Skip to content

LGD Tutaj Warto alias Z Nami warto

Posted on:23 października 2009 at 19:35
Reading TIme:3 min czytania

Co za przewrotny tytuł prawda?! W zasadzie chodzi o Lokalne Grupy Działania, finansowane m.in z UE. Są to fundacje mające na celu aktywizację terenów wiejskich, poprzez agroturystykę, rozwój lokalnych firm, a wszystko po to, by podnieść standardy życia na wsiach i promować umiejętność podejmowania wspólnych decyzji a także oddolnych inicjatyw mieszkańców, na które można wyłożyć fundusze.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Leader+ a ogólną idee wyjaśnia artykuł z portalu organizacji pozarządowych. Natomiast skupię się nad lokalnymi LGD, które mają dość ciekawą historię a to jest trudno zrozumieć i zinterpretować rzeczywistość.

Dlaczego?!

Skąd nagłe zainteresowanie LGD? Otóż w ostatnią niedzielę (tj. 18.10.2009) we Wrześni odbyły się targi Rolnicza Jesień, promujące lokalne wyroby firm, działających na terenie powiatu, ale i poza. Można było wypróbować różne smakołyki, porozmawiać z przedstawicielami i kupić coś fajnego. I tam znalazłem ciekawą broszurkę zwaną Informatorem turystycznym, co bardzo mnie ucieszyło się z prostego powodu: lubię uprawiać turystykę rowerową. To była okazja do zapoznania się z informacja o własnym regionie, zilustrowane zdjęcia, ciekawe zaprezentowane historyczne fakty. I w dodatku podano strony www. Fajnie, bo w końcu mogę pokazać innym, że mogą zaliczyć i powiat wrzesiński.

Informator i problemy

Informator turystyczny został przygotowany w 2008 przez fundację Tutaj Warto, skupiająca się wokół gmin: Kołaczkowo, Pyzdry i Miłosław. Zawiera informacje nt. historii regionu, co warto zobaczyć, jakie trasy turystyczne promowane są a także parki krajobrazowe, rekreacja, imprezy cykliczne i w końcu baza noclegowo-gastronomiczna. Podana jest strona www, która… nie działa, już od dłuższego czasu, co bardzo mnie zmartwiło a jednocześnie zmobilizowało mnie do działania czyli weryfikacji, jaka jest rzeczywistość.

Wysłałem wczoraj maile do gmin (Kołaczkowo, Miłosław i Pyzdry) i sekretariatu powiatu wrzesińskiego. Dzisiaj już przyszła odpowiedz, że domena, pod którą działała LGD Tutaj Warto, wygasła z powodów finansowych a zawartość strony zostanie niebawem opublikowane pod inną domeną, która nalezy do… innej fundacji LGD - Z Nami Warto. LGD Z Nami warto powstała stosunkowo niedawno a siedzibę ma w Pyzdrach. Pytanie brzmi, co się stało z poprzednią fundacją?! W tej sprawie wysłałem maila do prezesa, Jerzego Mazurkiewicza, ale odpowiedzi jeszcze nie dostałem. Cóż, kontynuacja tematu w planie.

Wersja elektroniczna informatora

Jako, że strona fundacji (tej pierwszej) nie istnieje a na drugiej jeszcze nie ma zawartości tej pierwsze, postanowiłem przygotować wersję elektroniczną tego Informatora turystycznego, które może się przydać innym. Informator turystyczny znajdziecie tutaj(8 mb).

Inne grupy działania

Oprócz LGD Tutaj Warto / Z nami warto, istnieje także inna grupa, która jest poniekąd związana z w/w - LGD Zaścianek, reprezentująca gminy Żerków i Nowe Miasto nad Wartą. Zachęcam do zapoznania z ofertą na stronie, która o dziwo jeszcze istnieje.

Nie zapominam o Unii Nadwarciańskiej, z siedzią w Słupcy i obejmuje tereny gmin i miast leżących na terenie powiatu słupeckiego (Lądek, Zagórów, Słupca, Strzałkowo i Powidz). I podobnie jak w przypadku Tutaj Warto, strona tej fundacji / tego stowarzyszenia przestała istnieć w lutym tego roku z powodu braku funduszy (ustaliłem to w mailu z firmą, która przygotowała dla fundacji projekt WWW).

I tak …

Naprawdę LGD to fajna idea, promująca przede wszystkim agroturystykę w danym regionie. W tym roku byłem kilka razy pobliżu Warty na rowerze, objechałem też jezioro powidzkie, wokół którego wyznaczono na nowo trasy rowerowe w ramach programu All For Planet. Przyznam szczerze, bardzo mi się spodobało bo oznaczenia było naprawdę godne naśladowania. Podobnie jest na terenie powiatu słupeckiego - też w tym roku otwarto nowe trasy, jeśli nie myle się to gdzie 3-4 trasy. Jak to będzie w przypadku powiatu wrzesińskiego, czas pokaże, ale jakakolwiek inicjatywa na rzecz rozwoju wiejskich obszarów, daje nadzieję na lepsze coś

Przy okazji zaplanowałem kolejną długą wycieczkę wzdłuż Warty. Byle do ciepłej wiosny :)

Garść linkówMożesz napisać do mnie e-mail, wiadomość na Telegramie lub wyszukać mnie na Mastodonie.
Loading...