Skip to content

KeepassDroid - darmowy manager haseł na Android

Posted on:14 marca 2012 at 01:00
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  KeepassDroid - darmowy manager haseł na Android

Coraz częściej dochodzi do przejęcia kont z powodu słabych haseł, których łatwo się pamięta.  Zatem postanowiłem zaproponować Wam rozwiązanie w postaci KeePass, darmowego menadżera haseł, dostepnego dla każdej platformy, łacznie z Androidem i linuksowymi dystrybucjami.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Warto zaznaczyć, ze KeePass jest projektem open-source’owym z certyfikatem OSI; oznacza to, że wszelkie algorytmy szyfrujące są realizowane prawidłowo a jednocześnie możemy spojrzeć do źródeł samego programu.  Skoro mowa o algorytmach, to baza danych jest  zabezpieczona jednym głównym hasłem lub plikiem klucza a jednoczesnie jest szyfrowana przy użyciu sprawdzonych algorytmów: AES i Twofish. Baza danych to nie tylko hasła ale także inne pośrednie dane takie jak: loginy, piny, adresy WWW itp, które także podlegają szyfrowaniu - nie ma szans na wyciek danych.

Przemyślano także proces kopiowania danych do pamięci urządzenia, nawet jeśli zostanie ono zbuforowane na dysk;  każde dane w pamięci są chronione i szyfrowane przy pomocy klucza sesji. Jeszcze jedna ważna zaleta; tryb auto-type pozwala na obejście keyloggerów, osadzonych w słabo zabezpieczonych systemach operacyjnych. Oznacza to, ze nie używając klawiatury, możemy bezpiecznie zalogować się do zabezpieczonego programu bądź strony.

Wieloplatformowość

Status programu open-source umożliwia stworzenie portu aplikacji na inne systemy operacyjne, także i te mniej popularne, dzięki czemu doczekaliśmy się KeePassDroid dla Androida, KeePass2 dla linuksa (obsługujące standard 2.x) czy po prostu  KeePass dla Windows 7/8 (wymagane jest środowisko .NET).  Warto zajrzeć do działu Download i zapoznać się z nieoficjalnymi wersjami projektu.

Rozbudowana baza pluginów

Jest świetnie rozbudowana, co świadczy o tym, że jest przez cały czas rozwijana przez sympatyków i programistów. Dzięki pluginom możemy rozwiązać wiele problemów z kompatybilnością z innymi bazami haseł, synchronizacją np. z kontem na dropbox czy też obsługą haseł w ulubionej przeglądarce internetowej.

Przykład z pierwszej ręki: KPDataSave umożliwia synchronizację bazy danych z kontem dropbox poprzez odczyt i zapis. Jest to rozwiązanie dla osób, którzy nie mogą instalować dropbox (np. w firmie), korzystają z cudzego urządzenia.

KeePassDroid

To jedna z najważnejszych aplikacji w moim LG2X, umożliwiajaca dostęp do wielu stron, z których dotychczas korzystałem na laptopie z wiadomych powodów. Popularność urządzeń z androidem sprawia, że coraz więcej firm z branży bankowej, multimedialnej itp. wypuszcza  mobilnych klientów, odpowiedzianych za komunikację między użytkownikiem a serwerem. Świetnym przykładem jest tu oficjalna aplikacja mBanku, z której często korzystam przy pomocy własnie KeepassDroida -mankamentem jest brak wbudowanej synchronizacji z np. kontem na dropbox.com

KeepassDroid jest dostępny na stronach Google Play :)

Podsumowanie

Moim zdaniem, to jeden z najlepszych programów z tej kategorii w Internecie, który w żaden sposób nie integruje się z chmurą, choć sami możemy umieścić zabezpieczony i zaszyfrowany plik bazy haseł.  Używam od bardzo dawna, jeszcze za czasów pierwszych miesięcych na PWSZ w Gnieźnie, kiedy to wspólnie z Lukersem odkryliśmy zalety i wady tego programu. I od tamtej pory nie rozstaję z nim, nawet wtedy,  gdy miałem leciwego symbania a port aplikacji … delikatnie mówiąc…był stworzony metodą byle-jak.

Warto zadbać o własne bezpieczeństwo

Youtube

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=4lG58DoXH-c&w=596\]

QR-CODEMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...