznaję się, początkowo byłem zły na wymuszenie zakupu kolejnego pilota (MiniTeka miałem niecałe 2 lata), ale po analizie specyfikacji Binax (najnowszej na obecną chwilę), nie pozostało mi nic innego jak tylko zaakceptować takie rozwiązanie. Niestety, takie są reguły gry na innowacyjnym, technologicznym rynku.

https://bobiko.blog/2016/12/aparaty-siemens-insio-3bx/

Bardzo ważne uzupełnienie

Oczywiście, pilot ten nie jest rzeczą pierwszej potrzeby - bez niego mógłbym obejść. Jednak 7 lat temu do zakupu przekonała mnie pani protetyk. Jak łatwo się domyślić - było to strzał w 10, a dziś nie wyobrażam sobie, abym nie miał przy sobie pilota, chociażby w pracy, gdy słucham muzyki, a w trakcie prowadzenia auta mogę rozmawiać bez użycia telefonu. To jest tak naturalne, jak dla wielu noszenie inteligentnych zegarków.

EasyTek - w przyblizeniu

EasyTek - w przyblizeniu

Moi protetycy nie mieli łatwo przy dopasowaniu aparatów, zawsze pytałem o kompatybilność z poprzednim i z nowym pilotem. W zasadzie najważniejsza jest prawidłowa praca nowego kompletu, a pilot jako wspomagacz rozumienia mowy, jest “tylko” dodatkiem. Okazało się, że pilot nie jest dodatkiem, a bardzo ważnym uzupełnieniem w protetyce ubytku słuchu, zwłaszcza w moim przypadku.

Jeśli jesteś osobą, która jeszcze nie poznała możliwości takich urządzeń, koniecznie umów się z protetykiem na spotkanie. Fakt to nie jest tani zakup, ale naprawdę zwróci się dość szybko.

Na marginesie nadmienię, że każdy producent aparatów słuchowych ma w swoim portfolio takie urządzenia. I raczej bym odradzał zakup przestarzałego już systemu FM.

Jak to działa?

Sposób działania jest niezmienny od kilku lat - tak samo jak w przypadku Teka czy MiniTeka schemat jest niemal identyczny:

Siemens EasyTek - flow dzialania

Siemens EasyTek - flow dzialania

Siemens EasyTek - funkcje

Dla przypomnienia zacytuję fragment z opisu Miniteka:

Działanie pilota polega na pośrednictwie między aparatami słuchowymi (odbiornik) a nadawcami (np. smartfon) i to ono sprawia,  że moje aparaty stają się bezprzewodowymi słuchawkami.  Dodatkowo pilot posiada mikrofon, dzięki czemu otrzymuję kompletny zestaw bezprzewodowy, zarówno do prowadzenia rozmów jak i słuchania muzyki / audiobooków, bez konieczności zakładania słuchawek nausznych.

https://bobiko.blog/2015/01/pilot-minitek-udany-zakup/

Videoprezentacje

Znalazłem kilka fajnych wstawek z YT, które objaśniają, jak działają piloty:

https://www.youtube.com/watch?v=ZNGVzAjkzVQ

Na kanale Signia Hearing jest świetny film, który pokazuje, jak działa streaming muzyki zarówno przy użyciu Androida, jak i iOS.

https://youtu.be/VXOdbRYdrDE

Szersze wyjaśnienia można znaleźć poniżej (w języku angielskim):

https://youtu.be/\_7UnYkHUxNk

Popsuli wygląd EasyTek

W porównaniu do Miniteka, zamiast estetycznego prostokątnego urządzenia, wiszącego na smyczy, otrzymujemy EasyTeka w kształcie krążka (medalionu) wiszącego na szyi dzięki pętli antenowej zakończonej złączami - coś na wzór minijacka.

EasyTek - rodzina pilotow

EasyTek - rodzina pilotow

A propos tej pętli, to muszę przyznać rację mojej narzeczonej; boję się, że przez mało stabilne złącza pętli mogę zgubić pilota gdzieś w terenie. Muszę pomyśleć o lepszym rozwiązaniu.

Toporny wygląd, taki mały biznesowy - napisałbym bardzo kobiecy.

EasyTek - w praktyce

EasyTek - w praktyce

Krótszy zasięg działania

Zasięg działania, czyli odległość między pilotem a telefonem oraz pilota od aparatów, jest znacznie krótszy niż w przypadku MiniTeka. Specyfikacja mówi o 30cm zasięgu, podczas gd dla miniteka wynosiło 1m.

Ta sytuacja jest o tyle niewygodna, że muszę non stop nosić medialion na sobie​ z podłączonym kablem minijack​, gdy MiniTek leżał sobie na biurku i nie musiałem pamiętać o odpinaniu z kabla.

Z telefonem jest trochę dziwna sprawa. Gdy leży on na biurku, a ja maszeruje po pokoju, to BT nie rozłącza się. Ale gdy w czasie jazdy rowerem umieszczę telefon w tylnej kieszeni to pilot natychmiast ‘gubi’ połączenie via BT, uniemożliwiając rozmowę telefoniczną czy słuchanie podcastów.

Kwestia przyzwyczajenia, ale zawiodłem się.

Zalety EasyTek

Początkowo nie widziałem zalet, jakie tkwią w tym urządzeniu. Przekonałem się dopiero w trakcie testów, gdy aparaty wróciły z serwisu.

Tryb wyciszenia otoczenia

Ilość fizycznych klawiszy, wbudowanych w urządzeniu daje możliwość unikalnych kombinacji ustawień bez ingerencji protetyka słuchu. Zupełnie przypadkowo odkryłem tryb totalnego wyciszenia otoczenia, co pozwala na skupieniu się na muzyce, bądź podcastach.

Niby błaha sprawa, ale to bardzo użyteczna nowość w porównaniu do MiniTeka czy Teka - w ich przypadku tego typu ustawienie było możliwe dopiero po ingerencji protetyka, przy czym trzeba było wybrać albo totalną izolację, albo 50% wyciszenia otoczenia.

Cholernie przydatne w pracy na openspace.

Współpraca z aplikacją

To kolejny plus tego pilota ale nie jest ono ani rewolucyjne ani tym bardziej ewolucyjne. Podobne rozwiązanie istniało już przy MiniTeku, którego sposób działania jest niemal identyczne.

Za pomocą aplikacji EasyTek, współpracującej z pilotem, możemy podejrzeć aktualne ustawienia aparatów, uruchomiony program i sprawdzić stan baterii. W przypadku zaawansowanych funkcji aparatów (np. omawiany kilka postów temu carat binax 7bx) możemy wybrać kierunkowość działania mikrofonów.

https://bobiko.blog/2017/03/recenzja-siemens-carat-binax/

I w zasadzie tyle można wycisnąć z dedykowanej aplikacji. Tylko tyle i aż tyle ale mam nadzieję, że za kolejne 2-3 lata będzie jeszcze większa funkcjonalność tego typu aplikacji.

Ale podobne odczucia miałem 2 lata temu:

Na chwile obecną możliwości są zbyt ograniczone ale trzeba przyznać, ze brzmi i wygląda to obiecująco. Tym bardziej, że w sieci można wyczytać o pierwszym aparacie w pełni konfigurowalnym z poziomu takiej aplikacji.   Więcej o aplikacji napiszę wkrótce.

Ujednolicony standard ładowania

W dobie dzisiejszych urządzeń istotną informacją jest kompatybilny port usb, za pomocą którego można ładować pilota. W odróznieniu od poprzednich pilotów, projektanci zdecydowali się na zamieszczenie Micro-USB typu B, co rozwiązuje problem wożenia ze sobą kolejnej ładowarki / kabla. Wystarczy ten od telefonu

EasyTek - zestaw

Dłuższy czas pracy

Zauważalną zmianą jest również dłuższy czas pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania. Pilot posiada akumulator o pojemności 150mA, co daje:

Czas ładowania od 0 do 100% nie przekracza 120 minut.

Podsumowując - Ledwo na tak

Był to zakup poniekąd wymuszony z uwagi na zmiany technologiczne, jakie zaszły w najnowszych modelach z portfolio Siemensa. W stosunku do poprzednich pilotow, jest sporo zmian wizualnych oraz funkcjonalnych (np. wyciszenie tła) ale z subiektywnie rzecz biorąc były one nieprzemyślane, zwłaszcza w kontekcie wizualizacji wraz z dodatkowymi komplikacjami.

Ważne uzupełnienie flow w moim niedosłuchu

Dla osób dotąd nie posiadajacych takiego urządzenia zakup pilota może być tylko stratą pieniędzy. Dla mnie to must have, podobnie jak z smartfonem, komputerkiem rowerowym.

Oprócz tego, że jest tylko pilotem, pełni ważną rolę jako aystent w czasie prowadzenia auta, pomaga mi w rozmowie telefonicznej a takżę bez większych udziwień zamienia sie w słuchawki bezprzewodowe, transmintujące strumieniowo muzykę via BT / kabel MiniJack.

Pomimo wyraźnego niezadowolenia czy wątpliwych wartości dodanych, to w dłuższej perspektywnie zakup EasyTeka nalezy do dobrych decyzji, aczkolwiek wymuszonych.

Na marginesie, testuję kolejną, ostatnią - naprawdę ostatnią ;-) - parę aparatów słuchowych, pełnouszne Insio 3bx. Oczywiście zdam relację i ostatecznie podsumuję całość :)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...