Odpowiedz brzmi tak. Talkonaut ↗, bo o nim dziś mowa, jest jednym z lepszych programów do natychmiastowej komunikacji (IM) przeznaczonych dla posiadaczy smartphone‘ów (telefonów komórkowych) wyposażonych w symbian os. Pod względem wizualnym, działania programu czy funkcjonalności, jest faktycznie jednym z najlepszych w tej grupie software.
Wcześniej pisałem o bombusie ↗ (bombusmod ↗), jako jednych z najlepszych komunikatorów jabberowych i nadal tak jest. Ba, nawet można o bombusie mowić jako godnym wzorcem wg. którego powinno się budować właśnie tego typu programy, z tą różnicą, że jest oparty o j2me, a talkonaut jest już dedykowany dla telefonów z wyższej półki.
Pierwsze uruchomienie programu to głównie konfiguracja konta w programie. Jak widać na załączonym przeze mnie załączniku, mamy głównie konta jabberowe, co mnie bardzo cieszy – mamy do dyspozycji konta Gtalk, Gizmo, Talkonaut (z zarejestrowanie łącznie). Talkonaut to także serwer jabber, a przęglarka usług informuje mnie o transportach do AIM, Yahoo czy MSN a także bramki Jabber-2-Jabber.
Roster
Na pierwszy rzut oka, pojawiający się roster bez grupy wbudza niesmak, gdyż wprowadzania artystyczny nieład. Nie byłoby problemu, gdyby liczba kontaktów nie przekraczała 50, w moim przypadku jest ono 4x większe :D. Ale z pomocą przychodzą dwa rozwiązania. Pierwsze to wyszukiwarka filtrująca roster wg klucza, który wpisze a drugi to włączenie w ustawieniach grupowania kontaktów. Niestety druga opcja jest dla mnie niekorzystna, ponieważ wyświetla się w postaci zakładek, a te zakładki grup mieszają się z zakładkami rozmów, które prowadzę – szkoda, że nie ma w postaci rozwijalnej listy, jak to jest w bombusie.
Rozmowa
Okienko rozmów niczym się nie różni od tych, których używamy na codzień na komputerze, dzięki czemu na bieżąco jestem w stanie czytać to, co druga osoba napisała. Posiada także emotki, co prawda nie tak rewelacyjne, ale pakiet 12 ikonek jak najbardziej wystarczy. I tutaj też znajduje się funkcja informująca o czynnościach rozmówcy (czy w danym momencie pisze czy raczej nie). Bardzo mi podoba rozwiązanie ostatniej nowej wiadomości w postaci kilkusekundowego pop-up; czyli niezależnie z kim rozmawiam, mam podgląd nowej wiadomości i dalej mogę kontynuować rozmowe badz przejsc do odpowiedniej zakładki.
SIP
Polska Wikipedia dokłądnie opisuje zagadnienie SIP ↗‘u, natomiast dopiszę że dzięki temu progamowi, możliwe są rozmowy głosowe w ogólnodostępnym standardzie. Nie wiem jak ona działa, gdyż niestety to coś zżera trochę transferu, zatem ta funkcja w Polsce raczej się nie przyjmie.
Skrót możliwości
- Przesył plików zgodnie z standardami Jabbera
- Przeglądarka usług
- Obsługa vCard‘ów
- Konferencje / chatting (MUC)
- Elastyczna edycja rostera (dodawanie&edycja&usuwanie)
- SSL
- Kompresja połączenia GPRS, EDGE, UMTS
- Istnieje wersja dla j2me
- Wsparcie proxy
- Możliwość połączenia się z sieciami: AIM, YAHOO, GTalk, MSN & SIP
- Głosowa komunikacja (za free dla uzytkowników GTALK, MSN, YAHOO i przede wszystkim dla uzytkowników SIP)
- Tania głosowa przy pomocy GTalk2VoIP
- Możliwość wysyłania SMS’ow (niestety opcja dla naszych wschodnich sąsiadów)
- Obsługa emotek
- Wersja darmowa!
- Brak języka polskiego
- Brak grupowania kontaktów na liście.
Podsumowanie
Jestem zadowolony z tego programu, zwłaszcza że jest ona zintegrowana z symbianem, na czym mi głównie zależało, choć nie jest to tak do końca prawda.Otóż brakuje mi rozwiazania, które zastosowano w innym komunikatorze o nazwie Slick – każda nowa wiadomość pokazuje sie w postaci pop-up nawet wtedy, kiedy zminimalizuję program. Działa stabilnie, o ile nie przekroczy pamięci, co często mi się zdarza (dolicz do tego web browser :D). Dla kogo ten program? No przede wszystkim dla tych, uzależnionych od IM i od jabbera.
Poszukując innych programów, doszedłem do wniosku, że developerzy głównie stawiają na VOIP a tak naprawdę reszta jest waznym dodatkiem, ale raczej nie dziwi mnie ze względów na mobilny internet.