Zeszłotygodniowa informacja o rozpoczęciu procedury aktualizacji SGS2 bardzo ucieszyła mnie jako posiadacza tego modelu, a zarazem uświadmiła mi, że jeszcze napisałem recenzji! Mea Culpa. Czas nadrobić zaległości z zeszłego roku.
Parametry techniczne
Samsung Galaxy S2 został na rynek wprowadzony w pierwszym półroczu 2011 roku - a dokładnie 10 maja wg Wikipedii ↗. W chwili premiery imponował świetnymi parametrami technicznymi::
- Wymiary (wys x szer x grub): 125,30 x 66,10 x 8,49 mm
- Waga: 116g
- Wyświetlacz: Super Amoled+ (16M Kolorów, 480 x 800px / 4.27”)
- Pamięć wbudowana: 16GB
- Pamięć zewnętrzna: do 32GB (micro SD / micro SDHC)
- Pamięć RAM: 1GB
- Standardowa Bateria Li-Po 1650mAh
- Procesor: 1.2GHz S3PV310 (dwurdzeniowy ARM Cortex A9 ↗)
- Standardy sieci: HSDPA / HSUPA (21 Mbit’s / 5.76 Mbit/s) / HSPA / HSPA+
- Standardy WiFi: v802.11 a/b/g/n
- Aparat - tył: 8Mpx 3264 x 2448px
- Aparat - przód: 2Mpx 1600 x 1200px
- Video: 1920x1080 px (h.263, h.264 - 30fps)
- Inne: A-GPS / NFC / DLNA / RDS
Jakoś wykonania
Galaxy S2 jest bardzo lekkim smartfonem ważącym tylko trochę ponad 110g i jak na 4.2” bardzo dobrze się go trzyma w dłoni. Jakość wykonania jest na wysokim poziomie, wszystko jest dopasowane, nic nie odstaje i nie hałasuje. Jedyną wadą w obudowie, jaką zauwazyłem, to niestety ramka ekranu, z której sreberka schodzą od zakładania / wyciągania z oryginalnego uchwytu samochodowego. W porównaniu do LG, telefon jest zdecydowanie cieńszy, lżejszy, a zarazem większy ale czuć różnicę materiału - plastik, z którego zrobiono LG ↗, jest (chyba) jakościowo lepszy niż to, co zastałem w samsungu.
Miałem okazję bawić się starszą wersją i wiecie co mnie najbardziej w niej irytowało? Slot microusb z prawej strony! To było dla mnie niezrozumiałe, bo ten sam błąd popełniono przy leciwym i zapomnianym już LG GT540 ↗. Tozwiązanie to było cholernie niewygodne przy trzymaniu podczas ładowania czy kopiowania danych. W przypadku Galaxy S2 projektanci poszli po rozum do głowy, umieszczając slot micro-usb w dolnej części czyli tam, gdzie od lat jest jego miejsce.
Wyświetlacz
Ekran 4.2” w chwili premiery był zaliczany do największych, dziś jest stawiany jako optymalny wybór wśród dzisiejszych gigantów. Super Amoled+ to jedna z największych zalet tego telefonu, ukazuje bardzo ostry obraz, wiernie odwzorowuje szczegóły i kolorystykę. Bezproblemowo można oglądać filmy w Full HD (przyjemnie ogląda się seriale z netu) i równie dobrze działa podgląd przy robieniu zdjęć. Good Job.
Akumulator / bateria
Standardowo jest wyposażony w 1650mAh, ale z uwagi na kszałt telefonu, zwłaszcza tylnej obudowy, jest możliwość kupna akumulatora o nieco większej pojemności (i tym samym innej klapki na tył). W zestawie miałem zarówno 1650 jak i 2000mAh, także ze stajni Samsunga i rzeczywiście różnica jest znacząca. Tylko znów, nie chce mi się bawić w przekładanie baterii, zmiany klapki, bo od tego mam Powerbanka ↗. Czas pracy na akumulatorze o większej pojemności mieści sie w granicach 12-18h, w zależności od użytkowania telefonu przy wifi i/lub gsm.
Jak dla mnie - wystarcza.
System
W chwili premiery telefonu na europejskim rynku, SGS2 był wyposazony w Androida w wersji 2.3.6, która nie do końca wykorzystywała pełną moc dwurdzeniowego procesora, ale w ciągu kilku miesięcy pojawiłą się kolejna aktualizacja do 4.0.4, która wprowadza zupełnie inny wygląd systemu jak i autorskiego launchera - TouchWiz (za którym tak szczerze nie przepadam).
Sam telefon działa o wiele stabilniej niż LG. Nie musiałem martwić sie z wyciekami pamięci czy chwilowym zamuleniem. No ok, o wadach będzie za chwilę, ale kurcze wszystko płynnie chodzi. Przeskakiwanie między róznymi programami, odpalenie aparatu, zapis filmu, odczyt sms, słuchanie muzyki czy granie w NFS:MW ↗.
Oprócz standardowego launchera TouchWiz, dołączono szereg przydatnych aplikacji, których nie znajdziecie w custom-romach opartych na CyanogenMod:
- Kies Air - bezprzewodowa synchronizacja miedzy Samsungiem a komputerem
- Polaris Office - mobilny pakiet biurowy
- Samsung Apps - Samunsowy sklep z aplikacjami i grami
- Social & Game Hub - integracja społecznościowek i kont pocztowych oraz gier
- AllShare - dzielenie się muzyką, filmami i zdjęciami w domowej sieci miedzy urządzeniami, obsługujący standard DLNA ↗
Pomimo upływu czasu i pojawienia się dość licznej konkurencji, bo przecież mamy nowe modele z rodziny Galaxy, zwłaszcza S3, konkurencji (HOX ↗+, Xperia series ↗ etc) to ten telefon dalej wzbudza zainteresowanie i jest na topie zarówno na rynku miedzy operatorskim jak i na wolnym czyli synomim Alegro.
4.1.2 dla dwuletniego modelu
Popularność modelu sprawiła, że Koreańczycy postanowili przygotować następną z kolei poważną akutalizację, która znacznie przyśpiesza pracę, a zarazem dodaje kilka rozwiązań. Są to nowości znane z nowszych modeli Galaxy S3 i Note II. Co takiego wprowadzili? Pozwólcie że zacytyję fragment wpisu Czujnego ↗:
- Wspomniany interfejs z SGS III i Note II
- usługę Samsung S Cloud
- ulepszone funkcje aparatu
- nowy Ekran Blokady z wieloma możliwościami personalizacji
- nowe funkcje takie jak Direct Call, Smart Stay and Pop-up Play
- nowe widżety (te z SGS III)
- 2 tryby pulpitu głównego
- nowy pasek powiadomień z nowymi elementami szybkiego dostępu
Wady?
Pomimo tak olbrzymiej ilości zalet, jakie niewątpliwie ma ten telefon, muszę jednak napisać o kilku wadach, mniejszych lubi większych, ale niestety obniżających końcowa ocenę.
Przede wszystkim zdarzają się restarty telefonu (raz na zimno, a raz na ciepło) w najmniej oczekiwanej chwili - raz z powodu wieszającej się klawiatury, a czasem z nieznanych przyczyn. To jeszcze ujdzie, bo najgorsze jest dla mnie nagły spadek poziomu akumulatora.
Taki spadek jest spowodowany nagłą zawiechą, odczuwalnym wzrostem temperatury i w tej sytuacji należy niestety wymusić reset (długie wciśnięcie przycisku power). Dziwna sprawa.
Drugim z głównych mankamentów, a jednocześnie fail Samsunga. Otóż wypuścili aktualizacje, które mogą spowodować hardbricki - w wolnym tłumaczeniu uceglenie na amen. Więcej informaji na ten temat znajdzie na niezawodnym jak dotąd polskim forum ↗. Poniżej prezentuję screen poświadczajacy ze mam chip podatny na hardbricka.
Prawdopodobnie aktualizacja naprawi błąd, ale różnież możnaby rozwiazać to za pomocą Odina, pobierając paczkę ze sprawdzonego źródła.
Przykłady zdjęć
Świetna inwestycja
Nie byłoby SGS2 w moich rękach gdyby nie propozycja brata, od którego go odkupiłem łącznie z dwoma etui, klapką do mniejszej baterii, baterię oraz w pełni funkcjonalny i oryginalny uchwyt samochodowy za dość konkurencyjną cenę. Galaxy S2 przypadł mi do gustu tak bardzo, że nie czuję potrzeby zmiany telefonu na coś nowszego i lepszego, jak chociażby jego następcę - S3. Galaxy S3 są rewelacyjne, cholernie szybkie ale trochę za duże i miałbym problem z obsługą podczas długich wycieczek rowerowych.
Jednej rzeczy nie jestem pewny. O ile LG P990 ↗ był przeze mnie maltretowany w terenie, o tyle nie wiem jak będzie zachowywać się Samsung w różnych warunkacj pogodowych - na razie sprawdza się w warunkach zimowych, co zapewne zauważyliście na zdjęciu.
Także do tematu jeszcze wrócimy :)