Skip to content

Subiektywnie o Android TV

Posted on:3 marca 2017 at 14:15
Reading TIme:4 min czytania
Feature Image for  Subiektywnie o Android TV

Jako wieloletni użytkownik smartfonów z Androidem mam spory dylemat z obiektywną oceną systemu, jakim jest Android TV. Dlatego też w recenzji telewizyjnej przystawki uznałem, że powstanie na ten temat oddzielny wpis. Zatem, co jest nie tak z tym systemem?

Android TV - pozytywnie

Zanim przejdę do meritum, chciałbym zacząć od pozytywnej kwestii, których Android TV ma sporo. To świetny system, który rozszerza możliwości telewizora o inteligencję, jaką znamy ze smartfonów z zielonym robotem.

Uproszczony Interfejs

Względem smartfonowych braci, Android TV posiadam uproszczony, intuicyjny interfejs, którego rolą jest dostarczenie treści w maksymalnie wygodny dla użytkownika sposób. Wreszcie, korzystanie z Android TV nie wymaga od użytkownika posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej konfiguracji urządzeń, chociażby takich jak Xiaomi Mi Box 4k.

[caption id=“attachment_6134” align=“aligncenter” width=“800”]android tv źródło Google

Dzięki wsparciu Google Cast można strumieniować multimedia bądź udostępniać zawartość ekranu z laptopów / tabletów czy smartfonów na ekran telewizora bez kolejnych dodatkowych pośredników. To działa niemal intuicyjnie.

Prostota w konfiguracji

Widać, że proces konfiguracji został dobrze przemyślany. Uwzględniono tutaj posiadaczy zarówno smartfonów z Androidem, jak i tych spod znaku nagryzionego jabłka. Nie zapomniano także o tych, którzy nie mają jeszcze konta Google bądź chcą założyć dedykowane dla urządzenia - co kto woli, prawda?

[gallery type=“rectangular” size=“full” link=“file” ids=“6087,6086” orderby=“rand”]

Inteligencja

Dzięki takim usługom jak Google Movies / Music, Spotify czy Netflix, system personalizuje rekomendacje oraz ułatwia wyszukiwanie na podstawie “Big Data” użytkownika - bazy wiedzy opartej na wielu serwisach etc. Dla nowych użytkowników będzie to sporym utrudnieniem, ale po krótkim czasie, powiązaniu z innymi usługami, nastąpi poprawa personalizacji kluczowych funkcji systemu.

Xiaomi Mi Box 4k

Tak na marginesie brzmi to przerażająco, ale taka jest właśnie cena wygody.  W temacie “natywnych” funkcji systemu czyli odtwarzania multimediów z poziomu pendrive’a czy domowej chmury to nie ma najmniejszych problemów.

Bogactwo sklepu Google

Jedną z największych zalet platformy / systemu jest dostęp do zawartości Google Play, w którym znajdziemy aplikacje i gry, które znamy również z urządzeń mobilnych. I tak mamy multimedialne playery, międzynarodowe serwisy streamingowe, informacyjne, sportowe i rozrywkowe.

Android TV - oj robisz to źle

Niestety, zawiodłem się mocno. Po przeanalizowaniu zawartości sklepu dedykowanego dla telewizyjnej platformy wyciągnąłem tylko jeden wniosek: bieda z nędzą.

Gdzie są polskie aplikacje

Rozczarowanie jest dużo większe, jeśli dopowiem, że kupując Xiaomi z Android TV, myślałem głównie o rodzicach, którzy chcieliby mieć dostęp do materiałów online, choćby TVP czy TVN.

TVN nie przygotowało dedykowanej wersji aplikacji -  a więc nie ma powtórek wielu rozrywkowych edycji. Podobnie z TVP, które co prawda przeportowało TVP Stream, ale nie ma możliwości korzystania z VOD (skoro ktoś opłaca abonament RTV to powinien mieć bezpłatny dostęp do treści, prawda?). Ipla więcej nie działa, jak działa - jedynie co najlepiej im wychodzi to reklamy.

Google też się nie popisało

Obecność aplikacji Filmy Google czy Muzyka Google w Android TV nie powinna dziwić. Jeśli będziemy szukać jakiegokolwiek filmu czy muzyki, wyszukiwarka najpierw sprawdzi zasoby swoich i innych usług streamingowych, a potem dopiero globalnie via WWW.

[caption id=“attachment_6133” align=“aligncenter” width=“800”]android tv źródło: google

Niestety nie uświadczymy innych standardowych aplikacji, jak chociażby Dysk, Dokumenty czy Poczta. W kontekście dostępu do multimediów to Dysk Google powinien być jak najbardziej dostępny, by móc przeglądać zdjęcia, dokumenty czy filmy w trybie do odczytu. Skoro jest możliwość podpięcia klawiatury, to czemu by nie pisać notatek w Google Keep czy Google Docs?

Chrome? Zapomnij.

Alternatywne rozwiązania

Na szczęście braki aplikacji można uzupełnić na dwa sposoby: instalując je z pendrive / dysku sieciowego albo instalując KODI jako alternatywnego Dashboard, multiplatformowego odtwarzacza multimedialny z licznymi pluginami.

Instalacja *.apk

Pierwszy krok - szukanie plików apk. Jeśli chcemy zainstalować aplikację, której nie ma w dedykowanej wersji Google Play, to warto sprawdzić, czy jest dostępna na: ApkPure, ApkMirror czy ApkDownloader, a pobrane pliki wrzucamy na pendrive / Google Drive.

Drugim krokiem jest włączenie w ustawieniach możliwości instalacji plików z nieznanych źródeł.

  1. krokiem jest instalacja aplikacji w Android TV:
  1. krok - instalacja pobranych apk’ów - nie trzeba za bardzo wyjaśniać ;)

Jeśli ktoś wrzucił pliki na Google Drive, to w ES File Explorerze dodajemy konto Google Drive i z jego poziomu instalujemy apk’i.

Kodi i jego plugin

Kodi  (niegdyś XBMC) to multiplatformowe centrum multimedialne o potężnych możliwościach, opartych o kolekcje pluginów. Wśród nich jest ta SD-XBMC, zawierająca wtyczki, dzięki którym jest możliwość obejrzenia VOD z serialami, sportem online, telewizji online (zwłaszcza seriali i filmów).

Poleci cebulactwem, ale KODI jest realnym rozwiązaniem na niedostępność aplikacji w Google Play. Wśród dostępnych serwisów są takie jak CDA, Chomikuj czy WP TV.

Podsumowując: Jest nieźle

Pisząc recenzję Xiaomi Mi Box, nie chciałem, aby moja opinia o Android TV zaciemniła obraz samego sprzętu, który jest wart tej ceny i sprawdza się w domowych warunkach. Pomimo wad, rodzice są zadowoleni, bo mają kontakt ze światem i mogą korzystać z dobrodziejstwa sieci: YT, Netflix czy Spotify.  Zatem cel został osiągnięty.

https://bobiko.blog/2017/02/recenzja-xiaomi-mi-box-4k/

Osobiście nie jestem zadowolony z samego Android TV, choć mam świadomość, że wina leży po stronie dostawców aplikacji, którzy nie przygotowali specjalnej wersji - albo zrobili ją tak, że nie da się z niej korzystać. I realnie na tym tracą, zważywszy na istnienie alternatywnych rozwiązań, jakim jest chociażby Kodi wraz z wtyczkami. Zabawa z instalacją apk jest słabym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób nietechnicznych.

Nie skreślam Android TV całkowicie, ale nie wiem, czy skusiłbym na nowy telewizor z Androidem na pokładzie.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...