Skip to content

Samsung Galaxy S3: krótko o ArchiDroid 2.x

Posted on:24 stycznia 2014 at 16:04
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Samsung Galaxy S3: krótko o ArchiDroid 2.x

W komentarzach obiecałem, że napisze krótką recenzję nt użytkowanego obecnie romu na SGS3. I niniejszym wpisem czynię to. Przed Państwem ArchiDroid z linii 2.x, stabilny i elastyczny rom oparty na źródłach OmniRom Najnowsza stabilna wersja Archiego jest oparta na OAKP, skompilowanym przez społeczność, dzięki czemu mam okazję przetestować kitkatowych kilka ważnych zajawek  tej wersji. Oprócz tego dochodzą inne, jeszcze ciekawsze rozwiązania, które są zastosowane tylko i wyłącznie w tych romach.

Dlaczego ArchiDroid?

  1. Optymalizacja Nic tak nie cieszy jak dłuższy czas pracy akumulatora zarówno w czasie snu jak i w codziennej pracy, większa ilość dostępnej pamięci RAM czy
  2. Aroma Installer Świetny kreator instalacji roma z poziomu dotykowego Custom Recovery, dający pełną swobodę w wyborach opcji (Kernel / radio / launcher /  DPI ekranu). Co więcej, w trakcie kolejnej aktualizacji installer pamięta poprzednio zapisany preset. Oczywiście nie zapomina o backupie EFS
  3. ArchiDroid OTA Notyfikacja o każdej kolejnej stabilnej wersji, jaka zostanie opublikowana
  4. XPosed Framework Narzędzie do personalizowania Androida, jedno z najciekawszych w ostatnich czasach, zawierające moduły spersonalizowane dla konkretnych marek i modeli smartfonów. Z modułów polecam Xprivacy oraz GravityBox (choć nie wszystkim może to zadziałać)
  5. Google Apps dołożone Nie trzeba osobno instalować google Apps, można wybierać z poziomu Aromy
  6. ArchiDroid Apps Wiele appek, takich jak Chrome, Youtube, Facebook, Messenger, można instalować z poziomu wspomnianej Aromy
  7. Wsparcie Voice HD
  8. Optymalizacja konfiguracji Build.prop
  9. Wsparcie OpenPDroid

Dodatkowo ArchiDroid:

Jeszcze raz przypomnę, ze jest oparte na źródłach OmniRom, co oznacza że wszelkie feature killer są dostępne i dla Archiego.

Pocket Debian

Ale najciekawszy z tego wszystkiego jest sposób w jaki można aktualizować Archiego do najnowszej, nocnej wersji. Wszystko sprowadza się do pobierania plików za pomocą repozytorium (dokładnie Github) i z poziomu terminala zrobić / ugotować sobie roma. W jaki sposób, to @justArchi opisał na forum XDA.

Jest to możliwe dzięki projektowi pocket Debian, wdrożony w archiDroid dający jeszcze większe możliwości. Co to oznacza? Oprócz wspomnianego gita, możemy zainstalowac serwer www, openVPN, pythona? Perl? Ruby? Wszystko jest możliwe dzięki pocket Debian, który zastępuje BusyBox’a. Wg. justArchi, nie wymaga to używania emulacji, działa online i zajmuje aż 1MB RAMu i 40mb karty pamięci. Czy to dużo? No proszę Was.

Screeny

[gallery link=“file” ids=“2402,2401,2399,2400,2398,2396”]

Kilka słów o OmniRom

Logo OmniRom

Jeszcze taka ciekawostka. OmniRom to otwarty i niezależny od Cyanogen projekt, rozwijany przez społeczność, której nie spodobał się komercyjny charakter CM. Tak, CM rozpoczął działanie jako komercyjna spółka, którego partnerem sprzętowym stał się chiński Oppo. Sama komercjalizacja projektu sprawi, że rozwój modyfikacji, jaką jest CM, nabierze tempa ale kosztem samego licencjonowania rozwiązań oraz ich komercjalizacji - wszak spółka musi mieć jakiś zysk. W ten sposób powstał projekt OmniRom, którego rozwój wspierają Dees_troy (TWRP), Chainfire (SuperSu) czy Pulser.

Podsumowanie

Jestem ciekaw rozwoju, tym bardziej że obecny ArchiDroid rzeczywiście jest bardzo stabilny, szybki i gwarantuje dłuższy czas pracy. A sam rom oceniam bardzo pozytywnie, do takiego stopnia, że zastanawiam się dlaczego siedziałem tak długo na stockowym romie. Fakt, że nie ma tak świetnej appki jak camera z szajszunga ale znalazłem zamienniki, o których można powiedzieć że w 90% rekompensują ubytki.

Czasem zdarza się, że zawiesza się aparat ale znów mam dodatek restart camera by temasek i problem znika z głowy. Nie zaobserwowałem problemu z siecią GSM oraz WIFI, podobnie jak z drain po rozmowach (czy w trakcie) telefonicznych.

Jednym zdaniem, spokojnie rekomenduję to Wam. :)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...