
Cups jest przenośną warstwą drukowania w systemach operacyjnych opartych na Uniksie, twórcą była Apple Inc firma Easy Software Products, która została w 2007 roku wykupiona przez Apple Inc. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie zadaniami druku i obsługa ich kolejek, a także tworzenie sieciowych drukarek. Natomiast cups-pdf jest namiastką wirtualnych drukarek, tworzących pliki PDF z wszystkich źródeł dokumentów, jakie chcemy wydrukować.
Dla mnie, cups-pdf jest godnym następcą windowsowej drukarki wirtualnej – FinePrint, w której można ustawić druk 4 stron na jednej, wybrać odpowiedni rozmiar kartki, a także dodać / usunąć zadania. Jednak jest płatną aplikacją i niestety, jak do tej pory nie widziałem innej alternatywy.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jestem (jeszcze) studentem i praktycznie przez niemal cały okres studiów drukarka była/jest używana – jak nie wykłady, to projekty, zadania czy e-books. Heh, wówczas tusz szybko się czerpie a na kolejne nowe było czasem żal wydawać – wiadomo, że laserowe niby drogie ale i wydajniejsze. I stąd taka potrzeba drukowania typu 4 in 1.
Proces instalacji cups i pochodnych programów jest taki sam jak poprzednio, czyli konsola (w trakcie konfiguracji zostaniemy poproszeni o wpisanie loginu i hasła):
- Wpisujemy:
sudo apt-get install cups cups-pdf
- Restartujemy CUPS:
sudo /etc/init.d/cups restart
- Po zainstalowaniu należy w przeglądarce wpisać adres:
i skonfigurować drukarkę ale:
- jeśli już mamy drukarkę zwaną PDF (zakładka: Drukarki / Printers), to zignorujcie to poniżej i skoczmy do ostatniego punktu.
- jeśli nie mam drukarki zwanej PDF, należy ją stworzyć.
- Opis stworzenia wirtualnej drukarki można znaleźć na forum ale są pewne nieścisłości, dlatego pozwoliłem sobie tworzyć kolejne ale z poprawnymi już parametrami.
- Przechodzimy do zakładki Drukarki i wybieramy opcję Dodaj drukarkę; Nazewnictwo jest dowolne, ja pozwoliłem sobie na nazwę druk2Pdf a następnie klik Kontynuuj.
- Wybieramy urządzenie o nazwie CUPS-PDF (Virtual PDF Printer)
- Następnie wybieramy producenta o nazwie Generic
- I na końcu wybieramy Generic CUPS-PDF Printer (en)
- Koniec.
- Niestety nie do końca to działa i przy próbie użycia wirtualnej drukarki pojawia się błąd
/usr/lib/cups/backend/cups-pdf failed
Rozwiązanie jest naprawdę aż do bólu proste: należy w katalogu domowym utworzyć folder PDF. Jak widać, demon CUPS nie radzi z stworzeniem folderu katalogu domowym, szkoda że nie umie tego napisać.
Albo można uprościć tak, by pdf’y były stworzone w domowym katalogu. Wówczas należy wyedytować plik:sudo gedit /etc/cups/cups-pdf.conf
gdzie należy odnaleźć linię:
Out ${HOME}/PDF
i zamienić na:
Out ${HOME}
I zapisać.
- Po tym wszystkim należałoby ponownie zrestartować serwer druku
sudo /etc/init.d/cups restart
Kto by pomyślał, takie głupie rozwiązanie dla takiego problemu, ale na szczęście udało się rozwiązać i … tym samym znalazłem alternatywę dla płatnego FinePrint. I dobrze :) ekonomicznie, ekologicznie – same plusy.
PS Z tym problemem zmagam się od momentu instalowania drukarki Canon IP1300, do którego nie było typowych sterowników i trzeba było poszukać alternatywnych rozwiązań.
PS.1: Opis dodawania wirtualnej drukarki został zaczerpnięty z forum
Apple nie jest twórcą CUPS, po prostu jakiś czas temu go kupiło (2007).
Taaa, CUPS zostało napisane w firmie Easy Software Products, w 1997 roku i na początku było takie se ;) ale z dobrymi założeniami. Dopiero w XXI wieku wielkie firmy zauważyły potencjał.
U mnie cups-pdf zawsze działało bezproblemowo, tylko czasem wrzucało pliki wynikowe do dziwnych folderów (czasem Pulpit, czasem Dokumenty, czasem o dziwo samo tworzyło sobie folder PDF).
A co do drukowania kilku stron na jednej, to to jest w samym CUPSie dostępne, nie trzeba do PDF drukować – korzystam z tego od dawna i dziwię się, jak może takiej opcji nie być pod Windowsami (gdzie afair dopiero sterowniki drukarek na to pozwalają, a nie system drukowania)
@moher & @matipl Przyznaję się do błędu, choć nie zaznaczono, że cups został po prostu wykupiony przez Apple. Niemniej, naprawdę przydatna rzecz w dzisiejszych linuksach. Błąd naprawiony i dzięki serdeczne @matipl Takież to ludzkie jest, że pewna rzecz jest doceniana dopiero po czasie, gdy zajdzie taka potrzeba. @flegmatyk Nie wiem z czego wynika problem w moim przypadku, być może od samego początku źle zainstalowałem cups’a (bez uprawnień roota), czy też może to wynikać z jakiś tam bugów. Niemniej problem rozwiązany, więc można korzystać z tego narzędzia. Standardowo opcje drukania w windows n in 1 są uzależnione od sterowników i producentów – w moim przypadku firma Canon takiej możliwości nie dała i stąd też musiałem korzystać z wirtualne drukarki, która imo jest bardzo wygodna, bo pozwala podejrzeć jak będzie drukowane i jakie rozmieszczenie ma być… Czytaj więcej »
Ubuntu – kilkudniowy eksperyment
Prawie tydzień temu postanowiłem zainstalować na swoim laptopie Ubuntu w wersji 9.10, w praktyce już wcześniej sobie instalowałem starsze wersje Ubuntu, ale raczej były to kilkugodzinne zabawy, a później zmiana dysku i wracałem do Windows