Skip to content

Uwaga. Prawo o Ruchu Drogowym uaktualnione o nowe przepisy (na korzyść rowerzystów)

Posted on:25 lutego 2011 at 14:29
Reading TIme:2 min czytania

W końcu coś się ruszyło w sprawie Przepisów o Ruchu Drogowym w Polsce. Jak się okazuje, wielu rzeczy, które dotychczas robiliśmy np. jazda w grupie/w peletonie, wozenie dziecka w wózkach (sic!), było dotychczas nielegalne. Ba, nawet te ‘stare’ przepisy były niezgodne z konwencją genewską, którą ześmy przyjęli dawno temu a zgodnie z Kontytucją III RP, miedzynarodowe przepisy, jeśli jest konflikt interesów, mają wyższy priorytet. TO było dwuznaczne, gdyż Policjant interpretować mógł na różne sposoby np. brak sygnalizacji ręką skrętu w lewu, choć rowerzysta mówił ze wykrzyczał to (wg. prawa polskiego to było wystarczajace, natomiast Konwencja wyraźnie zaznacza o sygnalizacji ręką).

Co się zmieniło?

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nie będzie już wprowadzała w błąd i nie będzie sprzeczna z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany to:

TO nie lek na wszystko

Dzisiejsa świeżo uchwalona ustawa nie rozwiązuje wszystkich problemów, jest za to koniecznością, wręcz logiczną konsekwencją przepisów, wynikających z Konwencji Wiedeńskiej. Daje to też nadzieję na polepszenie sytuacji nie tylko rowerzystów ale także pieszych w Polsce, gdzie liczba smiertelnych wypadków z ich udziałem jest porażająca. Zastanawiam się, jak to zaakceptują kierowcy, którym rower kojarzy się tylko i wyłącznie z dzieciństwem i przeszkodami na drodze.

Dla mnie jako kierowcy aut, przepuszczenie rowerzystów jadących prosto to rzecz logiczna i oczywista, podobnie z pierwszeństwem pieszych na pasach. Co więcej, obserwuję, że cwaniacy wykorzystują ścieżki jako dodatkowy pas do manewrów lub jako miejsce na postój - to karygodne i nalezy w takich sytuacjach wezwać policję / straż miejską i ofotografować samochód.

Więcej informacji znajdziecie na stronach inicjatywy Miasta dla rowerów, zwłaszcza w uzasadnieniu dlaczego należało zmienić te przepisy.

Przekażcie dalej innym rowerzystom i kierowcom, bo to oni muszą się dostosować do nowych przepisówMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...