Skip to content

Console2 - całkiem udany wiersz poleceń w Windows

Posted on:29 stycznia 2012 at 23:28
Reading TIme:3 min czytania
Feature Image for  Console2 - całkiem udany wiersz poleceń w Windows

W związku z poszerzeniem wiedzy o rozproszonym systemie kontroli wersji GIT, pojawiło się pytanie… czy łatwiej jest wpisywać polecenia w konsoli/terminalu  czy raczej warto jest instalować graficzną nakładkę (np. TortoiseGIT). W przeciwieństwie do uniksowych dystrybucji, Windows nie może pochwalić się rozbudowaną konsolą, przez co obsługa jest niezwykle toporna. W Internecie znalazłem całkiem ciekawy i przyjemny programik, który uzupełnia braki windowsowego cmd.exe

Console2

Console2 to aplikacja rozszerzająca możliwości wiersza poleceń o kilka ważnych  i niezwykle przydanych funkcji. Przede wszystkim są to:

Niejaki Jazz podjął się dokładniejszej recenzji funkcji poprzez  ten artykuł - zapraszam do czytania.

Program, właściwie beta wersji 2.00b148, na licencji opensource  jest do pobrania na stronie source forge.  Jest rzadko aktualizowany ale wszelkie błędy są w miarę szybko usuwane.  I co więcej, nie trzeba nigdzie instalować, wystarczy rozpakować gdzieś na dysku i uruchomić.

Console2 + GIT Bash

O rozproszonym systemie kontroli wersji będę wielokrotnie wspominał ma łamach blożka, tymczasem zajmijmy się konfiguracją Console w taki sposób by móc uruchomi w nim Basha, dedykowanego dla GIT’a.  Nie jest ona trudna ale jak na Windowsa przystało, trochę jest skomplikowana. Standardowo wszelkie pliki wsadowe są uruchamiane w domyślnym CMD.exe

Istnieją dwa sposoby:

  1. Modyfikacja rejestru w systemie + ustawienie parametrów w zakładce Wystarczy utworzyć pliczek rozszerzeniu *.reg (wczesniej zalecam zrobie kopie rejestru) i wkleić zawartość:

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\git_shell2] @=“Git Console Here” [HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\git_shell2\command] @=”\”:\-sciezka-\-do-katalogu-\\Console.exe\” -t \“-nazwa zakładki-\” -d \“%1\""

następnie w nowo utworzonej zakładce, o nazwie -nazwa zakladki-, wpisać taką zmienną w polu shell:

“-sciezka-do-katalogu-\msysgit\bin\sh.exe” —login -i

  1. Utworzyć skrót do programu i w ścieżce docelowej wkleić taką zawartość:

Console.exe -t nazwa-zakladki -d

a następnie utworzyć zakładkę, nazwanąi wpisać taką zmienną w polu shell:

“-sciezka do katalogu-\msysgit\bin\sh.exe” —login -i

W obu przypadkach powinno zadziałać. Tylko pamiętajcie o poprawnych ścieżkach i nazwie zakładi :)

Efekt powinien być taki:

Putty

Nie muszę przedstawiać czym jest Putty i myślę, że jest podstawowe narzędzie każdego web-developera, administratora, pracującego w systemie Windows.

Okazuje się, że również możemy odpalić go w tejże console2 ale trzeba też troszku wyklikać. Nie będę powtarzał się i polecę ten wpis Grega Ferro, który wyłożył to perfekcyjnie, wyjaśniając każdy krok. W skrócie: należy w zmiennej środowiskowej dopisać ścieżkę do katalogu z PuTTY. To wszystko.

Aby zalogować się do serwera należy wpisać polecenie:

plink.exe -ssh login@adres-serwera

i czekać na ekran powitalny serwera.  Jeśli używaliśmy wcześniej PuTTY to z pewnością mamy kilka zapisanych ustawień, z których można używać i w Console2:

plink.exe -load nazwa_profilu

Jeśli chcemy to mieć w zakładach oto wyżej wymienione polecenie możemy wkleić w polu shell, jednak za każdym razem trzeba wpisać login i hasło - aby zautomatyzować proces logowania i autoryzacji, poczytajcie wpis Łukasza Więcka, tylko pamiętajcie o kwestiach bezpieczeństwa!.

Niestety z niewiadomych przyczyn, MC, tekstowy program do zarządzania plikami i folderami, działa nieprawidłowo w console2 i póki co, nie znalazłem rozwiązania.  Poniżej screen:

Szkoda.

Windows PowerShell

PowerShell to nowsza ale bardziej rozbudowana wersja interpretera poleceń MS dla wszystkich aktualnie używanych systemów operacyjnych rodziny Windows. Pełna integracja z .NET Framerwork, środowisko do wykonywania zadań administracyjnych oraz obiektowa logika poleceń to główne zalety.

Przyznam, kiedyś próbowałem nauczyć się podstaw obsługi PowerShella ale… coś mnie jednak odrzucało. Może dlatego, że PS nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej blogosferze. Może kiedyś, jak  zajdzie taka potrzeba, to wezmę sie za to. Chyba, że ktoś przedstawi sensowne kursy do PS.

I chyba wrócę do Ubuntu

Chyba ponownie dojrzewam do zmiany systemu operacyjnego czyli do instalacji nowego ubuntu, choć kuszą mnie ArchLinux’em. Pisałem wcześnej o powodach ucieczki do Windows7, którą skutecznie obroniłem w październiku.  Ostatnie zmiany w  środowisku graficznym Ubuntu niezbyt przypadły mi do gustu  i zacząłem szukać dla siebie alternatywy. Postanowiłem dać szansę KDE4, w którym kiedyś sie zakochałem. Pewnie o tym wkróce napiszę :)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...