Od dłuższego czasu testuję ICS’a z przecieku, który ktoś na forum podrzucił – bez obaw, pochodziło z oficjalnego serwera LG. Miałem instalować zaraz, jak tylko zapoznałem sie z tematem ale powstrzymałem się z wielu powodów. Chocby dlatego, że to jest przeciek, nieoficjalne oprogramowanie. Po wielu odbytych rozmowach via GG, wpisach na forum, nadszedł czas na podsumowanie. Szczerze? Jest bardzo dobrze!
Sporo zmian – partycja systemowa
Od strony technicznej wiele się zmieniło, choćby większa partycja systemowa. Dla zwykłego użytkownika nie ma ono jakiegoś specjalnego znaczenia, w przeciwieństwie do tych bardziej pro – ROMy, rozwijane na bazie CM7/9/10, mają mniejsza partycje a jego tzw wzorcem jest.. GB 2.3.4.
LG UI 4.0
Pierwsza zmiana to odświeżone, świetnie działające LG UI 4.0, ktore zostało zbudowane w oparciu o specyfikację dotyczącą ICS. Dzięki temu interfejs wygląda bardzo podobnie do znanego z modeli konkurencji, a zarazem wyróżnia się pośród nich poprzez jaśniejsze kolory, wysokiej jakości wykończenia (ikonki, fonty, odwzorowanie kolorów itp). I tym samym staje się godnym rywalem dla np. Sense, Nova czy Touchwiz. Jednak 512MB RAMu daje o sobie znać, bo mimo znacznej optymalizacji, nadal należy spodziewać się lagów.
Sami przyznajcie, ze jest świetny? Poniżej prezentacja z Youtube :)
Problem z pamięcią
Największym mankamentem LG w wersji 2.3.x było właśnie kiepskie zarządzanie pamięcią, co w efekcie prowadziło do wycieków pamięci (memory leak) i częstych restartów telefonu – pamietajmy, ze ma około 500MB do dyspozycji.
W wersji ICS problem ten został rozwiązany – przynajmniej tak mi się wydaje. Telefon praktycznie od kilku dni działa bez konieczności restartu (jeśli już, to robi sam) i prawie zawsze jest gotów do pracy. Kiedy potrzeba, sam killuje niepotrzebne aplikacje.
Bateria
To było jedno wielkie nieporozumienie . w ciągu 6-8h potrafiło zezreć akumulator o pojemnosci 1500mAh! Do tego dochodził brak inteligentnego zarządcy dla dwurdzeniowego procesora (przypominam, Tegra2) i w ogóle GB nie był stworzony do pracy więcej niż jednym rdzeniem.
W ICS zdaje sie, że problem został rozwiązany. Przykładowo, telefon wytrzymał ponad 48h na czuwaniu, przy czym było włączone WiFi, odbyłem kilkanaście rozmów i w sumie też przeglądałęm Internet, pograłem. Wynik świetny, lecz oczywiscie im częściej się używa, tym czas pracy jest krótszy. Wystarczy, że popracuje około 18-21h w ciągu dnia.
Zdjęcia i jakość filmów
Tak patrząc na wykonane zdjęcia LG, można zauważyć że i tu doszło do znacznej poprawy ale nie jestem z nich zadowolony. Tym bardziej, że dla porównania SGS2 robi to o wiele lepiej i szybciej niż jego zeszłoroczny konkurent z górnej półki.
Poniżej klika zdjęć zrobionych LG2X.
Instalacja ICS
To, co mi się najbardziej podoba w Androidzie (zwłaszcza w LG), to różnorodne metody instalacji ROMu. Każda z nich wymaga odrobinę cierpliwości i czasu, żeby przeprowadzić całą operację. I jeszcze jedno. W teorii można zbrickować telefon, w praktyce trzeba mieć pecha, żeby do tego doszło.
Skoro instalowałem Cyanogenmoda, to doszło do zmiany systemu plików pamieci flash z EXT3 na EXT4. W tej sytuacji najprostszą i najszybszą metodą przywrócenia oryginalnego romu jest instalacja via Smartflash albo KDZ. Oczywiście, mozna bawić się via CMW, tylko po co?
Ja skorzystałem z metody Smartflash (KDZ wcześniej stosowałem przy okazji ręcznej aktualizacji GT540), która ukradła mi aż (tylko) 10 minut. Zaznaczam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody – podejmując jakąkolwiek decyzję, narażasz się na utratę gwarancji bądz teoretycznie trwałe uszkoczenie telefonu.
Blędy, które znalazłem
- Problem z WiFi – raz po raz gubi połączenie z siecią, mimo ze do rutera ma jakieś 2-3 metry;
- Backup / Restore z Google Play – jeśli wcześniej używaliście z backupu i wiecie jakie to wygodne jest, zrezygnujcie tym razem; wystąpią problemy z poprawnymi połączeniami sieci;
- Akumulator – na początku krótki czas ale wraz z kolejnymi cyklami, czas pracy będzie znacznie dłuższy;
- Launcher – zdarzają sie krótkotrwałe lagi, w tej sytuacji albo należy je zaakceptować albo zainstalować np. nova launcher;
Podsumowanie: Jest bardzo dobrze.
Ze zmian, jakie zaszły w wersji v28g jestem bardzo zadowolony i liczę na to, że kolejne niedociągnięcia zostaną zniwelowane w końcowej wersji, publicznie udostępnionej do pobrania. Cieszę się, że kolejne wydania od LG, choć są rzadkie, to nie dostarczają śmieci, choćby w postaci klienta do Twittera badz FB – wolę je instalować na własną rękę. Jak dotąd nie wgrałem roota, podobnie jak w SGS2, nie widzę takiej potrzeby – wszystko działa jak należy.
Zastanawiam się, dlaczego tym razem zespół z LG postanowił zablokować bootloader? Czemu ma to służyć, skoro od samego początku chwalono ten produkt właśnie za otwartość. Na marginesie, na XDA znajdziecie metody odblokowania, zrootowania, instalacji CWM czy flaszowania rom w wersji Lite.
Natomiast nie wiadomo kiedy wyjdzie upragniona aktualizacja – póki co, z serwerów LG nie da się pobrać a ptaszki ćwierkają, że pojawiła się wersja v30a – sam program aktualizacyjny również wymagał update’u. Czy to oznacza, że tym razem bedzie Jelly Bean? Miejmy taką nadzieję.
512MB RAM to za mało aby dashboard było płynne? W głowach się poprzewracało, a raczej zatrudnia się tłuków ;)
Wiesz, jak ktoś nie jest wymagajacy, to te 512MB to zupełnie wystarczy do codziennego użytku. :)
Wiesz, iPhone 4 dokładnie tyle ma ;) ale nie mówię o sobie „niewymagający”
Inna kwestia, ze mogę zmienić launcher i bedzie jeszcze szybszy. Tylko znów, pamiętaj ze jest to testowy ROM, wiec wiele możę się zmienić.
Myslisz ze propozycja nowego Rom’u od Lg jest ciekawsza, niz cm10? Jest sens przerzucac sie na oficjalne oprogramowanie od Lg, czy raczej sledzic aktualizacje cyanogen’a?
Wydaje mi się, że jest na tyle ciekawa propozycja, ze na razie zostaję przy tym romie – zobaczymy kiedy sie tak naprawdę wysypie. Natomiast z CM10 jest ten problem, ze raczej wstrzymali publikację kolejnych aktualizacji. I z tego co przeczytałem, to raczej z powodu przecieków. Jak wspomnialem wyżej, 4.0.4 ma nieco większą partycję systemową, zatem trochę kłóci się to z dotychczasową polityką CM dla tego modelu.
Ciekawy jestem czemu w poprzedniej wersji v28g nie chciał łączyć mi z siecią i kartą sim. Wpisywałem kod pin, i nic, żadnego sygnału (kreski)
Polecam przed instalacją via Smartflash wyjąć kartę sim. Ja nie wyjąłem i nie działała
Zainstalowałem V30a z xda.dev przy pomocy smartflash. Był to ROM z listopada ale w komentarzach było napisane, że to ten sam z 6(7?) grudnia. To prawda? Testuję go od kilku godzin i nie jestem zadowolony. Bateria padła po 3 godzinach używania, a lagi są koszmarne. Chyba powrócę do GB. Która wersja systemu (z pośród wszystkich dostępnych) jest najszybsza, najbardziej stabilna i o umiarkowynym stopniu zużywania baterii (wg. mnie to 10-15 godzin przy dość instensywnym użytkowaniu- mail push, facebook, komunikator i 3g)?
V30a wypuszczony, oficjalny ics już niedługo! http://sevencolourgossips.wordpress.com/2012/12/08/android-4-0-ics-update-for-lg-optimus-2x-its-late-but-better-that-never/
Zainstalowałem oficjalny v30a z tej strony
http://forum.android.com.pl/f316/oficjalny-ics-v30a-dla-p990-232620/
Instalacja smartflashem bezproblemowa trwała 7,5 minuty.
Jak na razie wszystko wydaje się działać, bateria trzyma dobrze.
Jednakże od czasu do czasu zdarzają się jakieś przycięcia, ale ogólnie jestem zadowolony.