Skip to content

Nowy pomysł na oświetlenie roweru

Posted on:12 sierpnia 2011 at 14:45
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Nowy pomysł na oświetlenie roweru

Zdarzało się, że kilka razy w nocy wracałem rowerem do domu i zawsze zakładałem kamizelkę odblaskową, oświetlenie na rowerze czy tez opaski na kostkę czy dłoń (poza oczywistym kaskiem). O ile w miastach czułem się bezpieczniej - ulice są dobrze oświetlone - o tyle poza nimi jazda jest dość problematyczna i niestety w/w oświetlenie nie wystarcza na polskich drogach. Dlatego z wielkim entuzjazmem przyjrzałem projektom: Aura i Revolight, któe mogą zrewolucjonizować i przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Głównym celem tych projektów jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na ulicach poprzez zastosowanie diod LED w obręczach rowerowych, natomiast różnią się sposobem  końcowego wyniku i … źródłem dostarczonej.

Projekt Aura

Project Aura: Bicycle Safety Lighting System from Project AURA on Vimeo.

Revolights

Kolejny projekt, tym razem zamieszczony na Kickstarter’ze - polskim odpowiednikiem jest Polak Potrafi.

A w Polsce?

Jak wspomniałem, projekty te są podyktowane troską o bezpieczeństwo rowerzystów, którzy często jeżdżą w godzinach nocnych, a więc współcześni kamikadze.  Zresztą, jak na początku przyznałem, sam też jeżdżę nocą na rowerze (czasem zdarza się wracać z wypadów późno, czasem po drodze spotka się przyjaciół i nie ma odmowy picia soczku ;), a także zakupy w tesco, sklepach całodobowych itp).

Ciekawi  mnie, jak w Polsce przyjęto tego typu rozwiązania i jakie są prawne aspekty takich dodatków. Oczywiście nie zastąpi to oświetlenia przedniego i tylnego, które muszą być obowiązkowe wg. polskiego prawa. Wielu osobom tego typu rozwiązania kojarzy się z tzw wiejskim tuningiem, które stosowane są w maluchach i innych autach z dolnej półki - można także podpiąć hasła takie jak wiejska dyskoteka, manieczki rlz itp. Natomiast dotarło do mnie, ze policjanci czepiają się tego typu oświetleń, jako niezgodnych z przepisami (czyżby to miało powiązanie z neonami spod podwozi?) - jak na razie nie widzę żadnych przepisów, zabraniających korzystania z takich rozszerzeń.

Po kilku sekundach googlowania widzę, ze na forum Elektroda od dawna są podejmowane próby tworzenia trwałego projektu w ramach włąsnych hobby i to mi się podoba :) Natomiast na Allegro można znaleźć wiele ciekawy rozwiązań, chociażby zastosowanie neonu w szprychach - koszt 9zł / szt..

A Wy, co sądzicie o tym? ;)Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...