Skip to content

Nowy rower?

Posted on:7 marca 2012 at 12:00
Reading TIme:2 min czytania

Sytuacja na rynku rowerowym jest dość interesująca,  gdyż w ostatnich latach panuje moda na rowery, co przekłada się na wzrost ceny zarówno całego roweru i jak jego podzespołów. I niestety też automatycznie pogorszyła się jakość produktów, które trafiają do sklepów i marketów rowerowych.  A ja u progu nowego, piątego już, sezonu rowerowego musiałem dokonać wyboru: czy remontować  stary ale wciąż wygodny rower czy lepiej zaoszczędzić i kupić nowy z lepszym osprzętem.  Zaprawdę powiadam Wam, nie było to łatwe.

Remont vs  Zakup

Plan na 2012 zawierał m.in.: remont starego albo zakup nowego roweru z lepszym osprzętem. Długo zastanawiałem się nad modyfikacją starego, bo wydawało się, że jest to opłacalne. Zaangażowałem kilku moich rowerowych znajomych i starałem wybadac, co polecają i na co zwrócić uwagę.  Gdy sformalizowała sie pierwsza wersja listy zakupowej i podliczyłem koszta takich zabiegów,  dojrzałem do … zakupu nowego roweru z porównywalnym osprzętem.  A dlaczego tak? Otóż kwota, jaką miałbym wydać na części, pokrywałaby się z wartością całego roweru. Zatem szybka piłka, zaplanowanie wydatków, organizacja kalendarza pod kątem szukania i.. obserwacja aukcji na allegro

Allegro i zmowa producentów

No właśnie z allegro jest sytuacja bardzo ciekawa, żeby nie powiedzieć tragiczna. Od jednego sprzedawców stacjonarnego sklepu rowerowego dowiedziałem się, że producenci rowerów wręcz zabronili takim sklepom wystawiać po zaniżonych cenach pod groźbą zerwania umowy.  Nie wiem na ile to jest prawdziwe ale sytuacja na allegro zdaje się potwierdzać przypuszczenia, bowiem żadnej ciekawej oferty nie wyłapałem.  Albo znajduję jakieś dziwne konstrukcje prawie-nówki albo używki, w których widac ogromne  zużycie osprzętu, już nie wspominając o.. rdzawych łańcuchach (na litość boską, ciężko wymienić?).

Dealerzy znanych producentów

W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak podejrzeć oferty dilerów w Internecie i wyszukać możliwie optymalnego rozwiązania - najkorzystniej wychodziły rowery z rocznika  2011 i 2010 (te ostatnie to rzadkość).  Pod koniec lutego miałem okazję być  w Cyklotourze, cieszący się b.dobrą opinią market rowerowy łącznie z obsługą techniczną a wcześniej drogą mailową  omówiłem  się na przegląd rowerów, przygotowanych dla mnie. Niestety obsługa dała ciała a ja nic konkretnego znaleźć nie mogłem - mam na myśli ceny, bo jakość była z najwyższej półki.

Niemniej udało mi sie wyhaczyć  w okolicy dobry sklep rowerowy, którego właściciel zgodził się na obniżkę ceny za rower - myślę, że jeszcze można coś dla siebie utargować. :)

Podsumowując

Jeśli szukasz dla siebie roweru to:

  1. Zastanów się, jakie jest przeznaczenie roweru?
  2. Ile $$ chcesz przeznaczyć na rower?
  3. Czy potrzebujesz na jutro czy raczej masz na to czas?

To znacznie ułatwi filtrowanie ofert pośród dilerów i jak na aukcjach na Allegro. I tego sie trzymajmy a dla niezdecydowanych polecam zeszłoroczny ale wciąż aktualny miniporadnik kupującego - zwłaszcza na zamieszczone niżej linki warto spojrzeć.

A Wy macie już jakieś plany rowerowe na 2012 rok? :) Podzielcie się.Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...