Zastanawiałem się nad formą tego wpisu, tak, by za jednym razem podsumować zmiany w obecnej chwili. Okazało się, że byłoby za dużo tekstu, suchych faktów i mało praktyczne, dlatego też skupię się tylko na najważniejszych, moim zdaniem, pozycjach.
Warto zaznaczyć, że ceny za korzystanie z Internetu komórkowego są wciąż za wysokie i mało konkurencyjne względem pozostałych operatorów - przede wszystkim mowa o taryfach abonamentowych. Sytuacja w systemach pre-paid (na kartę) jest o wiele ciekawsza i godna zainteresowania, bowiem tutaj operatorzy mają największe pole do popisu - mowa oczywiście o Simplusie (pakiet 100mb za 10zł) i Heyah (2gr za 100kB). Wraz z metamorfozą ofert, rozwija się cała infrastruktura, a widać to dosłownie po powiększającym się obszarze 3G / HSDPA, szczególnie podkreśla to Play, stawiając najnowocześniejsze wieże nadawcze. Szkoda tylko, że operatorów nie stać zdjęcie limitów bądź zwiększenie o kilkanaście GB.
Długo się nie zastanawiałem i moim zdaniem jest najbardziej pożyteczną mobilna strona ↗, którą warto znać - JakDojade.pl ↗ . Serwis bazujący na Mapach Google, współpracujący z wieloma pośrednikami ( w przypadku Poznania, z MPK Poznań), pomaga w dotarciu do celu poprzez najlepsze dopasowanie tras pod wieloma względami. Na obecną chwilę, dostępne są 4 miasta: Poznań, Warszawa, Wrocław i Szczecin.
Podróżując pociągiem, warto znać kolejną stronę z mobilnym rozkładem jazdy ↗. Do tej pory należało płacić za korzystanie strony via WAP, teraz wystarczy wejść na stronę przygotowaną przez firmę SITKOL, odpowiedzialną za całą informatyczną infrastrukturę transportu kolejowego w Polsce i wyszukać odpowiednie połączenie kolejowe
Kolejna rzecz to skracacz linków autorstwa Czarka ↗ - 4mw.pl ↗.Fenomen tego serwisu polega na ułatwienie wprowadzania adresu z klawiatury telefonu komórkowego, czyli skróty generowane są z pierwszych znaków przycisków klawiatury telefonu komórkowego: 0 a d g j m p t w. Całkiem przydatna rzecz, naprawdę.
Poza portalami informacyjnymi, pogodowymi czy pocztą, lubimy także zaglądać do społecznościowych serwisów. Mobilne wersje udostępniły takie jak: Goldenline, Blip ↗, Flaker, Grono, Wykop, Digart ↗ czy nawet Facebook ↗. W przypadku Facebooka, wchodząc z telefonu komórkowego, zyskujemy książkę telefoniczną dodanych znajomych, ile sami taki numer ustawili w profilu. Właściciele blogów także zaczynają dbać o mobilnych czytelników, instalując różnorodne dodatki np. do Wordpress’a, lecz niestety Jogger czegoś takiego nie potrafi. Na szczęście, Czarek ↗ - w końcu to fan mobilnego Internetu - już o to zadbał, udostępniając mJogger’a ↗ (oparty na RSS i korzysta z parserów google’a).
Jak widać, coś się zaczyna dziać, coraz więcej osób podkreśla potencjał mobilnego Internetu i jego nadmierne korzyści dla obu stron. Ale…mam wrażenie, że co niektórzy wciąż śpią i nie liczą się z opiniami innych. Mam tu na myśli przede wszystkim Naszą Klasę, która nie zasługuje na miano nowoczesnego portalu, nie udostępniając prostego API czy nawet głupiej wersji mobilnej, jak to uczyniły w/w serwisy społecznościowe. Statystyki Opera Mini mówią za siebie, a dr.House powiedziałby do Popowicza- Ty Idioto.