Skip to content

Samsung r580: regulacja jasności i optymalne zarządzanie procesorami

Posted on:13 września 2010 at 07:35
Reading TIme:2 min czytania
Feature Image for  Samsung r580: regulacja jasności i optymalne zarządzanie procesorami

Samsung-tools w większości przypadku rozwiązał problemy z klawiszami funkcyjnymi a także umożliwił kontrolę nad prawie wszystkimi urządzeniami. Prawie bo zapomniano o procesorach i regulacji jasności ekranu, stąd też chcę przedstawić pośrednie solucje, które może nie są jakieś zajebiste ale w znacznym stopniu umożliwiają nam kontrolę nad tymi elementami.

Regulacja jasności

Moim zdaniem, jest to bardzo ważna rzecz w codziennej pracy przy tym lapku. Ponoć działa do momentu instalacji sterowników właśnościowych od Nvidii. Nie wiedząc czemu Nvidia nagle zablokowała możliwość regulowania jasności ekranu, byłem zmuszony do poszukiwania alternatywnego rozwiązania. Ku mojemu zaskoczeniu, znalazłem rozwiązanie dość trywialne i ogranicza się do edycji pliku konfiguracyjnego xorg.conf .

  1. W tym celu należy odpalić terminal i wpisać komendę:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

  1. W pliku konfiguracyjnym odznajdujemy sekcję Device i wklejamy nową linijkę:

Option “RegistryDwords” “EnableBrightnessControl=1”

  1. Dodajemy do panela aplet regulacji jasności i rollujemy rolką od myszki (nie reaguje na klawisze sterujące, dziwnie prawda?)

W moim przypadku nadal nie działa regulacja klawiszami funkcyjnymi i warto jeszcze zajrzeć do Zarządzania zasilaniem (System ? Preferencje ? Zarządzanie zasilaniem) w celu ustawienia odpowiednio poziomu jasności na samym starcie systemu. W ten sposób rozwiązałem problem z ściemnianiem ekranu tuż po wyjściu z stanu uśpienia.

Wcześniej próbowałem korzystać z Smartdimmer’a ale niestety nie obsługiwało nowszych kart GeForce.

Oszczędny tryb pracy procesorów

Linux pozwala na skalowanie częstotliwości procesorów - dynamiczna zmiana wartości w zależności od obciążenia - co przekłada się na większą oszczędność zużycia energii. Jak się łatwo domyślać, ma to ogromne znaczenie dla urządzeń przenośnych i mobilnych.

Mój samsung jest wyposażony w 4 procesory, a więc o dłuższej pracy nie ma co marzyć. W MS jest dostępny narzędzie IntelBoost, które optymalizuje pracę tak, by jak najdłużej laptop działał na baterii. Na linux360 umieściłem temat odnośnie klawiszy funkcyjnych i przy okazji wspomniałem o problemie w/w. Niedawno Blane podal linka do wpisu, opisującego tryb powersave w ubuntu.

Po przeanalizowaniu tekstu, stwierdziłem, że warto stworzyć skrypty, które w zależności od źródła energii, sterowały pracą sterowników. Niestety w 10.04 struktura folderów i plików uległa zmian w stosunku do 9.10. Zbytnio nie wiem co dalej zrobić, natomiast znalazłem rozwiązanie w postaci apletu Monitora częstotliwości procerora/ów. Jak widać, konfiguracja nie jest trudna i należy wybrać odpowiedni tryb bądź poziom częstotliwości procesora.

Wyróżniamy następujące tryby:

Jeśli pracujemy na baterii, rzecz jasna polecam ustawienie trybu powersave, w przeciwnym razie OnDemand - w końcu zależy nam na oszczędności w rachunkach za prąd, na podzespołach i/lub ich mniejszej temperatur.

Podsumowanie

Gdyby jeszcze popracować nad automatyzacja trybów pracy procka w zależności od źródła zasilania, gdyby działały te klawisze funkcyjne od regulacji jasności ekranu, to wówczas byłbym naprawdę zadowolony z systemu…No..nie do końca gdyż Ubuntu nie chce współpracować z monitorami zewnętrznymi na złączu VGA / HDMI (w tym także projektory). Zna ktoś rozwiązanie ?Możesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...